100-jarige Jopie Ruissen-Korstanje geniet nog volop van het leven M Opvolging is niet te vinden Hulp voor bewoners na sluiting supermarkt Drie ton om Tholenaren met hoge energienota te steunen I 1 L A H- ft Een stichting kan subsidie aanvragen, de gemeente niet Het dorpshuis in ’s-Gravenpolder wordt verkocht. De huidige eigenaar, de Stichting Ons Dorpsleven, doet het van de hand. De gemeente Borsele wordt de nieuwe eigenaar. Jopie Ruissen-Korstanje mag dan 100 jaar oud zijn, ze staat nog middenin het leven. Bij zowat elk evenement dat in zorgcentrum Ter Weel in Goes wordt gehouden, is ze van de partij. derse slaagt er namelijk niet in ie mand te vinden die de supermarkt wil overnemen. De eeuwelinge, die gisteren 100 jaar oud werd, is geboren in Wemeldinge. Ze was dochter van een binnenvaartschipper en groeide op in een gezin met nog zes kinderen. Aangezien vader en moeder veel van huis waren, werd ze vooral opgevoed door een Inwoners, bedrijven, verenigingen en kerken op Tholen die geldpro blemen hebben door hoge ener giekosten, kunnen vanaf vandaag een beroep doen op een nood fonds. In dat fonds zit 300.000 euro, waaruit eenmalig een tegemoet koming betaald kan worden. In woners moeten wel aan wat voor waarden voldoen. Ze moeten bij voorbeeld een huurovereenkomst en energiecontract op eigen naam hebben staan. Bedrijven, vereni gingen of kerken moeten een ei gen accommodatie hebben. Bo vendien komt bij iedere toege- tante in Wemeldinge. In dat dorp bezocht ze ook de lagere school, om vervolgens naar de huishoud school in Goes te gaan. kende bijdrage een energiecoach om de hoek kijken, die advies geeft over het verlagen van energiever bruik. kwam in 2000 te overlijden. Zoals gezegd, zit mevrouw Ruissen-Korstanje niet bij de pakken neer nu ze oud is. Op hoge leeftijd schafte ze nog een computer aan, onder meer om met de kleinkinderen te kunnen mailen. Ze raakte zo bedreven op het apparaat dat ze zelfs nog in ternationaal ging bridgen op de computer. Sinds 2019 woont de eeuwelinge in Ter Weel, waar ze het erg naar haar zin heeft. Gisteren kreeg ze bezoek van burgemeester Margo Mulder van Goes. Op een later tijdstip wordt haar looste verjaardag gevierd met fa milie en vrienden, in het restau rant van Ter Weel. Borduren en bridge In 1943 trouwde Jopie Korstanje met AryRuissen. Samen kregen ze drie kinderen, zes kleinkinde ren en dertien achterkleinkinde ren. Mevrouw heeft altijd het huishouden gerund, hoewel ze op latere leeftijd ook nog haar certificaat voor pedicure heeft ge haald. In haar vrije tijd maakte ze mooie boorduurwerken en an dere handwerkstukjes. Verder was ze een groot bridgefanaat. Ze heeft zelfs op landelijk niveau prijzen behaald. Echtgenoot Ary Aanvraag Een aanvraag kan via internet ge daan worden (tholen.nl/energie- noodfonds) of telefonisch (14- 0166). Het fonds is beschikbaar tot en met 30 juni van dit jaar. Zodra een aanvraag gedaan wordt van het Thools noodenergiefonds, wordt meteen gekeken of er ook recht is op landelijke steun via het Tijdelijk Noodfonds Energie. Het was al enige tijd bekend dat de leden van de stichting die het dorpshuis bezit ermee willen stop pen. Sommigen hebben er al 25, 30 of 35 jaar opzitten en hebben goede redenen om te stoppen. Maar er is geen opvolging. Daarom neemt de gemeente het dorpshuis nu over. Wat heeft dat voor consequenties? Weinig, is daarop het even korte als simpele antwoord. „Er is een be heerder en die blijft gewoon in dienst”, legt verantwoordelijk wet houder Marga van de Plasse uit. „En ook voor wat betreft de voorzienin gen en de gebruikers verandert er niets. Wel krijgen we op het ge meentehuis wat meer administra tieve handelingen te verrichten. Die werden altijd door de stichting gedaan en komen nu op ons bordje.” Voor