Arts bij tuchtrechter voor ongepast aanraken studenten fel I w Legendarische piratenzender een week terug op het oude schip In les over een echo zou hij ongevraagd ondergoed opzij hebben geschoven tuchtcollege. „Ik had een freeze-re- actie. Ik lag op de onderzoekstafel en het enige wat ik dacht: Ik wil dat het snel voorbij is”, zei ze. „Op alle fronten voelde het niet goed, maar ik dacht dat het niet fout kon zijn. Een arts zou dit toch nooit doen?” v T 1 n c' u n n f B Piratenzender Veronica moest bijna vijftig jaar geleden stoppen, maar de naam spreekt nog altijd tot de verbeelding. Een week lang zendt Radio Veronica uit vanaf het oude schip. en het OM zal de man vervolgen voor aanranding. Het was de allerlaatste dag van de coschappen van de drie geneeskun- destudenten in het Rotterdamse ziekenhuis, toen ze als een soort toetje een extra instructie over het maken van echo’s kregen. De twee mannelijke studenten hadden deze eerder al gevolgd. Zij hoefden alleen hun bovenlijkte ontbloten. De andere studenten - volgens de arts was het toeval dat het alleen vrouwen waren - moesten zich tot op hun ondergoed uitkleden. Dit was onverwacht voor de coassisten- ten. „We kleden ons vaker uit voor onderwijs, maar meestal zorg ik er dan voor dat ik een grote onder broek aan heb”, vertelde een van hen aan het medisch tuchtcollege. De arts zou het maken van een echo in de liesstreek hebben uitge legd, met de studenten als patiënt. Daarbij zou hij ongevraagd en on aangekondigd hun ondergoed opzij hebben geschoven en hen ongepast hebben aangeraakt. Of ze daar di rect wat van hadden gezegd, vroeg een van de leden van het medisch razend populair totdat internationale wetgeving in 1974 een einde maakte aan de vrijbuiters in de ether. Nu maakt het nieuwe Radio Veronica uitzendingen vanaf het schip voor een week vol seventies-muziek. Bert en Monica Plantaz zijn uit Son en Breugel naar de NDSM-werf in Amsterdam gekomen voor Veronica’s seventies-week. „Ik was 4 jaar toen Veronica stopte, maar ik weet die laat ste dag nog heel goed”, zegt Monica. „Die herinnering werd ook levend gehouden door mijn oudere broers.” Voor Bert, ook geboren in 1970, geldt hetzelfde. „Echt nostalgisch dat we nu op hét piratenschip zijn. Ik sta heel de tijd te shazammen.” Met de muziekherkenningsapp Sha- zam voegen Bert en Monica nummers toe aan hun playlists op YouTube. „Elke vrijdag hebben we samen een karaoke-avond. Muziek draaien, véél uit de jaren 70. Biertje erbij. Heerlijk.” Radio Veronica leeft nog, in elk ge val bij de grijzende en kalende bezoe kers. De zender is nog steeds symbool „De arts heeft op grove wijze misbruik gemaakt van de hiërar chische verhouding tot de studen ten”, stelt de advocaat van de vrou wen, die willen dat de man nooit meer als arts mag werken. voor hun vrijgevochten jeugd, ook al ligt het schip al bijna een halve eeuw aan de ketting. Radio Caroline, Radio Mi Amigo en nog een handvol avonturiers bestook ten in de jaren 60 en 70 vanaf zeesche pen net buiten de territoriale wateren op de Noordzee het omroepbestel. Maar niet één haalde de cultstatus van Veronica. Piraten waren ze ook letterlijk. Op het schip van concurrent Radio Noordzee werd zelfs een brand bom gegooid, vijf mannen van Vero nica draaiden de bak in. denten het maken van de echo bij elkaar. De opdracht was een be- lijk doen we dat hier. Ons verhaal blijft een jongensboek.” fenders en collega-zenderbaas Caroline Brouwer (52) staan te stralen op de kade. Fans willen op foto met de makers van het Veronica-programma Bonanza. Caroline: „De jaren 70 zijn de bakermat van de muziek. Fleet wood Mac en The Rolling Stones stonden in de hitlij sten. Ik was iets te jong, maar mijn elf jaar oudere zus liet me de jaren 70-muziek horen.” Deze week zijn ook de dj’s van toen op het schip. Tineke de Nooij (82), Lex Harding (77) en Adje