M Molen van Hoek mag per direct niet meer draaien, want dat kan onveilig zijn 6 ‘Soms sta ik om vijf uur ‘s ochtends op om te monteren’ zilte teelt doet, de havenfeesten in willen dit. Het kleinschalige vind ik mooier. Maar ja, er is behoefte aan. Mensen willen dit Toen Leen Muller bijna twintig jaar terug de deur van de bank dichttrok, kon hij zich eindelijk op zijn grote hobby storten. Binnenkort is zijn nieuwe film te zien, over het snel veranderende Zeeuws- Vlaanderen. De in 1857 gebouwde molen is hét herkenningspunt van Hoek. Een inwoner van Hoek is thuis, zodra hij de molen middenin het dorp weer ziet. En al helemaal als-ie ook nog eens draait. Dat deed Windlust twee keer per week, op woensdag en zaterdag. Met dank aan molenaar Jelle de Groote. Hij liet de trouwe volgers van de uit baksteen opge trokken korenmolen gistermiddag weten dat de roeden (wieken) voor lopig stil blijven staan. De inwoners van Hoek zijn trots misgaat, dat risico willen we niet lopen.” De Groote vreest nu een lange periode van stilstand. zien te vinden, wellicht aangevuld met geld uit subsidieregelingen. Hoeveel het gaat kosten, weet ik nu echt nog niet. Maar het is duidelijk dat we met 5000 euro niet zullen toekomen. We gaan snel in overleg met de molenaar over het aanleg gen van een noodverband én een definitieve oplossing.” Haast Zijn vorige lange film over Zeeuws- Vlaanderen werd zoals gezegd door veel mensen gezien. Behalve in de bioscoopzalen van CineCity op al lerlei andere plekken in Zeeuws- Vlaanderen en zelfs op televisie bij Omroep Zeeland. Het betekent niet dat Muller te genwoordig aan een doelgroep Zeker een halfjaar stil Van Hulle verwacht dat de molen zeker een halfjaar niet kan draaien. De Groote laat weten dat Windlust wel regelmatig open zal zijn, zodat er nog zakjes meel kunnen worden gekocht. Ook een bezichtiging van de binnenzijde van de molen blijft mogelijk. hij van idee tot eindmontage onge veer een jaar bezig geweest. Vooral monteren is hard werken. „Als ik er midden in zit, gebeurt het weleens dat ik om vijf uur mijn bed uitga om verder te monteren.” Bij het maken van zijn films scha kelt hij geregeld eveneens gepensi- digde materialen maken, maar de vraag is nu dus ontzettend groot. Dat wordt lang wachten.” Bovendien is het nog de vraag of en hoe de restauratie wordt bekostigd. De molen is eigendom van de ge meente Terneuzen. Wethouder Frank van Hulle werd onaange naam verrast door de bevindingen van Monumentenwacht, ook om dat in Biervliet op dit moment al een grote en kostbare restauratie van een molen plaatsvindt. „Voor de restauratie van de molen in Hoek zullen we een ander potje moeten oneerde oud-collega’s van de bank in. Een van hen verzorgt de voi- ce-over in zijn nieuwe film en an deren spelen rolletjes in de komi sche intermezzo’s. „Want het moet allemaal niet te zwaar worden. Het is geen journalistieke documen taire. De mooie plaatjes zijn het be langrijkst.” op ‘hun’ molen, weet ook De Groote. „Het is nog het enige écht oude gebouw in Hoek, zeker sinds de kerk ernaast in 2015 grotendeels is afgebrand. De roeden zitten erin sinds de restauratie in 1979. Vorige week is bij een inspectie door de Monu mentenwacht vastgesteld dat de lassen zó slecht zijn, dat de veilig heid in het geding is”, vertelt hij. „Niet dat ze zomaar zullen afbreken hoor, misschien kunnen we er nog wel tien jaar mee draaien. Maar je wil natuurlijk