M Lavreysen bevestigt status met trilogie ‘1 J tige babbels heen. Schudt hij ami caal handen van modejournalisten van wie hij nog nooit heeft gehoord en lacht hij keer op keer gewillig zijn tanden bloot voor selfies. gen Nederlandse journalisten. „Twee minuten geleden sta ik nog tussen de gekte, nu zitten we hier heel rustig op de grond met z’n vieren Ne derlands te praten. Uiteindelijk veran dert er niks”, zegt hij. „Ik weet, dat klinkt wel heel kort door de bocht, maar ik race nog steeds, doe nog steeds wat ik het allerleukste vind en uitein delijk gaat het om presteren op het cir cuit, waar mijn hart ligt.” Die attitude blijft hij dit seizoen be waken. Hij was al F2-kampioen, we reldkampioen Formule E, succesvol in endurance-races en is er dus ook niet bang voor dat de grootsheid van For mule 1 met hem op de loop zal gaan. „Je voelt echt wel de level of importance, zo als de Engelsen zo mooi zeggen. Dat Formule 1 zwaarder weegt, dat het alle maal meer gezien wordt. Mensen die voor een winkel gaan liggen, dat soort dingen. Je wereld verandert een beetje, maar zodra we weer op het circuit zijn, is dit allemaal weg. Dat moet je je wel altijd goed blijven realiseren. Dit is al lemaal heel erg leuk, maar als je jezelf verliest in de gekkigheid, kun je wel eens een beetje de focus op het racen verliezen.” De Fransman Tom Derache pas seerde als tweede de finish, net voor de Pool Patryk Rajkowski. De jury oordeelde echter dat Derache van zijn lijn was afgeweken. Daar door mocht Jeffrey Hoogland, aanvankelijk vierde, alsnog naar het podium voor het brons. Bij keirin komen zes renners eerst achter een motor op gang, om daarna in drie rondes te sprinten om de winst. Lavreysen is de rege rend wereldkampioen op dit on derdeel. Voor Mehdi Kordi, de nieuwe bondscoach van de sprinters, was het mannentoernooi een groot succes. Hoogland won het vierde sprintonderdeel, de niet-olympi- sche kilometer tijdrit, zodat de overheersing van de Nederlandse mannen weer compleet was. Bij de EK van vorig jaar meden La vreysen en Hoogland de individu ele onderdelen op de kleinere piste van München, waar alleen de titel op de teamsprint werd Trio sneuvelt in kwalificatie Plat scherpt record aan Goud vrouwen, zilver mannen Nuchter „Dit hoort er ook gewoon een beetje bij, hè”, beseft De Vries. „Het is de pe riode van het jaar ook. Iedereen leeft naar de eerste race toe. De buzz begint nu, dus ben je even druk met iets an dere dingen dan in het seizoen.” Hij doet wat werkgever Alpha Tauri van hem vraagt, niets is hem te gek nu. Maar onder alle aandacht blijf hij ook in het bruisende New York de onver stoorbare Fries die de mensen in Sneek kennen. „Ik ben daar gewoon heel nuchter in”, beweert De Vries, als hij na honderden handen schudden ruim de tijd maakt voor de speciaal ingevlo- Ik sta op de grid en niet op een arrogante manier hoor, maar ik hoor daarnutussen. Het is 2023 i rfrrrH veroverd. Op dat onderdeel ging het twee maanden later op de WK mis en verloren de viervoudig we reldkampioenen met miniem ver schil van Australië. Lavreysen was eerder op de WK’s van Berlijn (2020) en Roubaix (2021) met drie titels goed geweest voor een hattrick. Op een EK was hem dat eerder nog niet gelukt. „Het was een moeilijke finale. Jeflootte net voor meen kon gaan zitten wachten tot ik mijn aanval zou inzetten. Flij had, toen ik bovenlangs kwam, pech dat die Fransman uit zijn lijn kwam. Maar ik denk dat ik so wieso genoeg snelheid had.” Zeldzame nederlaag voor Roest op de 5000 meter: ‘Ik had de benen niet’ Schat aan ervaring Het helpt daarbij dat De Vries wat ou der is, denkt hij. Net 28 jaar geworden. Dat hij niet als broekie op de grid be landt, maar een schat aan ervaring meebrengt als meest ervaren Fi-rookie in jaren. Als invaller op