‘Ik ben 31 en heb een kinderwens, dat is een rotleeftijd om een relatie te verbreken’ MEZZA. 15 VI dat nog steeds duurt, daar gaat Ode aan de Onstilbare ook over - in de breedste zin van het woord.’ ‘Bijna alles. Ik krijg moeilijk een deksel op de pan. Alles is bij mij heel veel, vooral op gevoelsniveau. Dat heb ik lang geprobeerd te onderdrukken, maar met deze bundel probeer ik dat wat zo groot is in mij, waarvan mijn nuchtere, Hollandse blik zegt: ‘Is dat nou nodig?’ en wat zoveel aandacht vraagt, juist te omarmen. Want de rest van mijn lijf zegt: opdonderen met die nuchterheid, ik heb gewoon heel grote gevoelens. Die wil ik niet meer dempen, maar vieren.’ Wat behelzen die grote gevoelens? ‘Ik kan heel erg van dingen genieten, de smaak van iets intens proeven, en me verwonderen over de kleinste details van een persoon tegenover me. Daar staat een donkerte tegenover waarvan ik me vaak afvraag: hebben anderen dit ook? Daarom wilde ik het opschrijven. Maar als je je zo voelt, is het belangrijk om te weten dat donkerte soms gewoon bestaat en dat de volgende dag niet per se beter is - en dat is oké.’ ‘De laatste keer was toen ik mijn relatie (met regis seur Mees Peijnenburg, red.) verbrak, nu een jaar geleden. We hadden een liefdevolle relatie en zo is onze band nog steeds, maar dat de toekomst die we planden er opeens niet meer was, daar heb ik tot voor kort van moeten herstellen. Ik ben 31 en heb een kinderwens, dat is een rotleeftijd om een relatie te verbreken; mijn biologische klok tikt. Dat ik geen controle heb over hoe het leven loopt kan ik de ene keer beter behappen dan de andere. Nu denk ik juist weer: wow, wat interessant, ik heb geen controle! Want het loopt toch altijd anders, ik weet niet wat morgen brengt, dat is het hele fucking eieren eten.’ Is schrijven daar een houvast in? ‘Ja. En: dan zijn al die donkere gevoelens nog ergens goed voor. Schrijven betekent ook documenteren. Wanneer ik denk dat ik geen stap verder kom in mijn ontwikkeling, kan ik teruglezen en zien: nee, kijk maar, dit zijn heel andere inzichten dan waar je ooit» /MV Die ‘onstilbare’ zijn jij en ik, die zit in iedereen, zeg je. Wat is onstilbaar in jou? In wat ervaar jij die donkerte?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 95