M Stad herdenkt800-jarig bestaan met diverse evenementen Hulp voor inwoners na sluiting supermarkt Fllr -X 6 H r Voor Domburgers, door Domburgers. Dat is het motto waaronder dit jaar tal van activiteiten worden gehouden om het 800-jarig bestaan van de stad Domburg te vieren. Wij grijpen dit jaar aan om de saamhorigheid te bevorderen Hij onderzoekt momenteel hoe groot de behoefte is om een of twee keer per week inwoners van Grijps- kerke naar het buurdorp te brengen met een auto. „Als er voldoende be langstelling is kunnen we dat ver voer regelen.” Hij vertelt dat er mo menteel formulieren liggen bij de Spar waarop inwoners kunnen aan- na het oprichten van een stichting met bestuur en de hulp van veel inwoners heel wat activiteiten te organiseren. Zo is er op 10 maart een culinaire wandeling waarbij de deelnemers al hoppend van het ene naar het restaurant kunnen genieten van verschillende ge rechten. Op 1 april is er een Dom- burgse Avond met muzikale op tredens van onder andere gaaischieters, ringrijders en Apollo waarbij heel wat ‘ouwerwesse* liedjes worden gezongen. „Nu al vragen mensen wanneer ze hier een toegangsbewijs voor kunnen bemachtigen” zegt de voorzitter geven of ze interesse hebben. De laatste winkel van Grijpskerke sluit 25 februari. Inwoners moeten dan hun dorp uit als ze zelf nog hun dagelijkse boodschappen willen doen. Eigenaar Louis Sanderse slaagt er namelijk niet in iemand te vinden die de supermarkt wil over nemen. ‘Ouwerwesse’ liedjes In 2019, aldus Jongepier, vonden enkele Domburgers al dat het jubi leumjaar uitgebreid gevierd moest worden. De voorbereidingen on dervonden wel hinder van de co- rona-uitbraak. Toch is het gelukt Thee drinken Wagenaar weet dat grote ketens als Albert Heijn, Jumbo en Picnic aan huis bezorgen in Grijpskerke. Ook de MCD-supermarkt in Aagtekerke wil dat doen. Maar aan het aan huis bezorgen kleeft volgens hem een nadeel. „Je houdt er geen sociale contacten aan over.” Samen in een rits Jongepier, voorzit ter van de stichting Domburg 800, geeft aan dat andere steden zoals Middelburg en Gouda zo’n jubileum vooral gebruikten om toeristen te lokken. „Wij niet, bij ons komen er al genoeg toeris ten. Wij willen dit jubileum juist aangrijpen om de onderlinge saamhorigheid te bevorderen.” Dat lijkt te lukken. Want het eerste evenement, de nieuwjaars borrel in Het Badpaviljoen, werd op 8 januari zeer druk bezocht. Met een lach: „Er kwamen zelfs zoveel Domburgers dat ons oor spronkelijke budget voor de wel- komstdrankjes niet voldoende was.” Ook de belangstelling voor de Grote Domburg Pubquiz, afgelo pen vrijdag gehouden in De Roode Leeuw, was boven verwachting. Binnen enkele dagen was dat eve nement uitverkocht waardoor vrijdag heel wat inwoners niet konden laten merken dat ze bij voorbeeld precies wisten in welk jaar (1647) de Nehalennia-beelden in Domburg zijn gevonden. In 1223 verleenden graaf Floris IV en Dirk van Voorne aan Dom burg, maar ook Westkapelle, haar stadsrechten. Domburg mocht zichzelf vanaf dat moment zelfbe sturen en voor de openbare orde zorgen. wordt samen georganiseerd met Luctor et Emergo, een Sociëteit van families die al generaties lang Domburg bezoeken. „Ook zij voe len zich heel nauw betrokken.” Jongepier zegt dat het pro gramma nog volop in ontwikke ling is. Er wordt in ieder geval een boek over de historie van Dom burg uitgegeven en de organisato ren hopen ook in de loop van dit jaar een film te kunnen vertonen die samengesteld is uit allemaal stukjes film die ooit in Domburg zijn geschoten door inwoners en bezoekers. „Of dat laatste gaat luk ken, dat is nog de vraag.” Ook is het de bedoeling om nog iets te doen waar Domburg heel beroemd om is geworden: schilde ren. Op 18 mei is er een schilder- workshop voor kinderen georga niseerd door Vrienden van de Schildersweek Domburg. Want Domburg dankt mede zijn faam aan de vele schilders zoals Jacoba van Heemskerck, Piet Mondriaan en Jan Toorop die begin vorige eeuw naar Domburg trokken. Verder komt nog iets op het pro gramma dat eveneens onlosmake lijk met de geschiedenis van Dom burg is verbonden. „Een zeebad nemen. Enkele dames zijn name lijk bezig met met het ontwikke len van yogalessen op het strand die gevolgd worden door een duik in de zee.” Daarmee wordt een di recte link gelegd met dokter Jo hann Georg Mezger die eind 19de eeuw zijn welgestelde Domburgse gasten adviseerde een zeebad te nemen om te ontspannen. Jonge pier: „Zo proberen we van alles te organiseren waarbij we heden en verleden verbinden.” auto te stappen en winkelen in Serooskerke zorgt volgens hem juist wel voor die contacten. „Daarom willen we dit ook zo op zetten.” Hij ziet ook al voor zich dat mensen die op die manier hun boodschappen willen doen, samen afspreken voordat ze opgehaald worden. „Kunnen ze eerst samen thee drinken.” Hij heeft nog geen enkel idee of er behoefte is aan deze service. „We gaan het zien. Mensen kunnen tot en met zaterdag aangeven of ze in teresse hebben.” Volgens hem is het de bedoeling op de dinsdag of de vrijdag, of beide dagen deze service aan te bieden. Op 5 augustus kunnen kinderen op het strand laten zien hoe goed ze forten kunnen bouwen. Dit 1 i x I GRIJPSKERKE Inwoners van Grijpskerke kun nen toch naar een supermarkt als hun Spar volgende week za terdag definitief sluit. Burenhulp Grijpskerke wil inwoners naar een supermarkt in Serooskerke brengen zodat ze daar hun boodschappen kunnen doen, meldt Kees Wagenaar. - Frits Jongepier, voorzitter Domburg 800 Kinderen kunnen in na volging van Jan Toorop en Piet Mondri aan ook het Zeeuwse licht schilderen. ARCHIEFFOTO DOM BURG 800 Emile Calon Domburg - Emile Calon De Spar, de laatste winkel van Grijpskerke, sluit binnenkort de deuren, foto dirk-jan gjeltema Domburg viert t hele jaar feest die er ook op wijst dat er op 29 en 30 september ook Domburgse Avonden worden gehouden. WOENSDAG 15 FEBRUARI 2023 WA 4 i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 34