WAT TE DOEN BIJ DIARREE, BUIKPIJN EN GASVORMING? Krentenbol met pindakaas’ nekt schaatsrecordpoging J Telling moet populatie in beeld brengen iÉ> 11 ©KIJIMEA’ 3KIJIMEA land. Juist omdat de mol zichzelf nauwelijks laat zien, is het aantal molshopen een goede indicatie van de hoeveelheid mollen in Ne derland. „Wil je iets van de mol len zien, zul je moeten graven. Maar dat doen we niet, want dan verstoor je hun leefritme. Ze zijn ook niet beschermd, dus er wordt ook niet officieel geteld hoeveel er zijn. Het is daardoor heel moei lijk om te achterhalen hoeveel Het was de bedoeling dat de 59-ja- rige schaatsgek uit ’s-Gravenzande op de baan van de Uithof in Den Haag 1710 rondjes binnen 24 uur zou rijden, maar rond half twee was de pijp leeg nadat hij eerder moest overgeven. Hij gaf op na precies duizend rondjes (400 kilometer) te hebben gereden. Kools, die soms wel vijf dagen per week op het ijs staat, had zich nog wel zo goed voorbereid. Zo rekende de fanaat uit dat hij 21.000 kilocalo- rieën moest eten om de monsterrit te kunnen volbrengen. Dat bete kende in de dagen voorafgaand heel veel pasta, noedels en eieren eten. tussen de planten. Die is voedzaam I En tijdens de rit genoeg fruitsapjes, notenreepjes en bouillon. Maar waar het mis ging, is dat hij een dag eerder juist niets had gege ten. „Op de dag zelf heb ik ’s och tends vroeg acht pannenkoeken naar binnen gewerkt én een kren tenbol met pindakaas. Wie is er niet groot mee geworden, zeggen ze dan.” Die krentenbol met pindakaas ligt nu achter een reclamebord in de Uithof. En dat terwijl Kools zo soe pel begon. Zijn begeleidingsteam had berekend dat hij in het begin rondjes van 47 seconden gemiddeld moest rijden. „Het ging prima. Tot dat ik dus moest kotsen.” Om het record uit 1994 te breken, moest hij 655 kilometer non-stop schaatsen. Dat zijn meer dan drie Elfstedentochten. Het bleef bij 400 kilometer. Het was Kools’ doel aan dacht te vragen voor de vele ijsba nen die het door de hoge energie prijzen moeilijk hebben. we er hebben in Nederland.” Dus is daar sinds enige tijd de jaarlijkse mollentelling. Die geeft vooral weer waar de beestjes veel en weinig te zien zijn. In de loop van de jaren hopen biologen daarin een trend te zien. Zo lijkt het aantal in de Randstad wat te rug te lopen. En een ander opvallend feit: op de Waddeneilanden is afgelopen jaren nog geen molshoop gezien. „Ze kunnen hartstikke goed zwemmen, maar we verwachten dat de zee misschien een brug te ver is”, zegt Bus. Al verwacht ze dat ooit een mol de oversteek zal maken. „Ze kunnen ook met pro ducten worden meegevoerd.” Ooit, maar nog niet dit jaar. Gis termiddag was nog geen enkele eiland-mol doorgegeven. Waarderen Komende dagen wordt de balans opgemaakt. Maar het gaat zeker niet alleen om de cijfers. Zo hoopt de Zoogdierenvereniging dat deelnemers aan de telling iets over het diertje leren, en hem zo gaan waarderen. „Ze zijn echt nuttig”, benadrukt Bus nog maar eens. Want wie meer weet, zal ook minder snel een dodelijke klem zetten, is de gedachte. „Ze eten slakken en larven, waar we ook vanaf willen. En een mols hoop is luchtig en bevat uitwerp selen. Dat is weer erg goed voor de planten.” Dus, tipt ze: „Stamp een hoop niet plat. De mol zal hem toch opnieuw uitgraven. Pak een schep en gooi de aarde tussen de planten. Die is voedzaam.” Om direct maar een cliché uit de wereld te helpen: als iemand molshopen in zijn tuin heeft lig gen, hoeft dat helemaal niet te be tekenen dat de boel slecht is on derhouden. Sterker, het is juist een teken dat de grond hartstikke gezond is, zegt onderzoeker Anne Bus van de Zoogdierenvereni ging. Zij coördineerde de telling. De mollen zorgen ervoor dat de grond nóg gezonder wordt. „Ze maken de aarde luchtiger, wat goed