Kabinet wil snel flinke deuk slaan laten groeien in stikstof uitstoot We mogen het monster van antisemitisme niet 3 dgn Nijmegen**** 6 ÖZCAN AKYOL Boeren blijven in onzekerheid den: „Het dossier moddert voort.” 4» O Het kabinet wilde uitstoot van stikstof sneller omlaag brengen door middel van de aanpak van grote vervuilers. Landbouworganisatie LTO Nederland klaagt dat er nog steeds geen duidelijkheid is over de regelingen. Een boer die denkt te stoppen, moet ook weten waar hij aan toe is bij andere keus Wat ik nooit heb begrepen, is dat er in de vaderlandse politiek, on geveer een decennium geleden, het narratief is ontstaan dat we hier in Nederland een joods-chris- telijke traditie zouden hebben. Ik zie de Jodenhaat zienderogen toe nemen. En ja, daar hebben jonge ren met een moslimachtergrond een aandeel in, dat valt niet te ont kennen. Tegelijkertijd moet de eerlijke conclusie zijn dat zij part noch deel hadden aan de Tweede Wereldoorlog en dat deze nieuwe antisemitische wind in de eerste plaats van lieden komt die strijden voor een ‘blank en zuiver’ Europa. Dat blijkt immers uit de vele chat- gesprekken op Telegram die zijn gelekt of onderschept. Ze zijn zelfs zó trots op hun daden dat ze der gelijke projecties, net als destijds in Rotterdam, uitbundig vieren alsof het Derde Rijk alsnog een stapje dichterbij is gekomen. Vanuit de politiek, van onze pre mier en van ministers, lezen we re acties die je mag verwachten: ze veroordelen deze daden en zeggen dat er geen plek is voor het demoni seren van Joden. Maar wie zijn ge schiedenis een beetje kent, weet dat deze bevolkingsgroep altijd, vroeg of laat, de schuld krijgt van alle el lende op de wereld. Afkeurende woorden zijn niet meer voldoende, er is veel meer nodig. Allereerst moet langzamerhand duidelijk worden dat het geschie denisonderwijs op de middelbare scholen herwaardering verdient. En misschien moeten we ook in de media en in de politiek kappen met het normaliseren van perso nen die complotten over Joden be spreekbaar willen maken. Zij ver dienen hoon, geen serieuze in houdelijke aandacht. Antisemitisme is springlevend in Nederland. Het is aan de samenle ving om dit monster niet te laten groeien. „De uitwerking ontbreekt”, con stateert LTO-voorzitter Sjaak van Het eerste is een snelle aanpak van de drieduizend zogeheten piekbe- lasters. Dat zijn bedrijven, zowel agrarische als industriële onder nemingen die zorgen voor veel stikstofneerslag in beschermde natuurgebieden. Het tweede spoor bestaat uit doelstellingen per sector. In 2030 moet de industrie 38 procent min der stikstof uitstoten dan nu, de mobiliteitssector 25 procent en de landbouw 41 procent. Details van de stikstofplannen lekten eerder deze week al uit. Zo werd al bekend dat er een website komt waarop ondernemers kun nen zien of ze tot de zogeheten ‘piekbelasters’ behoren. Ondernemers die dat willen krijgen ook de mogelijkheid om met de overheid in gesprek te gaan en een bedrijfsadviseur in te scha kelen. Die adviseurs worden opge leid door het ministerie van Land bouw. In april kunnen ze van start. Voor de PAS-melders, agrariërs die door het afschieten van het Programma Aanpak Stikstof (PAS) door de bestuursrechter in 2019 buiten hun schuld al enkele jaren zonder vergunning aan het boeren zijn, wordt een schadeloket geo pend, schrijft het kabinet. Vanaf: 75 Incl. diner J W oor de tweede keer in korte tijd wisten beamerracisten de aandacht te trekken door een antisemitische tekst te projecteren, deze keer op het Anne Frank Huis in Amsterdam. De ob sessieve gekken deelden de woor den ‘Anne Frank uitvinder van de balpen’, een veelgehoord complot- verhaal onder ontkenners van de