De Agenda Optochten in Zeeuws-Vlaanderen ONTWERPBESLUIT De Rubriek De Agenda gaat over mensen achter evenementen. Deze keer over wag en bou wersveren i g i n g D’roolse Woepers. Deze club staat in de startblokken. We gaan voor een kleurrijk geheel met veel aandacht voor de besturing en beweging Mexico Met hun themawagen beelden de Woepers dit carnaval een Mexi caanse begrafenis uit. „Niet schrikken. Een uitvaart in Mexico is één groot feest. De link naar het feest der feesten is snel gelegd”, besluit Patrick Freijzer. KENNISGEVING praalwagen staat al twee jaar in de bouwloods aan de Magdalena- straat in Hulst. We gaan eerst de monteren en dan naar eigen in zicht de creatie opbouwen. On derdelen als poppen worden door ons op, zeg maar, ‘groene’ wijze weer opgelapt. Het mens- en mi lieubelastende polyester hebben we afgezworen. Er wordt een vorm van piepschuim gebruikt. Die wordt beplakt met papier- maché en met verf op waterbasis bespoten.” Altijd plakken Bianca Freijzer vindt dat ‘plak ken’ wel een woord is, dat goed bij de Woepers past. „Zijn ze niet een pop aan het plakken, dan blij ven ze wel ergens in een kroeg aan de toog plakken.” Neve licht het bouwproces verder toe. „We gaan voor een kleurrijk geheel met veel aandacht voor de veilig heid, besturing en beweging. Omhoog, omlaag, ronddraaien, van links naar rechts, dat geeft ex tra uitstraling aan de wagen. Puz zelen, lassen, solderen, uitprobe ren... en als het lukt, proosten we op het resultaat.” 26 meter. Qua hoogte wordt de 10 meter aangetikt. In de loods is het niet mogelijk om zo hoog te bou wen. „Donderdag verkassen we met de wagen en resterende on derdelen naar een terrein hier naast”, zegt Neve. „Met een toren kraan wordt de constructie daar in elkaar gezet. Aangevuld met een dansgroep die in vrolijke kledij ge regeld een dansje uitvoert, presen teert de club zich in vier optochten aan het publiek. Dat vinden we ei genlijk het belangrijkste. Support en leuke reacties van de toeschou wers. Een eerste prijs rijden is na tuurlijk meegenomen. En dat is ons ook niet vreemd.” De vele uren en dagen die de Woepers voor de bouwklus in de loods hebben doorgebracht, ne men ze op de koop toe. Bianca Freijzer weet niet beter. „Na de zo mervakantie wordt de draad opge pakt. Toen onze kinderen nog klein waren, vroegen ze ’s avonds wel eens waar papa was. Dan zei ik ‘geen gekke vragen stellen mei den’. Inmiddels zijn ze ook behept met het carnavalsvirus. Onze groep van zo’n vijftig leden telt ook een aantal complete gezinnen. De leeftijd varieert van drie jaar tot in de zestig. Onze wat oudere jeugd wordt steeds meer bij het bouwen betrokken. Ze zijn en thousiast en leren zo de fijne kneepjes van het constructiewerk. Als meisjes uit de groep verkering krijgen, hopen we dat de vriend een technische knobbel heeft en zich ook wil aansluiten.” Inmiddels leggen de D’roolse Woepers de laatste hand aan hun enorme praalwagen. De totale lengte van de voorwagen, hoofdwagen en duwwagen is zo’n f a twee jaar co- IH rona eindelijk weer naar bui- ten. Dat voelt als een bevrijding”, zegt voorzitter Patrick Freijzer (52). Hij stond 36 jaar geleden in Terhole mede aan de wieg van de vereniging. „Eerst sloten we als D’roolse Rakkers in de optochten aan. Als je wat ouder wordt, voel je je geen rakker meer. Zo ging de club verder als de D’roolse Woe pers. De uitdaging om te bouwen nam met het jaar toe. Van klein naar groot, prachtige creaties om lijst met een loop- en dansgroep. Samen naar een doel toe werken. Het lijkt wel topsport.” Echtgenote en penningmeester Bianca Freijzer vertelt dat de meeste clubs de knip open trekken om eerst een wagen te kopen. „Met sponsoring en acties door het jaar heen sprokkelen we daarvoor de nodige duiten bij elkaar. Zo bak ken we met oudjaar oliebollen. Dan gaan telkens ruim negendui zend goudgele lekkernijen de deur uit. De meeste leden moeten dan ook flink aan de bak voor de bezor ging. Als de bouwcommissie een maal een wagen op de kop getikt heeft, begint het bij onze techneu ten te kriebelen.” Carlo Neve (51), ruim 25 jaar Woeper, veert meteen recht als het klussen aan bod komt. Hij is een van de mannen met duidelijk twee rechterhanden. „De huidige wjr r. VL DINSDAG 14 FEBRUARI 2023 Patrick Freijzer (links) en Carlo Neve van carnavalsvereniging D’roolse Woepers. fotofrankpeters Ontgrondingenwet i. 2. 