Soedan is een land met immense problemen. Maar in alle uitzichtloosheid zit midden in de woestijn een groepje kinderen met een tablet en een koptelefoon. „Het is het begin van een andere toekomst”, zegt Sacha Bökkerink van Unicef. is* 8 1 DANKZIJ UNICEF LEREN SOEDANESE KINDEREN ARABISCH, ENGELS MM ONDERWIJSPROJECT Oud-voetballer weer terecht FNV-acties voor nieuwe cao Huurlingen: Dorp ingenomen Ook de meisjes gaan naar school. Dat ze dit mogen, is heel bijzonder hard getroffen: één op de achttien wordt niet ouder dan 5 jaar. Onder de 15,6 miljoen mensen die dringend hulp nodig hebben, zijn 8,5 miljoen kinderen (van wie er 611.000 lijden aan ernstige acute ondervoeding). Er heer sen bovendien mazelen en ma laria. De helft van de Soedanese bevolking is jong en heeft het grootste deel van zijn leven nog voor zich. Het fundament van deze kinderen is echter zeer slecht, zeker als je bedenkt dat slechts één op de drie naar school gaat. En zelfs van hen zijn er veel die niet kunnen lezen en schrijven, omdat de kwaliteit van het onderwij s vaak niet al te hoog is. Hout sprokkelen Precies om dat laatste te verbe teren, is VN-kinderrechtenor- ganisatie Unicef actief in het land, zegt Bökkerink. Zijzelf bezocht onder meer het dorpje Badriri. „Je ziet meteen het pro bleem”, zegt ze. „Kinderen zijn overal, behalve op school. Ze zijn onderweg om water te ha len, hoeden het vee of sprokke len hout. Ze groeien op in de strijd om te overleven.” Badriri ligt in een grote zand vlakte, in het midden van niks, ‘met een enorm gebrek aan al les’. Toch is het een bijzondere plek. In een klein gebouwtje, ‘net zo groot als een schuurtje van een Vinex-woning’, zijn zo’n twintig kinderen (meis jes en jongens) totaal gefocust bezig met hun tablet, die op een houten ezeltje voor hun neus staat. Ze zitten op een matje op het woestijnzand, met een koptele foon op hun hoofd. „Heel sur realistisch, maar ook heel erg mooi.” Dit is het e gelooft bij na BH niet hoe leeg het eris, zegtze. En ^H hoe warm, stof- figenverweg van alles. Sacha Bökkerink is net terug uit het oosten van Soe dan, een droge savanne ‘met een bergje hier en een bergje daar’, vlak bij de grens met Erit rea. Daar liggen dorpen die Wa- gar, Hajar en Badriri heten en maar met moeite op de kaart te vinden zijn. Bökkerink, verant woordelijk voor alle program ma’s van Unicef Nederland, was onlangs in het gebied om er de voortgang van een bijzonder project te controleren. Eerst maar het slechte nieuws, ook al weten we het al een tijdje. Soedan is een van de grootste landen van Afrika, en staat er niet best voor. Zelfs een korte blik biedt een droef beeld. Er heerst een extreme droogte (de ergste sinds 1981), waardoor nauwelijks landbouw mogelijk is en het vee massaal sterft. Door de oorlog in Oekraïne zijn de prijzen van brood, olie en bloem hoger dan ooit. Er is dus simpelweg niet genoeg eten voor de 45,6 miljoen inwoners. Daar komen nog bij de econo mische crisis, de gevolgen van de coronapandemie, oorlog in binnen- en buitenland (met vele vluchtelingen), een staats greep en de klimaatverande ring. Kinderen zijn altijd de zwak ste groep en worden ook nu HF*» 1 BACHMOET NIJMEGEN Een vrijwilliger uit het dorp maakt de kinderen wegwijs. UTRECHT Na de les gaan de jongens weer op pad om water te halen. i midden van niks - Sacha Bökkerink, Unicef De Russische Wagner Groep claimt de inname van een dorp nabij Bach- moet in Oekraïne. Om de stad Bachmoet wordt al maandenlang gevochten. „Vandaag hebben Wag ners aanvalseenheden het dorp Krasna Hora ingeno men”, zegt Wagner-baas Jevgeni Prigozjin. De in name is niet bevestigd door Oekraïne. Of de claim juist is kon niet onafhanke lijk worden geverifieerd. Prigozjin verkondigde ver der dat zijn huursoldaten Bachmoet, ongeveer 7 ki lometer verderop, zelf zou den innemen. Oud-voetballer Mark van den Boogaart (37) is na een maand weer boven water. De voormalig speler van onder meer NEC werd sinds 6 januari vermist, maar is weer herenigd met zijn twee kinderen. Rond zijn vermissing zijn nog al tijd veel vraagtekens. Van den Boogaart vertrok met enkel zijn paspoort op zak. Vermoed werd dat hij in Spanje zat, waar hij uit zijn voetballeven veel contac ten had. Van den Boogaart kampte volgens zijn ex-vriendin al langer met mentale problemen. Werknemers bij leveran ciers van bouwmaterialen gaan vanaf vandaag actie voeren. Dat meldt vakbond FNV nadat werkgeversver eniging Hibin niet is inge gaan op een ultimatum van die bond. Inzet van de ac ties is een nieuwe cao. FNV eist een loonsverho ging van 14,3 procent voor één jaar en vervolgens au tomatische compensatie van de inflatie. Hibin noemt die eis ‘onverantwoord hoog en uit de pas met de realiteit’. De branche organisatie houdt vast aan het bod van in 6,2 procent meer loon. Mark van Assen Rotterdam Tablet aan, koptelefoon op: school in het MAANDAG 13 FEBRUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 8