Holocaust, die suggereren dat ze haar dagboek helemaal niet zelf heeft geschreven. Het zou een ver zinsel zijn. Het is allemaal te geestesziek voor woorden en vooral een enorme dreun voor alle mensen die in die oorlog zijn gestorven en natuurlijk de talloze nabestaanden die de last van de genocide met zich meedragen. - waaronder veebedrijven en in dustriële ondernemingen - wor den aangewezen als piekbelaster. Zij krijgen de kans om hun uit stoot fors te verlagen of te stoppen. Het gaat om een op de tien vee houders nabij natuurgebieden en in totaal 35 industriebedrijven. Landbouworganisatie LTO Ne derland is teleurgesteld dat het ka binet opnieuw geen volledige dui delijkheid geeft over de stoppers regeling die moet gaan gelden voor veehouders in de buurt van na tuurgebieden. Minister Christianne van der Wal (Stikstof) wil drieduizend piekbelasters - zowel boeren als industriële bedrijven - de keuze geven om te verduurzamen, te ver plaatsen of te stoppen. Maar afge zien van de aankondiging van een website die ondernemers vanaf april moet begeleiden, blijft er voor veehouders veel onduidelijk heid bestaan. Kiezen De boerenbelangenbehartigers benadrukken dat ondernemers, zodra de opkoopregeling in april van start gaat, moeten weten waaruit ze kunnen kiezen. Niet al leen de opkoopregeling moet dui delijk zijn, maar ook regelingen voor boeren die willen verplaat sen, innoveren of extensieveren. Van der Tak: „Het hele keuzepal- let moet - zowel inhoudelijk als juridisch - in een keer in beeld worden gebracht. Dat was ook een dringend advies van Johan Rem- Volgens het ministersbesluit kes. Een boer die overweegt om zullen zo’n drieduizend bedrijven met zijn bedrijf te stoppen, moet ook weten waar hij aan toe is als hij een andere keuzes maakt.” Het kabinet probeert de stik stofuitstoot in Nederland via twee sporen naar beneden te krijgen. 4 dagen Brabant ft. Deze golf komt van lieden die voor een ‘blank en zuiver’ Europa strijden Natuur- en stikstofminister Chris tianne van der Wal denkt met een der Tak. Zo geeft het nieuwe kabi- regeling voor zogenoemde piekbe- netsbesluit geen duidelijkheid lasters ‘een flinke deuk te slaan’ in over de hoogte van de vergoeding, de neerslag van stikstof, namelijk noch over de fiscale afhandeling zo’n 7 procent. Dat moet ruimte en wat boeren straks nog kunnen opleveren om met name boeren te met de grond als zij afstand heb- helpen die door zwalkend stik- ben gedaan van vee en uitstoot- stofbeleid in de knel zijn gekomen, rechten. Ook Agractie is ontevre- de PAS-melders. Van een extra, af- rekenbare doelstelling is geen sprake, wel van een ‘inspannings verplichting’. 4-pers. chalet Veluwe www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cPg JF @OzcanAkyol JASENC I JUBA TRANSPORT - Sjaak van der Tak, LTO In 2030 moet de landbouw de stikstofuitstoot hebben vermin derd met 41 procent, de mobiliteitssector met 25 procent, fotoanp Chris van Mersbergen Den Haag Industrie moet uitstoot met 38 procent verminderen, fotogetty IMAGES 4* Klooster Willibrordhaeghe (8,1) 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt Gratis wifi en parkeren «ijfc Tipl Deurnese kastelen W4 Gelegen in een heuvelachtige omgeving, op slechts 5 minuten van Nijmegen! 4* Fletcher Parkhotel Val Monte, Berg en Dal (8,0) 2 nachten incl. ontbijtbuffet, parkeren en wifi 1 keer een 2-gangen diner Incl. binnenzwembad. Aankomsten mogelijk t/rn mei Roompot Bospark Schaapskooi (8,0) Weekend, midweek of hele week Prijs per 4- pers, chalet q Incl. overdekt zwembad ©öe" Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserve rings kosten en toeristenbelasting ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 6