M PRINSES ERVAART WAT MEER VRIJHEID TIJDENS VUURDOOP OP ANTILLEN De dreiging De koninklijke opleiding Het slavernijverleden EERSTE REIS Het ging op de Antillen natuurlijk om Amalia’s eerste, lange reis als prinses. Maar ook om het slavernijverleden. En het draaide toch zeker ook om de ernstige bedreigingen. Een terugblik, aan de hand van eigen observaties en uitspraken uit Amalia’s gesprek met de pers. Ik heb jaloers naar mijn ouders gekeken die direct wisten wat er aan de hand was Amalia neemt ‘veel levenslessen’ mee terug naar huis door de pro- gramma-onderdelen over het sla vernijverleden, zegt ze zelf. Met name het treffen met nazaten van tot slaaf gemaakten op Curasao heeft de prinses ‘ontzettend diep, persoonlijk geraakt’. „Het komt niet vaak voor dat iemand de kans krijgt om met directe nazaten aan tafel te zitten en de verhalen van hun grootouders te horen. Wat ik zo bijzonder vond, was dat de ge sprekken zo persoonlijk waren. Daardoor werd het heel voelbaar”, meent Amalia, die verder stelde dat het onderwerp voor haar en haar familie al een tijdlang leeft Haar vader stelde een commis sie in die drie jaar lang onderzoek doet naar het koloniale verleden van het Huis Oranje-Nassau. Voorzitter is historicus Gert Oos- tindie, die leden van de hofhou ding (en hoogstwaarschijnlijk ook prinses Amalia zelf) met gesprek ken voorbereidde op dit gevoelige deel van deze reis. In de lokale pers werd wel de vraag opgeroepen of ze wel genoot van het bezoek, dat straalde ze niet altijd zo uit als haar ouders. Amalia geeft aan dat het af en toe raar was dat de aandacht zo op haar gericht was, als ze bijvoor beeld in een sportstadion hoorde dat haar naam gescandeerd werd, en niet die van haar ouders. Maar voor de duidelijkheid: ze heeft dus wel ‘ontzettend genoten van al les’. „U moet ook van mij begrij pen dat het zo’n druk programma was en dat het voor mij allemaal eerste indrukken waren. Ik heb ja loers naar mijn ouders gekeken die hier rondliepen en meteen ie dereen begroetten en direct wis ten wat er aan de hand was.” In het gevolg van de Oranjes wordt erkend dat deze reis een vuurdoop was voor de prinses, die sinds haar 18de verjaardag elk mo ment koningin kan worden. Hoe leid je een gesprek met vijf men sen aan een tafel in goede banen? Hoe zorg je dat iedereen aan het woord komt, dat iedereen aan dacht krijgt? Hoe pak je toch je rust, op een dag die van 09.00 uur tot 22.00 uur bijna dichtgepla- muurd is met plichtplegingen? Leren door het te doen, klinkt het. En door te evalueren. Met haar ouders, maar ook met een vrouw die haar bijna net zo goed kent: Eveline van den Bent. Ooit begon nen op de Eikenhorst als nanny van Amalia en haar zussen, maar inmiddels particulier secretaris van het koningspaar en nog im mer nauw betrokken bij Amalia. Hoe zei de prinses het ook alweer tegen Claudia de Breij? „Zij staat altijd klaar. En ze kent ons be hoorlijk goed. Zij heeft door wat ik niet zo leuk vind, zij ziet het wanneer ik een fotoshoot zat ben.” Of als een oorbel niet goed zit Amalia en Van den Bent hadden op Curasao aan één blik naar el kaar genoeg, direct liepen haar oude oppas en Maxima’s hofdame met haar mee naar het toilet Van den Bent komt bijna nooit in beeld, maar is tegelijkertijd toch altijd vlak bij de troonopvolgster. Tegen De Breij vertelde Amalia voor haar 18de verjaardag dat ze zich op haar 14de heeft verzoend met haar toekomst, maar haar voorland nog niet omarmd had. Hoe zit dat nu, na zo’n reis en met die voortdurende dreiging om haar heen, wilde een verslaggever tijdens het persgesprek weten. „God, wat een vraag. Er zijn zo veel indrukken, ik heb nog geen tijd gekregen om het allemaal te laten bezinken. En zeker omdat die andere situatie (de dreiging, red.) ook nog gaande is, is het alle maal nog een wirwar van dingen.” „Die bussen moeten weg. Nü! Ze blokkeren alles. Ik wil ze er niet meer zien.” Het gevaar loert overal, kenne lijk ook hier in één van de minst begaanbare uithoeken van het ko ninkrijk. Prinses Amalia wilde een zo normaal mogelijk studenten leven. „Maar de realiteit is helaas anders.” Wat ze vooral mist door de dreiging? „Even door een straat lopen, een winkeltje in.” Ze is geleefd, prinses Amalia. Zes eilanden bezocht in negen dagen, ruim zeventig verschillende pro- gramma-onderdelen, tienduizen den enthousiaste bewoners langs de route en constant journalisten om haar heen. Het was goedbe schouwd negen keer Koningsdag. En toch zegt prinses Amalia donderdagavond (plaatselijke tijd) op Sint-Maarten dat ze ondanks het overvolle programma juist op die eilanden iets meer vrijheid heeft ervaren dan de afgelopen maanden. Zo ingrijpend zijn dus de gevol gen van de ernstige dreiging, af komstig uit de hoek van de mo- cromaffia. „Ik ga er heel eerlijk in zijn dat ik het nog steeds moeilijk heb”, zegt Amalia. „Maar ik hoop dat er snel verandering in komt.” Een dag eerder, op Sint-Eusta- tius. De ruim drieduizend bewo ners van het eiland laten al gauw in gesprekken vallen dat er nau welijks criminaliteit is op het ei land. Op Zeelandia Beach, een vulka nisch zwartzandstrand, poseert prinses Amalia met haar ouders voor meegereisde Nederlandse journalisten. Net als de Oranjes worden zij vervoerd in busjes en die van de pers blokkeren nu de enige vluchtweg. De coördi nator van de Dienst Ko- Bjbk ninklijke en Diplo- matieke Beveili- delijk: - T f - Prinses Amalia De Oranjes op Sint-Eustatius. FpTÖBRur De prinses sprak met veel mensen tijdens de rondreis met haar ouders, fotoanp Jeroen Schmale Philipsburg Amalia is eerlijk: ze heeft het ‘nog moeilijk’ door de dreiging GO ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 7