Bouwman (75) komen langs in de studio. Stenders: „En we hebben de oude jingles afge stoft om nog meer terug te komen in die tijd. Zoals die ene uit 1971 die werd ingezongen door Patricia Paay. Come on and sail away with Veronica today”. Kinderen van de jaren 50 en 60 neu riën het deuntje probleemloos mee. Niet veranderd En Radio Veronica is nog steeds goed voor 4 procent marktaandeel. De zen der is nu ingebed in het Talpa-concern van John de Mol. „Maar we zijn niet veranderd”, zegt zenderbaas Rob Stenders (57). Ook bij hem staat 31 au gustus 1974 in het geheugen gegrift, inclusief de tranen die over zijn wang biggelden toen om 18.00 uur de zen der zweeg. „We brengen deze week een ode aan het decennium. Natuur- Ik was pas 4, maar weet die laatste dag nog heel goed - Monica Plantaz, luisteraar De internist ontkent alles. Hij vindt Ook een ander had het idee dat hij ook dat de klacht van de studenten aan het voeteneinde een filmpje of niet bij het medisch tuchtcollege foto maakte. Zij sprak hem daarop thuishoort, omdat zij geen patiën- aan. „Direct schermde hij zijn tele- ten zijn. De drie deden ook aangifte foon af.” Volgens de arts gebeurde alles daarna in een waas. De stu denten zouden hebben geprobeerd zijn telefoon te pakken, waarna hij Mobiel zich terugtrok op de wc. Daar ver- Na de pauze oefenden de drie stu- wijderde hij beeldbestanden. Waarom? vroeg het tuchtcollege. „U had het bewijs in eigen hand.” paald onderzoek in drie minuten af Direct na het incident zou de arts te ronden. De klok in de onder- hebben geweigerd zijn telefoon aan zoeksruimte deed het niet, waarna het Maasstad Ziekenhuis te geven, de arts zijn mobiel pakte. Naar ei- Toen de politie een onderzoek gen zeggen om de tijd te meten. startte, had hij al een nieuw toestel. Bij de ene student flitste het door Het oude zou kapot zijn gegaan. ientallen zestigers hangen over de rand om de studio M te bekijken die voor een M week is opgebouwd in het schip de Norderney. „Ik ben als jochie nog met die gele handtekeningenlijsten langs de deur gegaan voor de actie ‘Veronica blijft als u dat wilt’. Meer dan honderd had ik er”, vertelt John de Goede (61) uit IJmuiden. De Veronica-fan was 13, toen op 31 augustus 1974 de stekker uit de zeezender werd getrokken. „Ach, wat vond ik dat erg. Ik was jong en ik wou wat, en dat kon niet meer.” Veronica was de zender voor de rebelse jeugd. De zender bracht de wilde jaren 60 naar het keurige Ne derland van de jaren 70. Veronica deed iets wat eigenlijk niet mocht. Mannen in pakken in Den Haag ver telden op tv dat het moest stoppen. Veronica was spannend. „En dat hield toen ineens echt op. Die periode was muzikaal zo vormend voor me. Sinds eindjaren 80 is er niets meer bijgeko men. Met de nineties heb ik niks." Hij fotografeert met zijn camera de dj’s die beneden de plaatjes draaien. Zenderbaas en dj Rob Stenders heeft wat 45 toerensingletjes meegenomen. Blue Bayou van Linda Ronstadt kraakt door de luidsprekers. De grij sgedraaide single A slaat even over. Zeezenders zijn voor iedereen jonger dan 50 écht geschiedenis. Vrije jongens, gewiekste zaken mannen en alles wat daartussen zat, bestookte Nederland vanaf de Noordzee met muziek die Hilversum in hun ogen onvoldoende draaide. Ze waren 4i: lil ROTTERDAM Het Veronica-schip is nog tot en met vrijdag 17 februari te bezoeken aan de NDSM Pier in Amsterdam. De drie studenten die een inter nist van het Maasstad Zieken huis in Rotterdam betichten van seksueel grensoverschrijdend gedrag, vinden dat hij niet meer als arts mag werken. De 54-ja- rige man zou hen op ongepaste wijze hebben aangeraakt én hei- melijk filmpjes hebben gemaakt. Ton Voermans Amsterdam ‘Het verhaal van Radio Veronica blijft iï II het hoofd: hij zou toch niet filmen? - Adrianne de Koning GO MAANDAG 13 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 7