Voor u getest Keelpastilles ‘Mijn vriendinnen praten alleen maar over de kinderen’ 20 Het is een vervelende kwaal waar je graag snel vanaf wil: keelpijn. Het aanbod aan keelpastilles is legio. Maar helpen ze ook? Mwah... „Het eerste ingrediënt is vaak suiker”, analyseert professor Hans De Loof. LIEVE DEBBY Tl W W Want géén moeder wor den is net zo ingrijpend voor een vrouw als wel moeder worden. Hoewel ik de reden van mijn kinder loosheid vaak samenvat in ‘het is zo gelopen’, is mijn verhaal - net als van zoveel andere vrouwen zonder kinderen - duizend keer genuanceerder en com plexer. Toch praat ik er zel den over. Simpelweg omdat Géén moeder worden is net zo ingrijpend als het wel worden verrekt weinig mensen er naar vragen. Na onge vraagde, goedbedoelde ad viezen als ‘Het kan nog hè, Naomi Campbell kreeg op haar 50ste nog een kind’, kap ik vaak zelf het gesprek af. Door die opmerkingen lijkt het alsof mijn kinder loze leven een incompleet en ongelukkig leven is. Onbewezen Ook de ene keelpastille is de andere niet De Loof: „Het ene merk pakt uit met X eelpijn is in deze tijd van het jaar een veelvoorkomende klacht. We denken dan al snel aan verkoudheid. Maar dat is Xniet altijd zo. „Er zijn heel veel mogelijke oorzaken legt Hans De Loof, professor farmaceutische wetenschappen aan de Universiteit van Antwerpen, uit. „Een virusinfectie zoals een verkoudheid kan de boosdoener zijn, maar het kan evengoed gaan om een bacteriële infectie. Naast infecties kun je keelpijn krijgen door roken, maagzuur, kanker of proble men met de witte bloedcellen. Ook na een operatie met intubatie kan er keelpijn optreden. Zomaar even de oorzaak vast stellen is dus niet zo eenvoudig.” huis-, tuin- en keukenmiddeltjes experi menteren.” Al zijn vele ontzettend popu lair en veelbelovend. „Van de meeste van die remedies is niet wetenschappelijk be wezen dat ze keelpijn kunnen verhelpen, laat staan (sneller) genezen, stelt De Loof. „Warme dranken drinken, gorgelen met zoutwater, een lepeltje honing nemen, thee met gember drinken, zuigen op keel- pastilles, extra vitamine C: de weten schap weet niet of het al dan niet heil zaam is. Maar als jij je er goed bij voelt en het verzacht de pijn, waarom dan niet? Al is bij sommige van die middeltjes ook wel enige voorzichtigheid geboden. Neem nu honing: er zijn honderden soor ten verkrijgbaar, waaraan telkens andere ingrediënten zijn toegevoegd. Zeker bij kleine kinderen zou ik adviseren om geen honing te gebruiken tegen keelpijn. Ook met vitamine C zou ik opletten: wie dat te obsessief gebruikt, kan het tandglazuur beschadigen.” Huismiddeltjes Is de keelpijn na een week niet weg, dan raad De Loof contact met de huisarts aan. „Heb je ook last van koorts, een hardnek kige hoest, kortademigheid, een stijve nek, rode puntjes op de huid of keelpijn aan één kant, dan is het verstandig direct medisch advies in te winnen. Ga bij zulke alarmsignalen niet eerst met allerlei Ik heb goed nieuws voor je. Dat is het niet. Kinderen zijn geweldig en ik ben blij dat andere mensen ze wel hebben. Maar ouderschap is j niet de enige manier om je leven zinvol in te richten. Ofik dan niet bang ben om ‘al leen over te blijven’, wordt mij regelmatigge- vraagd - alsof dat een reden is om kinderen op deze we reld te zetten. Absoluut niet! Ik ben ervan overtuigd dat mijn leven zonder eigen kroost minstens zo interes sant, waarde vol en com pleet kan zijn. Echt Marte, wat jij uiteindelijk ook be slist, je kan niet verkeerd kiezen zolang je achter die keuze staat! In de tussentijd adviseer ik je om met je vriendinnen in gesprek te gaan. Het is belangrijk dat ze weten hoe jij je voelt. Jullie moeten op zoek naar een nieuwe ba lans waarin het moeder schap heus wel besproken mag worden, maar jij ook de ruimte krijgt Verder is het misschien een idee om vriendschappen te sluiten met vrouwen die hun leven anders invullen zonder kin deren. Als verfrissend te gengeluid of als inspiratie voor jouw toekomst. Als je een keer koffie wilt drin ken, dan hoor ik het graag! Het liefst zou ik je nu op- zoeken om je I een stevige knuffel te ge- ven. Ik weet precies hoe je je voelt Op feestjes en partijen gaan gesprek ken met vrouwen steevast over het moederschap en is het wachten op de ‘heb jij kinderen?’-vraag. Zodra ik antwoord dat dit niet het geval is, draait het gesprek vaak moeiteloos terug naar vrouwen die ze overduide lijk wél hebben gekregen. Om te horen hoe super bles sed ze zijn met de onvoor waardelijke liefde van hun kroost Op zulke momen ten probeer ik zo geïnteres seerd mogelijk te luisteren. Vaak met moeite en soms met pijn in mijn hart. Marte. ï'.l Meeste zijn net snoepjes KRISTEL MAURIËN Ook een prangende liefdes-, lust- of levensvraag? Mail debby@dpgmedia.nl Luister elke week naar de podcast Over de liefde op Spotify en iTunes. Debby Gerritsen weet als geen ander alles over de liefde, lust en het leven. Marte (39) is bang dat ze haar vriendinnen kwijtraakt als ze geen kinderen ‘neemt’. A Professor farmaceu tische wetenschappen Hans De Loof: „De kans is groot dat de keelpijn vanzelf over gaat.” Lieve Marte. I oi Debby. Het J lijkt wel of alle I-1 vrouwen om mij I heen alleen nog I over hun kinde ren en de opvoeding kun nen praten. Ik ben 39 en heb een relatie, maar twij fel of ik kinderen wil. Ik ben bang dat als ik geen kinderen krijg, ik mijn vriendinnen kwijtraak. Maar om die reden moe der worden gaat ook ver. Heb jij advies? ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 68