Russinnen bevallen M in Argentinië voor verblijfsvergunning 9 EN WISKUNDE Ik hoor sinds maart steeds meer Russisch op straat, dat is goed merkbaar hier naar school. Soedan is een streng islamitisch land. Dat zij dit mogen en kunnen, is heel bijzonder. Ook hierdoor kan er langzaam iets veranderen in de gemeenschap. En we doen meer: het opzetten van alleen zo’n schooltje is niet vol doende. Je moet bijvoorbeeld ook zorgen dat er een goede watervoorziening is. Anders moeten de kinderen nog op pad om dat er- gensverwegte ninkrijk en Japan. Cijfers over het aantal Russische vrouwen dat speciaal naar Argentinië reist om te bevallen, zijn echter moeilijk te verkrijgen. Georgi Polin, hoofd consulaire zaken van de Russische ambassade in Argentinië, schat het aantal Russen dat in 2022 naar Argentinië verhuisde tussen 2000 en 2500. „In 2023 jaar kan dat aan tal groeien tot 10.000”, aldus Po lin. Impact Toch kan de impact van een project als dat in Badriri niet worden onderschat, vindt ze. Normaal hebben kinderen hier geen enkel idee van wat ze willen worden, omdat ze gewoon niet weten wat er allemaal kan. „Hun wereld is echt heel klein. Door onder wijs worden hun ogen geo pend. Ze realiseren zich dat ze een andere toekomst kunnen opbouwen. Er is hier nu een jongetje dat wifi-expert wil worden. Dat was voorheen nooit in hem opgekomen. Maar goed, het gaat natuurlijk heel langzaam. Dit probleem is niet morgen opgelost. Het gewone leven van die kinde ren gaat gewoon door. Na de les moeten ze gewoon weer water gaan halen. Maar je moet en mag niet cynisch zijn. Kinderen hebben het recht om naar school te gaan. Het is de basis van een goed kinderleven.” Bökke rink vindt het moeilijk om een duidelijke ambitie uit te spreken, behalve dat in zijn algemeenheid alle kinderen de kans moeten hebben om te leren. De situatie in Soedan is daarvoor te ingewikkeld. „Het is een kwestie van ver andering op kleine schaal, van zaadjes planten.” Een gedeeltelijke mobilisatie in Rusland versterkt de Russische trend van het zogenoemde ge- boortetoerisme, meldt de Britse krant The Guardian. Russen heb ben geen visum nodig om naar Argentinië te reizen. Bovendien is verlenging van het standaardver- blijf van 90 dagen in Argentinië eenvoudig aan te vragen, net als het regelen van een verblijfsver gunning. „Ik ontdekte dat ik zwanger was kort nadat de oorlog in Oekraïne begon”, vertelt de Russische Polina Cherepovitskajaaan de The Guardian. „Toen we zagen dat de grenzen om ons heen snel begon nen te sluiten, wisten we dat we een plek moesten vinden waar we gemakkelijk naartoe konden rei zen. Een Argentijns paspoort zal veel deuren openen voor mijn kind.” Cherepovitskaja en haar man zijn van plan in hoofdstad Buenos Aires te blijven en ook voor zich zelf het Argentijnse staatsburger schap aan te vragen - een eenvou diger proces, nu ze de ouders zijn van een Argentijnse dochter. Russisch op straat Gespecialiseerde bureaus begelei den de Russen bij het geboorte- toerisme. Zij richtten zich voor heen vooral op de Verenigde Sta ten, de geliefdste bestemming on der zwangere Russinnen. „Sinds de oorlog is dat een stuk moeilij ke r, waardoor Argentinië een rela tief aantrekkelijke bestemming werd”, aldus Eva Pekurova, die met haar bureau Russen helpt met de formaliteiten. „Ik hoor sinds maart steeds meer Russisch op straat, dat is goed merkbaar”, aldus Maxim Mironov, die sinds 2005 in Buenos Aires woont. De Rus zegt dat het Latijns-Amerikaanse land niet al leen zwangere vrouwen aantrekt, maar ook Russen met een it-ach- tergrond of start-ups die het land verlaten als reactie op de oorlog en het verslechterende onderne mingsklimaat in Rusland. Volgens Mironov is Argentinië zeer tolerant tegenover Russen. Hij ziet momenteel geen signalen dat de plaatselijke autoriteiten van plan zijn reisbeperkingen in te voeren. Droom Op dit moment krijgen er twee leeftijdsgroepen les: tus sen 6 en 10 jaar, en tot 14 jaar. „Onze droom is dit uit te brei den tot 17 jaar. En natuurlijk om veel meer kinderen te be reiken met een breder lesaan bod. Nu zijn het nog maar 91 scholen, met een paar duizend leerlingen. Maar je moet ergens begin nen. En: ook de j meisjes gaan X" schooltje van Badriri, ge bouwd en onderhouden door de dorpelingen zelf. „Hier krij gen twee groepen kinderen elke dag twee uur les in Ara bisch, Engels en wiskunde. Niet van een leraar, die is er niet in het dorp. Maar er is wel een speciaal getrainde vrijwil liger, uit het dorp, die week- schema’s maakt en de kinde ren leert hoe ze de tablet moe ten gebruiken. Alle lesstof staat op die tablet. Het is inter actief met veel beeld en spel. Na de lessen worden de tablets goed afgestoft en gaan ze in een doos, waarin ze weer wor den opgeladen. Dat gebeurt via een zonnepaneel op het dak. Unicef verzamelt regelmatig de data om te kijken of de les sen goed wordengevolgd. Dit is heel kostenefficiënt, zeker voor een land waar niks is.” Toegang tot de EU Vóór de oorlog konden Russen zonder visum naar slechts onge veer tachtig landen reizen. Nadat Poetin zijn troepen naar Oekraïne stuurde, maakten meer dere Europese landen het voor Russen praktisch onmogelijk om toegang te krijgen. Een van de belangrijkste voor delen van een Argentijns paspoort is dat de houders ervan zonder vi sum korte reizen kunnen maken naar 171 landen, waaronder de Europese Unie, het Verenigd Ko- r halen. Dat ook de meisjes les krij gen is heel bijzonder in het streng islamitische Soedan. Na afloop worden de tablets weer opgeladen met zonne-energie. FOTO'S UNICEF Sinds de invasie van Rusland in Oekraïne floreert het ‘ge- boortetoerisme’ in Argentinië. Russische vrouwen reizen speciaal naar het Zuid-Ameri- kaanse land om daar te beval len, zodat hun kind ook de Argentijnse nationaliteit krijgt. - Maxim Mironov, Rus in Buenos Aires Karen Van Eyken Brussel/Buenos Aires Eva Pekurova beviel in 2022 ook zelf in Buenos Aires. Haar bu reau regelt pakketreizen tussen 2000 en 15.000 dollar, privéfoto GO MAANDAG 13 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 9