Mij niet bellen! M ‘Duurzame energie rendeert niet voldoende’ 15 Thijs Launspach AAN HET WERK Telefoneren is spannend, maar niet kunnen bellen is nóg onhandiger Oliemaatschappijen hadden al veel eerder moeten overstappen op duurzame energie, dan was er helemaal geen energiecrisis geweest wee weken geleden schreef ik hier tips voor het sturen van voice memo’s via WhatsApp. Als dat dan toch moet, dan het liefste kort, duidelijk en verstaanbaar. Liever nog: gewoon even bellen. Opgelost, dacht ik. Maar een lezer meldde me dat ik iets over het hoofd had gezien. Het schijnt namelijk zo te zijn dat flink veel jongeren last hebben van belangst. Dit was nieuw voor me. Ik krijg juist te pas en te onpas jongeren aan de lijn die totaal geen moeite hebben mij te bellen, als ze iets van me nodig hebben. Wordt er een gunst van me verlangd, of valt er iets aan mij te verkopen, dan is telefoneren klaarblijkelijk geen punt. Zelfs ’s avonds of in het weekend! Ontslagen bijMeta vendheid van duurzame energie ook niet. Dus ook Shell en BP besloten om meer geld te steken in olie en gaswinning. Tot vreugde van de aan deelhouders. De aandelenkoers van Shell en BP blijft al jaren achter bij die van de Amerikaanse concurren ten. Analisten wijten dat aan het feit dat Europese oliemaatschappijen meer in duurzame energie investe ren, wat tot een lager rendement leidt. De hoge olie- en gasprijzen zetten met name Europa op zijn kop. Bur gers werden geconfronteerd met to renhoge energierekeningen. Daar naast werkt de dure energie door in de prijzen van tal van goederen en diensten. Dat zorgt voor veel extra inflatie, en dus minder koopkracht. De oplossing was meer zonne- en windenergie en meer en sneller inzetten op groene waterstof. Die trend naar duurzame energie was sowieso al ingezet, want anders is de opwarming van de aarde niet vol doende af te remmen. Maar dat beleid is aan het kante len. Oliemaatschappijen boekten af gelopen jaar recordwinsten, dankzij de torenhoge olie- en gasprijzen. En dat smaakt naar meer. De Ameri kaanse oliereuzen ExxonMobil en Chevron kondigden al aan helemaal geen geld in hernieuwbare energie te steken, maar alleen in meer olie- en gaswinning. Nieuws dat de aan deelhouders wel konden waarderen. De Europese oliegiganten Shell, BP en TotalEnergies beloofden afge lopen jaren juist veel te investeren in hernieuwbare energie. Met name BP had een heel concreet doel voor de reductie van olie- en gaswinning. Maar dat beleid wordt uitgekleed. Ook BP en Shell haalden recordwin sten door de hoge olie- en gasprij zen. En ook bij hen smaakt het naar meer. Bij BP werd al gemopperd op de lage winstgevendheid van duur zame energiebronnen, meldde de Amerikaanse zakenkrant Wall Street Journal. En met de huidige olie- en gasprijzen verbetert die winstge- Prooi overname Die beurskoers opkrikken is belang rijk. Als de Europese maatschappijen te veel achterblijven, worden ze van zelf een aantrekkelijke overname- prooi. Dat merkte Unilever een paar jaar geleden. Het bedrijf verduurzaamde in hoog tempo, maar de resultaten bleven achter bij die van concurren ten. En dat leidde tot een vijandige overnamepoging die het bedrijf met de grootste moeite kon afslaan. Luis teren naar de aandeelhouder is dus belangrijk voor je voortbestaan. Maar dat argument gebruiken de Europese oliemaatschappijen niet. Shell-topman Wael Sawan zei dat meer investeren in nieuwe olie- en gasbronnen nodig is voor de energie- zekerheid. Olie en gas blijven nog tientallen jaren belangrijk, betoogt Sawan. De productie moet op peil blijven om de prijs aanvaardbaar te houden. Voor de oliemaatschappijen was de energiecrisis ook een geschenk: ze konden hun toegevoegde waarde bewijzen. Sawan vertelde bij de pre sentatie van de jaarcijfers trots hoe veel tankers met vloeibaar aardgas Shell naar Europa had gestuurd. „We zijn onderdeel van de oplossing, niet van het probleem”, zei hij. De ommezwaai komt niet onver wacht voor Mark van Baal, die met de aandeelhouders