is voor de planten. De meeste mensen verticuteren elk jaar, dit is de natuurlijke variant.” De Zoogdierenvereniging weet dat de meeste mensen de mol lie ver kwijt dan rijk zijn. Een strak gazonnetje is direct verpest als er een paar van die hopen grond op liggen. Toch was het tijdens de telling juist de bedoeling dat mensen de schoonheid van de molshopen zien. Of er in elk geval oog voor hebben. Iedereen die een spoor van een mol vond, kon dat doorgeven via de site van Tuintelling. Er kwamen rond de 15.000 meldingen van molshopen binnen. Opvallend: slechts enkele tien tallen mensen hebben doorgege ven dat ze tijdens de telling een levende mol hebben gespot. Maar dat is niet verwonderlijk. Hoewel de beestjes enorm actief zijn in deze tijd van het jaar, komen ze nauwelijks boven de grond. De zeer drukke, maar bijna steke blinde mannetjes graven zich Zitten er al mollen op de Waddeneilanden, of is het de blinde gravers nog niet gelukt om de zee over te steken? Dat is de grote vraag bij de mollentelling die vrijwilligers afgelopen weekend heeft beziggehouden. momenteel een ongeluk onder onze tuinen en weilanden, op goed geluk dat ze een vrouwtje tegenkomen. Om zichzelf de ruimte te geven moet er af en toe een hoopje grond naar de opper vlakte. Zo blind als de mol onder gronds is, zo diep tasten onder zoekers in het duister over de stand van het beestje in Neder- Advertentie (Z-Index 16845420) Prikkelbare Darm pR0 i i Prikkelbare Darm Syndroom, positief worden bewezen.2 Het belangrijkste: de kwaliteit van - Anne Bus, onderzoeker Verkrijgbaar in uw apotheek I I Sandra Don Den Haag Tom van der Meer Nijmegen Veel mensen in ons land lijden Effect klinisch bewezen regelmatig aan diarree, buikpijn Onlangs kon het effect van of gasvorming. Maar wat veel Kijimea Prikkelbare Darm PRO mensen niet weten, is dat de bij diarree, buikpijn, gasvorming oorzaak hiervan een bescha- en obstipatie door Duitse dig de darmwand kan zijn, die wetenschappers, in de wereldwijd kan leiden tot het zogenaamde grootste OTC-studie1 over het Prikkelbare Darm Syndroom. Chris Kools heeft zijn poging om het wereldrecord baantjes schaatsen te verbreken in de nacht van zaterdag op zondag moeten staken. Mollen laten zich zelden zien. Vooral hun grondhopen geven aan dat ze er zijn, fotosgettyimages Molshopen vervelend? Wees juist blij: ze zijn heel goed voor je tuin Het pleister-effect PRO Onze deskundigen hebben het leven van de betrokkenen met Kijimea Prikkelbare Darm verbeterde zich. PRO een medisch hulpmiddel ontwikkeld dat zich precies daar hecht en kan helpen bij behandelen van de sympto- I men van een prikkelbare darm: I de unieke door hitte geïnacti- I veerde bifido-bacteriën van de stam HI-MIMBÓ75. Deze bacte- riën (alleen aanwezig in Kijimea Prikkelbare Darm PRO) vormen een laagje over de beschadigde gedeelten van de darmwand, net als een pleister over een wond. Onder deze pleister kan de darmwand zich herstellen en karakteristieke darmklachten Of kijk op: www.kijimea.nl kunnen verdwijnen. L-3^---* ’Bij da varpelijking zijn allaan studies mat probiotische stammen in aanmerking genomen. 2Andresen V. et al. (2020). Heat-inactivated Bifidobacterium bifidum MIMBb75 (SYN-HI-0D1) in the treatment of irritable bowel syndrome: a multi centre, randomised, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Lancet Gastroenterol Hepatol. 2020 Jul; 5(7), 658-666. l.!.’DPra?siLvafLeaD persoon_met^lami klachten^ Kijimea Prikkelbare Darm PRO is een medisch hulpmiddel. Het kan worden gebruikt nadat een arts Prikkelbare Darm Syndroom heeft vastgesteld. Medisch hulpmiddel. Lees voor gebruik de gebruiksaanwijzing. KOAG/KAG toela- tingsnummar: 4342-0722-3210 GO MAANDAG 13 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 11