fel Honderden Zeeuwen praten mee over de zorg -«Bh Jr; Hoe nu verder? Hoe zorgen we er met z’n allen voor dat de zorg in Zeeland beter wordt en toegankelijk blijft? Honderden ‘gewone’ Zeeuwen denken daarover de komende maanden mee. Zij vormen het Burgerberaad Zorg Zeeland, dat zaterdag in De Stenge in Heinkenszand voor het eerst bij elkaar kwam. In totaal meldden 770 mensen zich aan, veel meer dan het aantal beschikbare plaatsen. Via lo ting zijn 300 deelnemers geselec teerd, die een afspiegeling vormen van de Zeeuwse bevolking. Vier leden vertellen over hun be weegredenen om mee te doen: Kim Versluijs uit Koudekerke: „Ik merk dat het belang om de zorg goed te regelen groot is en steeds groter wordt. Natuurlijk gebeuren er ook positieve dingen, maar je kunt toch niet zeggen dat alles goed gaat. Kijk alleen al naar de wachttij den bij de geestelijke gezondheids zorg, naar de jeugdzorg, naar de mensen die tussen wal en schip vallen, naar de bureaucratie. Ik ben twaalf jaar politieagent geweest in Rotterdam. Daar heb ik heel veel dingen gezien in de zorg die niet lekker lopen. Nu ik in het onderwijs zit - ik werk bij praktijkschool De Sprong in Terneuzen - merk ik dat ook. We moeten met z’n allen kij ken hoe we tot oplossingen kunnen komen. Ik vind het mooi om daarin een stem te hebben.” werp heel interessant vind. Het gaat erom dat men in de zorg eerst denkt aan de patiënt of de cliënt. Aan dacht en luisteren moeten voorop staan. Het is goed om via het Bur gerberaad gesprekken te voeren met andere mensen, om te horen wat er eventueel in de zorg kan worden veranderd. Wat ik zelf heel belangrijk vind, is dat men niet aan de patiënten moet verdienen. Er zijn nu allerlei bedrijven actief die daar wel op uit zijn. Dat mag wel iets minder, want het is echt zorge- Inwoners Borsele willen vooral veiligheid lijk. Er moeten ook minder direc teuren komen. Dat scheelt weer wat centen. Ik denk dat het Burger beraad echt wat kan opleveren. Er zijn zoveel onderwerpen waar we aandacht aan geven. Daar komt vast wel iets uit. Daar ben ik van over tuigd.” lemaal leuk en aardig, maar dan be reik je helemaal niets. Of het Bur gerberaad iets voor elkaar kan krij gen? Ik heb er een beetje hard hoofd in. Ik wil proberen mijn steentje bij te dragen, maar als het niet interes sant genoeg is voor mij, dan houdt het op. Maar om daarover te beslis sen, moet je het wel eerst meema ken.” „Zorg is voor iedereen een primaire levensbehoefte. Onze overheid was van mening dat marktwerking zou leiden tot meer kwaliteit en lagere kosten. Het tegenovergestelde is bereikt: steeds hogere kosten en de kwaliteit staat meer en meer onder druk. Zorg is een systeem gewor den. We zien dat het hart uit de zorg verdwijnt, niet bij de mede werkers, maar wel bij de bestuur ders. Ik denk dat het Burgerberaad een levensvatbare poging kan zijn om de zorgsystemen in Zeeland weer humaner te maken. Als je daar zelfbij zit, heb je de meeste invloed. Ik verwacht dat dit beraad ook echt meedoet in het maken van keuzes over de beschikbaarheid en betaal baarheid van zorg. Essentiële be sluiten dienen met instemming van het Burgerberaad te worden ge nomen. Dat betekent dat we met adviezen moeten komen die hout snijden.” Alfred Velders uit Vlissingen: „Ik kreeg een uitnodiging van de ge meente om mee te doen, maar ik had mijn bedenkingen. Ik weet niets van de gezondheidszorg. Later ben ik erover gaan nadenken en re aliseerde me dat het toch wel een onderwerp is dat ik belangrijk vind. Daarom kom ik kijken wat ze te bie den hebben en hoe het hier in zijn werk gaat. Het belangrijkste is dat er voldoende geld en personeel in de zorg moet zijn. Anders is het al- We zien dat het hart uit de zorg verdwijnt, niet bij de medewerkers, maar wel bij de bestuurders M ....-u 3 1 gj fifel ■’v pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl maandag 13 februari 2023 Zeeland Het Burgerberaad Zorg Zeeland kwam zaterdag voor het eerst bijeen in De Stenge in Heinkenszand. fotosmarcelledaviöse Denk eerst aan de patiënt’ - Jan Zwemer, lid Burgerberaad Gonnie Almekinders-Wiegeraad uit Kapelle: „Ik doe mee aan het Burgerberaad omdat ik het onder- Het Burgerberaad heeft zater dag een lijst opgesteld met de belangrijkste thema’s. Vooral jongeren en betaalbaarheid springen eruit. Andere thema’s zijn onder meer samenwerking en mantelzorg. Er zijn groepen gevormd die de komende tijd elk een thema uit werken en met concrete voor stellen komen. Op 3 juni wordt daarover ge stemd. De voorsteiien die door een meerderheid worden ge steund, vormen samen het Inwo- nerakkoord. Dat wordt aangebo den aan de Zeeuwse Zorg Coali tie, dat bestaat uit de gemeen ten, zorgverzekeraar CZ en een groot aantal organisaties uit de zorg- en welzijnsector. Dat Inwonerakkoord verdwijnt niet in een bureaula, verzekert Inge Tra-Wijnakker van CZ. „Met alle partijen is afgesproken dat ze er alles aan doen om de ad viezen uit het akkoord uit te voe ren. Toch kan het zijn dat dingen niet lukken. Dan moet dat wel goed worden onderbouwd. Dus: we voeren het uit of we leggen het uit.” ZEELAND3 Jan Zwemer uit Middelburg: Rolf Bosboom Heinkenszand 16 zorg verdwijnt, niet bij de medewerkers, wel bij de bestuurders.” i Alfred Velders: „Het belangrijkste is dat er voldoende geld en per soneel in de zorg moet zijn.” ■-kW Mk. waf. 'i, F Kim Versluijs: „Ik heb in de jaren dat ik agent was, heel veel dingen gezien in de zorg die niet lekker lopen.” IHH Jan Zwemer: „We zien dat het hart uit de Gonnie Almekin ders-Wiegeraad: „Er moeten minder direc teuren komen. Dat scheelt weer centen.”

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 21