Monza zelfs al eens in de punten reed. „Daar hebben we genoeg over gepraat”, besluit de man die de verhalen over zijn ‘bijzon dere pad’ zo onderhand wel beu is. „Nu leven we in 2023, ik sta op de grid en niet op een arrogante manier, maar ik hoor daar nu tussen. Er komt nu een nieuw hoofdstuk in mijn verhaal.” Na een charter naar Bologna wacht morgen een filmdag op het circuit van Misano. Tijd voor zijn eerste vijftig voorzichtige kilometers (‘dat is niks, nog niet eens van Friesland naar Amsterdam’) in de AT04. Daarna wacht nog één laatste weekend thuis voor de man die al weken wordt geleefd. „Ik heb een schema op een app, scroll dagelijks naar beneden en eigenlijk is elke dag continue gevuld door het team. Zo leef ik naar mijn eer ste race toe in Bahrein.” Een winter lang heeft hij zich af la ten beulen door zijn nieuwe Finse fit nesstrainer Pyry Salmela. Lachend wijst hij op zijn brede armen: „Na m’n invalbeurt op Monza kon ik amper uit de auto komen, nu wordt het lastig om in de auto te komen... Ik voel me sterk, voorbereid, vol zelfvertrouwen. Heb het gevoel dat ik écht klaar ben voor wat komen gaat. Dus laten we maar gaan racen. Ik kan niet wachten, van mij mag het morgen beginnen.” De Vries moet nog iets meer geduld hebben: de eerste race is op 5 maart. B"' - BAANWIELRENNEN JRI.FASHION SCHAATSEN - Nyck de Vries Harrie Lavreysen heeft bij de EK baanwielrennen in het Zwit serse Grenchen op de slotdag zijn derde titel veroverd. Na eerdere winst op de teamsprint en op de sprint was de 25-ja- rige Brabander gisteren ook de beste op het onderdeel keirin. Patrick Roest heeft in het Poolse Tomaszów Mazo- wiecki voor het eerst dit sei zoen een nederlaag in de wereldbeker geleden op de 5000 meter. De 27-jarige Lekkerkerker van Team Reggeborgh moest met 6.18,27 de Italiaan Davide Ghiotto voor zich dulden. Ghiotto won in 6.17,45. De Itali aan was eerder de beste op de 10 kilometer in Calgary. Op de 10 kilometer van de Olympi sche Spelen in Beijing vorig jaar eindigde Ghiotto als derde, TENNIS De drie Nederlan ders die meededen aan de kwalificaties van het ABN Amro Open in Rotterdam zijn allen uitgescha keld. Het betreft Jesper de Jong, Max Houkes en Si- dane Pontjodikro- mo. Het blijft dus bij vier Nederlanders in het hoofdtoer nooi, dat vandaag begint: Botic van de Zandschulp, Tallon Griekspoor, Tim van Rijthoven en Gijs Brouwer. PARALYMPIËR Jetze Plat (31, foto) verbeterde in de marathon van Dubai het Nederlands re cord wheelen met bijna vier minuten. De meervoudig we reld - en paralym pisch kampioen fi nishte in 1.24.28 uur. En dat is drie! Harrie Lavrey sen juicht na de keirin, fotoap achter Roest en de inmiddels gestopte olympisch kampioen Nils van der Poel uit Zweden, Roest zei een beetje te balen van zijn nederlaag tegen Ghiotto. „Ik ga hier toch heen met het gevoel dat ik wil win nen”, zei hij bij de NOS. „Ghiotto reed een sterke race. Hij ging heel hard weg en aan het einde kon ik een beetje naar hem toe rijden, maar niet genoeg. Ik had er de benen niet voor. Ik stond na een druk schema al moe aan de start. Het is nu zaak te herstellen.” ZAALHOCKEY De Nederlandse zaalhockeysters zijn in Zuid-Afrika voor de derde keer wereldkampioen geworden. De ploeg versloeg Oostenrijk in de finale in Pretoria met 7-0. Ook in 2015 en 2017 was er goud. De Neder landse mannen be reikten op het WK eveneens de finale, maar zij verloren via 4-4 en shoot-outs van titelverdediger Oostenrijk. De Vries als debutant in de Formu le 1, in sep tember vorig jaar bij Wil liams als vervanger van de zieke Alexander Albon. Hij werd 9de: 2 WK-punten. FÖTCsSBTW 11 P' Een maand later tekent hij bij Alpha Tauri, dat hem een vaste stoel biedt, fsiogettk •-S.) GO MAANDAG 13 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 39