De vaatwasser vaart wel bij een beetje aandacht en onderhoud Ontsteking 23 Stinkt de vaatwasser of wordt je serviesgoed niet meer goed schoon? Je afwasmachine kan af en toe wel een schoonmaakbeurt gebruiken. HUISARTSENPOST Rutger Verhoeff beschrijft wekelijks wat hij in zijn praktijk meemaakt. 4 TIPS Onder de oksel zit een vuurrode tennisbal met puskop a het horen van haar naam beent mevrouw Van der Lubbe, gekleed in trainingspak, mijn kant op. Haar rechterarm ondersteunt de linker. Het pubermeisje achter haar, ook in trainings pak, lacht verlegen. ‘Das me stiefdochter Lena, ik had wat extra support nodig,’ licht mevrouw Van der Lubbe de rol van het meisje toe. ‘Ik kon wel een tweede hand aan het stuur gebrui ken. Ik ben Lies trouwens.’ ‘Bent u met die pijn gaan autorijden? Met ‘die pijn’ bedoel ik de door Lies ge kwalificeerde ‘verschrikkelijke en er moet nu iets gebeuren’-pijn, afkomstig van een zwelling onder haar linkeroksel. p zich houdt de zeef on derin de vaatwasser de ergste voedselresten en vet wel tegen, maar na tientallen draaibeurten, hopen vet-, zeep- en etensresten zich op. Het water loopt niet meer goed weg en de machine gaat stinken. Met een troetelbeurt zo eens in de twee maanden, gaatje favoriete keuken- vriend minstens acht jaar mee. snel moeten opwarmen van het af- waswater, niet in de looptijd van het programma. Tijdens het lange pro gramma gaat de opwarming geleidelij- ker en daardoor verbruik je minder energie. Maar of je nu de verkorte ver sie of het volledige programma aanzet: ze verbruiken allebei evenveel water.” Walthaus is voorstander van eco- programma’s op 50 graden vanwege het lagere energieverbruik, maar ook omdat die minder water verbruiken. Hij raadt aan het volledige programma te kiezen en de tijd-verkorten-knop te negeren. „Een wasbeurt is een samen spel van de chemie van je wasmiddel, de temperatuur en de tijd. Als de tem peratuur lager is, is de tijdsduur lan ger. Je machine heeft de volledige tijdsduur echt nodig om alles optimaal schoon te maken.” Een kort programma is vooral bedoeld voor bijvoorbeeld glazen en schaaltjes die eigenlijk alleen afge spoeld hoeven te worden. Kort of lang? Zet jij de vaatwasser altijd op het kortste programma, want dat is lekker snel en dus het energie zuinigst? Marja Middeldorp, bekend van Hoe Schoon Is Jouw Huis: „De piek van het verbruik in korte programma’s zit in het I— ‘Geen soda’ „Soda is een bekend en populair huis middeltje om apparaten mee te reini gen, maar raden wij niet aan”, zegt Rob Walthaus. Hij is voorzitter van de technische commissie van APPLiA Nederland, de belangenbehartiger van leveranciers en producenten van elek trische huishoudelijke apparaten. „De chemie van de soda heeft een nega tieve invloed op de materialen in je machine. Gebruik liever een speciale machinereiniger.” Maar dan ben je er nog niet. Ook het filter moet regelmatig worden gerei nigd. „Die bestaat meestal uit twee de len”, aldus Walthaus. „Die haal je uit elkaar en maak je schoon onder de kraan. Haal ook de sproeiarmen los en kijk of er pitjes of andere etensrestjes in vastzitten. Met een cocktailprikker krijg je die er vaak wel uit.” Vergeet ook de rubberen randjes langs de binnenkant van de deur niet te poetsen, ze vormen een broeinest van bacteriën en schimmels. Eens in de maand de machine leeg laten draaien met een bakje witte azijn in het bovenste rek werkt ook goed tegen nare geurtjes. ‘Me vriend moet werken en ik heb nie mand anders.’ Ik laat deze logica even op me inwerken en wijs hen de weg. Lies negeert de stoelen en het bureau in de spreekkamer en gaat uit zichzelf op de onderzoeksbank zit- - ten. ‘Schat, de dokter wil vast die puinhoop onder me oksel zien. Zou je aan me mouw kunnen trekken?’ Terwijl Lena begint te sjor ren aan de linkermouw zet Lies, af en toe onderbroken door een ‘oe’ of een ‘au,’ in een notendop haar kwaaltje uiteen. ‘Jarenlange ontstekingen in de oksels. Veel therapie gehad, niets hielp. Nu spuit ik Humira, dat helpt. Toch heb ik een abcesje hier en daar.’ Alles erin All-in-one vaatwasblokjes zijn makke lijk. Ze bevatten reinigingsmiddel, glansspoelmiddel en onthardingszout. Maar Middeldorp vindt los poeder net zo goed: „Nu we toch bezuinigen, is het goed om net als vroeger los poeder, zout en glansmiddel te gebruiken. Dat is zuiniger in gebruik en voordeliger.” Walthaus ziet dat anders: „Het eind resultaat is hetzelfde, welke van de twee je ook gebruikt. Het voordeel van blokjes is dat je nooit te weinig of te veel doseert.” Naast de vuile vaat stoppen mensen ook andere spullen in de vaatwasser, van speelgoed tot vaatdoekjes. Kan dat zomaar? Middeldorp is enthousiast voorstander: „Als je de vaatwasser vertrouwt met je pannen, waarom dan niet met andere dingen? Vaatdoekjes, afdekplaatjes van luchtreinigingssyste- X. men, maar ook kleine vuilnisbakjes: ik doe J het er allemaal in.” Haar slotzin triggert me: ‘Ik heb er werke lijk alles aan gedaan, dokter.' Dat betwijfel ik als ik de gele verkleurin gen bij haar nagels en haar gebit zie. ‘Rookt u?’ - Mijn vraag wekt irritatie op. ‘I k weet waar u heen wilt. Bespaar me uw goedbedoelde ad- vieze n.’ Ik geef niet op. ‘Roken is oorzaak nummer één van zweetklierontstekingen.’ Een wegwuifgebaar volgt. ‘Ik stop wel als alles in rustig vaarwater is beland.’ ‘Rustig vaarwater?’ ‘Ik ben zwanger.’ Mijn klomp breekt. ‘O.’ Inmiddels is het duidelijk waar haar pijn vandaan komt: onder de oksel zit een vuurrode tennisbal met puskop. Lies is kort maar krachtig. ‘Mes d’r in.’ Daarna tegen Lena. ‘Ogen dicht of wil je het zien?’ Lena knikt zelfverzekerd. ‘Zien.’ Na een centimeterslange snee vloeit wit gele drap uit de krimpende tennisbal. Lena haast zich naar de wasbak tegenover en begint te kokhalzen. Lies ziet het met lede ogen aan en schudt haar hoofd: ‘Kennelijk was het voor haar toch geen goed idee om te blijven kij ken. Tja, je moet in het leven geen dingen doen die slecht voor je zijn...’ Laat maar lekker draaien SASKIA VAN WEERT ILLUSTRATIE GETTY IMAGES De namen zijn geanonimiseerd en/of er is toestemming gevraagd aan de patiënten Begin onderin Ruim eerst het on derste rek van de vaatwasser uit. In het bovenste deel bij de kopjes en bakjes zit vaak nog wat water. Dat druipt op je schone borden als je de bovenkant als eerste uitruimt. 2. Geen prikkers Laat geen cock tailprikkers, lolly- stokjes en derge lijke in de vaatwas ser zitten. Als ze in de pomp komen, loopt die vast en moet de monteur komen. 3. Asbak apart Rokers in huis? As op asbakken laat zich moeilijk weg spoelen en kan in de vaatwasser op de vaat neerslaan. Gewoon onder de kraan afwassen dus! 4. Ontkalk Kalk zorgt voor aanslag. Gebruik onthardingszout als je een wasmid del zonder zout gebruikt. Als je een alles-in-een- tablet gebruikt, hoef je tot een wa ter hard heid van 21dH geen zout toe te voegen. Y z HJ CO O o GO ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 71