van Follow This probeert oliemaatschappijen te ver groenen. „De oliemaatschappijen staan al tijden op de rem als het om verduurzaming gaat. Dit business model willen ze zo lang mogelijk vasthouden, zeggen ze zelf.” En daarmee laten ze een gouden kans liggen, meent Van Baal. „Nu is er geld om te investeren in verduur zaming.” Bellen mag dan doodeng en rete- ongemakkelijk zijn, toch is het handig eraan gewend te raken. Telefoneren is spannend, maar niet kunnen bellen is nóg onhandiger. Krijg je dus als leidinggevende van een belangstige weer een ellen lange mail, schrijf dan ge rust terug: bel me even. Het is met telefoonvrees namelijk net als met zwemmen in een koud meer: ben je er doorheen, dan is het héérlijk. Maar goed, een deel van de jongeren heeft dus wél last van angst om te bellen, zo blijkt. Een op de vier mensen tussen de 18 en de 30 jaar vindt het ongelofelijk ongemakkelijk om te telefoneren. Ze stu ren liever een appje. Aan de telefoon weet je namelijk niet wie je aan de lijn krijgt, of diegene wel op een telefoontje zit te wachten, en wat die ander dan gaat zeg gen. Je moet soms spontaan reageren. Er valt weleens een ongemakkelijke stilte. Onzekerheid en zenuwen liggen op de loer. In tegenstelling tot de vorige genera ties hóéven de jongeren van nu ook niet te bellen: er zijn in de vorm van e-mails en berichten alternatieven die comforta beler zijn. Het is niet voor niets een gevleugelde uitspraak onder jongeren die er gens niet op zit ten te wachten: ‘mij niet bellen!’ Jammer, want in veel opzichten is de telefoon voor zakelijk con tact het ideale medium. Je kunt snel iets overleg gen met iemand, zonder dat je een week moet wachten op een vergadering. Iets per telefoon uitleggen gaat vaak veel sneller dan het omschrijven in een e-mail. De grootste reden om te leren bellen: de oudjes doen het gewoon wél. Het duurt nog wel een paar jaar voordat iedereen op werk millennial of generatie Z is, en het telefoneren is uitgestorven. Groene koers Dat de oliebedrijven de energiecrisis aangrijpen om meer in olie en gas te investeren is een gotspe, aldus Van Baal. „Ze hadden al veel eerder moe ten overstappen op duurzame ener gie. Dan was er helemaal geen ener giecrisis geweest.” Van Baal hoopt dat de oliemaat schappijen ook naar de aandeelhou ders luisteren die Follow This steu nen. Hij probeert met hen oliemaat schappijen te dwingen om een groe nere koers te varen. Met Follow This brengt hij resoluties in op de aan deelhoudersvergaderingen. De laatste jaren kregen die resolu ties steeds meer steun. Maar afgelo pen jaar nam de steun voor de reso luties juist af. Dat was vanwege het argument dat leveringszekerheid belangrijker was dan verduurza ming. Van Baal hoopt dit jaar het ini tiatief weer terug te krijgen. Maar op sympathie van de oliemaatschap pijen hoeft hij niet te rekenen. Greenpeace zit Shell dwars, dat voor de Franse kust olie- en gaswinning wil uitbreiden, fotoafp - Mark van Baal, Follow This Winst op olie en gas smaakt naar meer CEYHAN Olieterminal werkt weer De torenhoge energieprijzen zouden vooreen flinke impuls van duurzame energie gaan zorgen, was de verwachting. Het tegendeel lijkt te gebeuren. Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef onder meer Je bent al genoeg - Mentaal ge zond in een gestoorde wereld (2022), Werk kan ook uit (2020) en Fokking druk (2018). LONDEN Het moeder bedrijf van Fa cebook bereidt een nieuwe ont slagronde voor, schrijft de Britse zaken krant Financial Times. Die komt bovenop de 11.000 ontsla gen die Meta Platforms, dat ook achter Instagram en WhatsApp zit, in november aan- kondigde. De olieterminal in de Turkse stad Ceyhan is gisteren weer volledig in ge bruik genomen. Donderdag werd er alweer olie aangevoerd vanuit Noord- Irak. Maar de pijplijn die olie vanuit Azer beidzjan aan- voerde, was nog beschadigd. Dat is nu opgelost. -- - - gF~- Peet Vogels Rotterdam GO MAANDAG 13 FEBRUARI 2023 b

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 15