'Vergeetje kamerplanten niet af te stoffen' WA It X ES Jil. 22 Zet wat sanseveria’s en monstera’s in huis en je bent verzekerd van een gezonde lucht. Dat beweren de etiketten van planten bij tuin centra. Maar is dat wel zo? En hoeveel moet je dan neerzetten? 1 y JIFJ r w ‘Eén plant is beter dan geen plant. Ze doen altijd iets voor de luchtkwaliteit’ de lucht kan zuiveren. Snelgroeiers zoals de Epipremnum en de Scindapsus zijn een aanrader en kunnen het goed doen in een groene wand. Ze hebben een klein effect op de luchtkwaliteit.” SNELGROEIERS DIE DE LUCHT EEN BEETJE BETER MAKEN Afstoffen Dat effect zie je vooral tijdens het groeien. Dus in de lente en zomer doen de planten meer voor de luchtkwaliteit dan in de winter, wanneer de groei stilstaat. Snel groeiende, volle planten zijn dus je beste kans om de luchtkwaliteit ietwat te ver beteren. „Vergeet ze niet af te stoffen, want ze vangen veel stof. Zo houd je je kamer schoon en de plant doet zelf ook beter zijn werk. De filters van luchtreinigingssyste- men moet je ook schoonmaken, dus doe dat bij groen ook. Een laagje stof op de bladeren verhindert de fotosynthese.” Daarvoor kun je de planten een douche- beurt geven, maar een stofdoek werkt volgens Smit net zo goed. „Nog handiger zijn handschoenen van microvezel. Dan kun je de boven- en onderkant van het blad schoonmaken en beschadig je de tere bladeren minder snel.” A ie al naar het tuincentrum is gesneld om een kar vol kamerplanten te kopen Z en daarmee hoopt op een V V gezond luchtklimaat, komt bedrogen uit. Om echt baat te hebben bij het luchtzuiverende effect van planten, moet je van je huis een ware jungle maken, zegt plantenonderzoeker Pieter de Visser van Wageningen University Research lachend. Als je een kapmes nodig hebt om van de woonkamer naar de keuken te ko men, ben je verzekerd van een alpenlucht. „Al vanaf de jaren 80 doet men onderzoek naar het luchtzuiverende effect van plan ten. Ik zelf ook en er zit een kern van waar heid in. Bij metingen in kleine stolpen zag ik wel degelijk het effect van planten op de luchtkwaliteit. Maar in die stolp bestond de helft van het volume uit planten.” Praktisch gezien staat niemands huis zo vol met planten. Dus zet vooral de ramen open om de luchtkwaliteit te verbeteren en schaf eventueel een luchtreiniger aan. Kampioen luchtzuivering Zelfheeft de wetenschapper enkele jaren geleden gezocht naar ‘de plantkampioen in luchtzuivering.’ Met kop en schouders stak hij er niet bovenuit, maar de cyperus, ook bekend als de parapluplant, bleek het beste te zijn in het opnemen van formaldehyde uit de lucht. Dat stofje zit in bijvoorbeeld spaanplaat, vloerbedekking en gordijnen en kan bij een hoge concentratie zorgen voor droge ogen en een droge keel. Die klachten worden gelinkt aan het sickbuilding- syndroom, een verzameling van oog- en ademhalingsklachten die veel voorkomen bij men- sen die wonen of werken in nieuwe of gerenoveerde gebouwen. De Visser: „Planten ne- men meerdere stoffen op, waaronder formaldehyde. In de winter houden mensen hun raam vaker dicht. Als je dan bijvoorbeeld nieuwe meubels hebt, zou je last kunnen hebben van formaldehyde. Planten kunnen dan helpen, maar 99 procent van de mensen heeft te weinig groen in huis om dat echt te kunnen realiseren.” Dat planten niet zo’n groot effect hebben dat de ramen potdicht kunnen blijven, betekent volgens De Visser niet dat groen in huis helemaal geen positief effect heeft. „Ze zuiveren de lucht wel iets. Ook geven ze water af, waardoor de luchtvochtigheid omhoog kan gaan. Zeker in de winter, wan neer we veel stoken, kan dat prettig zijn. Planten zorgen ook voor verkoeling, wat zeker met de steeds hetere zomers een oplossing is. Eén plant is beter dan geen plant. Ze doen altijd iets, al zou ik voor luchtzuivering geen cactus- sen aanbevelen. Planten produceren zuurstof na het I opnemen van CO2. Helaas geven cactussen ’s nachts wat CO2 af en produceren ze geen zuurstof. Dat kan alleen in het daglicht.” Groen in huis halen is dus zeker een goed idee. Alle kleine beetjes hel pen en bovendien geeft het ook een pret tige sfeer aan je huis. Zie je een uitdaging wel zitten? Dan raadt plantendokter Yvette Smit van Pucks Planten een verticale plan- tenwand aan waarop je lekker veel groen kwijt kunt. „Hoe groter het exemplaar en hoe meer bladoppervlak, hoe meer de plant /jS 'f-' SANDRA MOERLAND ‘A’ FOTO GETTY IMAGES Met deze planten haal je volgens planten- dokter Yvette Smit het maximale uit het luchtzuiverende effect van groen. Scindapsus Rictus Nog zo’n handige plant die zelf om water roept door de i bladeren om te krullen. „Omdat het blad wat stevi ger is, kan hij veel hebben. Hij gedijt bij veel licht, maar kan ook wat donkerder staan.” Strelitzia Nicolai of Strelitzia Reginae Zowel de Nicolai als de Reginae kunnen veel f zon verdragen en bij goede zorgen I kunnen ze tot het plafond groeien. k „Het is een toffe plant die impact maakt in je interieur en hij is niet al te moeilijk in de verzorging. De bladeren kunnen weleens scheu ren, maar dat doet hij vaak bewust om de zon door te laten naar de bladeren onderaan.” Epipremnum aureum Deze plant staat ook wel bekend als draken- klimop. „Hij kan hangen of klim men en gaat als een trein. Hoe lichter je hem zet, hoe meer kleur hij in zijn blad krijgt. Hij is heel makkelijk en staat heel snel mooi.” Monstera Adansonii Ook wel bekend als Monkey Mask. Deze |g 4^ monstera is een - V leuk uitziende P* J gatenplant. De bekende Mon- stera Deliciosa die in veel huiskamers een blikvanger is, kan ook snel groeien, maar doet dat vooral blad voor blad, met soms veel tijd ertussen. De Adansonii groeit een stuk sneller. Zet er een mospaal naast en hij klimt vlot omhoog. V Jungle in huis voor iets betere luchtkwalite it Philodendron Micans of Philodendron Scandens Vergeet je vaak je plan ten water te geven? Dan bieden deze kA snelgroeiers uit- tJW komst. Ze geven zelf aan wanneer ze water nodig hebben: dan krult hun blad wat om. ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023 GO - -■< X'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 70