3- - Bianca Freijzer, Woeper de heer E. Erdtsieck BBA Ben je niet zo’n carnavalsvier der, maar vind je optochten wel leuk? Dan is er komende dagen keuze genoeg in Zeeuws- Vlaanderen. Hieronder een overzicht van de optochten. Vrijdag 17 februari Sint Jansteen: grote carna valsoptocht voor kinderen vanaf de basisschool met zo’n 150 deelnemers (08.45 uur) Zaterdag 18 februari Westdorpe (De Koeters): 14.30 uur Koewacht: 14.00 uur Sint-Jansteen (De Ratten): 14.00 uur Vogelwaarde (De Vogelpiek): 13.30 uur Clinge (Kriekeputters): 14.00 uur Aardenburg (De Nachtuuln): 14.00 uur Graauw (De Djerken): 14.00 uur De minister van Infrastructuur en Waterstaat heeft het voornemen vergunning te verlenen aan Mepavex Logistics B.V., Blankenweg n te Bergen op Zoom. De aangevraagde activiteit betreft het ontgronden van circa 38.800 m3 bodemmateriaal uit het Bergsche Diep, ter hoogte van Noordland 12-16 te Bergen op Zoom, in de gemeente Bergen op Zoom. Zienswijzen Een ieder kan tot en met 23 maart 2023 zowel schriftelijk als mondeling, zienswijzen inbrengen. Schriftelijk aan Rijkswaterstaat Zee en Delta, afdeling Vergunningverlening, Postbus 2232, 3500 GE Utrecht. Degene die schriftelijke zienswijzen inbrengt kan gelijktijdig en bij aparte brief verzoeken zijn/haar persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Voor mondelinge zienswijzen kan contact worden opgenomen met de afdeling Vergunningverlening, telefoon: 088-7974600. Rijkswaterstaat Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat DE MINISTER VAN INFRASTRUCTUUR EN WATERSTAAT, namens deze, Wnd. Afdelingshoofd van de afdelingen Vergunningverlening en Handhaving Rijkswaterstaat Zee en Delta Edy de Witte Terhole Terinzagelegging Vanaf io februari 2023 tot en met 23 maart 2023 wordt een ieder die dat wenst in de gelegenheid gesteld de aanvraag, het ontwerpbesluit en andere van belang zijnde stukken in te zien. Daartoe bestaan de volgende mogelijkheden: Op verzoek kan Rijkswaterstaat u de stukken per e-mail toezenden. Uw verzoek kunt u per e-mail sturen aan ZD-vergunningen@rws.nl. Daarnaast bestaat er bij Rijkswaterstaat de mogelijkheid, op voorafgaande afspraak, de stukken te komen inzien op het kantoor van Rijkswaterstaat Zee en Delta, Poelendaelesingel 18 te Middelburg op werkdagen van 09.00 uur tot 16.00 uur. Voor beide verzoeken kunt u tijdens kantooruren contact opnemen met de afdeling Vergunningverlening, telefoon: 088-7974600. De stukken liggen gedurende de openingstijden ter inzage bij de gemeente Bergen op Zoom, Jacob Obrechtlaan 4, 4611 AR Bergen op Zoom. De stukken liggen gedurende de openingstijden ter inzage bij de publieksbalaie van Provincie Noord-Brabant, Brabantlaan 1, 5216 TV’s-Hertogenbosch. Sluiskil (De Zwartsnuvers): 14.00 uur Terneuzen: Vanaf de Kameleon: 14.11 uur Philippine: (De Mosselkrauwers): 14.00 uur Zondag 19 februari Hulst (De Vossen): 14.00 uur Lamswaarde (De Lamsoren): 13.30 uur Sas van Gent (De Betekoppen): 14.00 uur Maandag 20 februari Terhole: (Voormalige Loetzers, nu vanuit feestcomité): 14.00 uur Nieuw-Namen (De Mollen): 13.00 uur Dinsdag 21 februari Kloosterzande (De Kloorianen) 13.30 uur. Zondag 26 februari Ossenisse: 14.30 uur: voor de 33ste keer, een carnavalsjubi- leum dus! D’roolse Woepers mogen naar buiten JdL [t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 50