de financiën maakt het niet heel veel uit, laat Van de Plasse we ten: „We nemen het dorpshuis over voor een bedrag van 1 euro. Dat hebben we eerder al in de statuten in een auto te stappen en winkelen in Serooskerke zorgt volgens hem voor die contacten. vast laten leggen. Omdat we in al die jaren wel aan de lat hebben ge staan voor onderhoud, tekorten en renovatie. Een paar jaar geleden is er nog een grondige renovatie uit gevoerd, waarbij er fors is geïnves teerd in het dorpshuis. Dus die af spraak was er al met elkaar.” aangeven of ze interesse hebben. De laatste winkel van Grijps- kerke sluit 25 februari. Inwoners juist wel moeten dan hun dorp uit als ze zelf „Daarom willen we dit ook zo op- nog hun dagelijkse boodschappen Financieel nadeel Het enige dat wel als financieel na deel geldt is dat een stichting subsi die aan kan vragen. Dat kan een ge meente niet. „Bij een Oranjefonds of bij een Heidenfonds bijvoor beeld. Dat kunnen wij als ge meente niet. Daarom vinden wij het belangrijk dat er stichtingsbe sturen zijn. Maar als er geen opvol ging is moeten we hier wel voor kiezen.” De stichting Ons Dorpsleven heeft het een jaar of 55 volgehouden en houdt nu op te bestaan. „Sinds we weten dat deze mensen ermee willen stoppen is er door de stich ting, door de dorpsraad, maar ook door de gemeente gezocht naar nieuwe invulling. We hebben in het dorp gezocht, we hebben ge- flyerd en via de dorpsraad contac ten gezocht. Maar er is geen nieuwe aanwas. Terwijl de huidige vrijwil ligers aangeven dat het voor hen écht tijd is om te stoppen. Dan zit er niet veel anders op dan dat wij als gemeente het dorpshuis overne men.” Dat doet de gemeente omdat Ons Dorpsleven belangrijk is voor de samenleving. „Er is ons veel aan gelegen om in ’s-Gravenpolder het dorpshuis in de benen te houden”, aldus Van de Plasse. „Dat is toch de plek waar bijeenkomsten plaats vinden zoals in elk dorpshuis.” En mocht in de toekomst toch een nieuwe stichting opstaan, kan die het dorpshuis dan terugkopen? „Die optie houden we zeker open.” groot de behoefte is om een of Wagenaar weet dat grote ketens twee keer per week inwoners van als Albert Heijn, Jumbo en Picnic Grijpskerke naar het buurdorp te aan huis bezorgen in Grijpskerke. brengen met een auto. „Als er vol- Ook de MCD-supermarkt in Aag- doende belangstelling is kunnen we dat vervoer regelen.” Hij vertelt dat er formulieren liggen bij de Spar waarop inwoners kunnen boodschappen willen doen, sa men afspreken voordat ze opge haald worden. „Kunnen ze eerst samen thee drinken.” Hij heeft nog geen enkel idee of er behoefte is aan deze service. „We gaan het zien. Mensen kun nen tot en met zaterdag aangeven of ze interesse hebben.” Volgens tekerke wil dat doen. Maar aan het hem is het de bedoeling op de aan huis bezorgen kleeft volgens dinsdag of de vrijdag, of beide da- hem een nadeel. „Je houdt er geen gen deze service aan te bieden, sociale contacten aan over.” Samen - Emile Cal on T WOENSDAG 15 FEBRUARI 2023 gemeente Jopie Ruissen-Korstanje uit Goes is gisteren 100 jaar geworden, foto johan van der heijden THOLEN GRIJPSKERKE Dorpshuis gaat naar de - Marga van de Plasse wethouder Borsele - Michiel Bouwman Willem Adriaansens ’s-Gravenpolder Rob Paardekam Goes Inwoners van Grijpskerke kun nen toch naar een supermarkt als hun Spar volgende week za terdag definitief sluit. Buren hulp Grijpskerke wil inwoners nog hun dagelijkse boodschappen zetten.” Hij ziet ook al voor zich naar een supermarkt in Se roos- willen doen. Eigenaar Louis San- dat mensen die op die manier hun kerke brengen zodat ze daar hun boodschappen kunnen doen, meldt Kees Wagenaar. Hij onderzoekt momenteel hoe Theedrinken I J ^.^BB 6, D r IA I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 48