niet hebben dat het denkt wanneer-ie een film maakt. „Ik doe dit omdat ik het zelf leuk vind. Ik ben en blijf een amateurfil- mer.” Duidelijk is dat zijn films vooral in de smaak vallen bij wat oudere mensen. „Dat heeft te maken met de herkenbaarheid, de dialecten en de plaatsen die ze kennen maar waar ze in de praktijk nauwelijks komen.” Lachend: „Jongeren heb ben haast. Voor hen moet het snel en flitsend zijn.” Achteruitgang „Bij een molen betekent stilstand altijd achteruitgang, maar het kan helaas niet anders. Je ziet op dit mo ment in het hele land problemen ontstaan met molens. Vijftig jaar geleden zijn er namelijk heel veel gerestaureerd. En al die wieken zijn nu op, versleten. In Cadzand is het niet anders, die molen staat ook stil. Er zijn drie fabrieken die de beno- Muller maakte al eerder een film over Zeeuws-Vlaanderen met een link naar zijn grote liefde, het water. „Opnieuw wilde ik met mijn ca mera langs de waterkant. Dan kom je heel veel moois tegen”, zegt de 77-jarige inwoner van Zaamslag over zijn nieuwe film Zeeuws- Vlaanderen, op de grens van land en water2.0„Die vorige is door aardig wat mensen gezien. Maar sindsdien is er zo veel veranderd dat ik iets nieuws wilde maken.” Extra zaal Die vorige, Zeeuws-Vlaanderen, op de grens van land en water (zonder 2.0 dus), trok zes jaar geleden bij een eenmalige vertoning in Cine City in Terneuzen zoveel volk dat er snel een extra zaal in gereedheid moest worden gebracht om ieder een van een bioscoopstoel te voor zien. Dat werd een eenmalige ver toning op twee schermen dus. Ook Mullers andere films, over de histo rische bietentocht voor platbodems Terneuzen en de veranderingen in (Trug in de tied) bijvoorbeeld en die Perkpolder.” over het bekende fietsevenement Over Perkpolder gesproken. Als tegen kanker (Ride For The Roses) Muller er een ding moet uitpikken deden het goed. waar-ie zich een beetje aan stoort wat de veranderingen in Zeeuws- PFAS en Perkpolder Vlaanderen betreft, is het de bouw- Zijn nieuwe film begint in Doel, het drift. In Cadzand ook, dat ‘steeds spookdorp net over de Belgische meer op Knokke’ gaat lijken. „Ik grens waar hij eerder een film over vind het kleinschalige mooier, maakte. „Geen Zeeuws-Vlaande- Maar ja, er is behoefte aan. Mensen ren, nee. Maar het ligt om de hoek en er gebeurt daar tegenwoordig al lerlei positiefs. Daarom wilde ik er Oud-collega’s naartoe. Verder komt ook de Sinds zijn pensioen in 2005-Muller Hedwige aan bod, natuurlijk. En werkte veertig jaar als beleggings- PFASindeWesterschelde,debouw adviseur en vermogensbeheerder van de zeesluis, Breskens Sailing, bij een bank-levert hij de ene na de een boer in Waterdunen die aan andere film af. Met deze nieuwe is DINSDAG 14 FEBRUARI 2023 VL Leen Muller maakt film 2.0 Filmmaker Leen Muller bij een van zijn favoriete plekken, het haventje van Griete.fotoboazTimmermans HOEK - Raymond de Frel De molen Windlust in Hoek is per direct stilgelegd. De lassen in de roeden van de molen zijn in zo’n erbarmelijke staat, dat er vanwege de veiligheid niet meer mag worden gedraaid. - Leen Muller, amateur-filmmaker over de bouwdrift in Cadzand Zeeuws-Vlaanderen, op de grens van land en water 2.0 is op zondag 12 maart om 15.30 uur (de premi ère) en op woensdag 15 maart om 20.00 uur te zien in het Ledel The ater in Oostburg. Mario Wisse Zaamslag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 49