In een vlechtheg vinden vogels een veilig heenkomen 12,50 19 EIGEN TUIN EERST ROMKEVAN DEKAA Zoals al opgemerkt: de plek waar je Het leukste station van het land pzc.nl/spoorwegmuseum 4. Instapmoment 5. Regels zijn regels... je-rzstr stocht bij rij Molenwaard Het onderhoud van de vlecht heg is verre van romantisch stiekem toch wel een beetje. Open bare dronkenschap is volgens de re gels strafbaar, maar dan kunnen de ordehandhavers wel aan de gang blij ven. Als er al een agent rondloopt (let op: het kan zomaar iemand zijn die zich heeft verkleed als diender!) zal die niet meteen het bonnenboekje pakken als je zwalkend naar huis fietst. Al gelden volgens de wet voor fietsers dezelfde regels als voor een automobilist: je bent strafbaar als je meer dan 220 Ug/1 in je bloed hebt. Dat zijn ongeveer twee glazen alco hol. De echte feestvierder gaat daar ruimschoots overheen en wuift alle regels en wetten weg. Om cabaretier Theo Maassen te citeren: „Ze maken mij de pis niet lauw.” Daarover ge sproken, wildplassen is wel een aan- dachtspuntje. En al helemaal als je te gen de dorpskerk gaat staan wateren. Doe dat maar beter niet. Bij tuincentra koop je de vlechtheg per strek kende meter. Meestal be staat zo’n meter heg uit een meidoorn, een sleedoorn, een ege lantier en een kamperfoelie. Die laat ste heeft geen doornen, maar is toe gevoegd om zijn sterke geur. Dat klinkt idyllisch, zo’n landelijk meng sel, maar het onderhoud van een vlechtheg in je tuin is verre van ro mantisch. Tot die conclusie kom je als je na een paar jaar ontdekt dat sleedoorn niet op zijn plaats blijft, maar me- tersver van de haag zijn kop opsteekt. ‘Opslag’ heten die ongewenste scheuten. Daarnaast kom je er al snel achter dat bij het knippen van een egelantier de lange ranken met hun gemene ste kels niet alleen in je kleren, maat van ramp ontdek je tijdens het knippen van de heg vaak dat de kat van de buren een handig tunneltje heeft gemaakt. carnaval viert, is geen vrij staat. Maar In de Randstad wordt daar nogal eens minachtend over gedaan. Cynische westerlingen vinden carnaval niks meer dan ‘dronken worden met een hoedje op’. Dan heb je het niet begrepen. Overigens is carnaval ook helemaal niet te begrijpen, doe geen moeite. Het is een gevoel, het stroomt door j e aderen of niet. Dat onbegrip van boven de rivieren steekt de zuiderling wel behoorlijk. Vooral omdat hordes noorderlingen de oversteek maken en het feest ‘mis bruiken’ om eens lekker de beest uit te hangen. In dat licht bezien is het ook niet zo vreemd dat een SP-politi- cus in de Provinciale Staten van Noord-Brabant pleit voor een ‘carnavalsinburgeringscursusvoor bovensloters’. De gemeente Eind hoven stelde met carnaval al eens fatsoensregels op voor ‘toeristen en vluchtelingen’. Officieel duurt carnaval drie dagen, van zondag tot en met dinsdag, maar de voorpret begint al op de ‘elfde van de elfde’: 11 november is de opening van het carnavalsseizoen. Maar is het weekend der weekenden eenmaal (71 daar, kun je op veel plekken al vrijdag hossend over straat. De diehards gaan door tot en met woensdag. Dan is het afkicken met een herstelpils, waar op veel plaatsen traditioneel een 7 J harinkje bij wordt geserveerd. Maar niemand is verplicht all the way te gaan. Een of twee dagen kan ook. En als je toch aandrang voelt, maar geen zin hebt in gezuip, gehos en een rare outfit, dan kun je ook gewoon onverkleed langs de kant van de weg gaan staan en je vergapen aan een optocht. Alles kan. Wat ook nog een optie is voor de allervoor zichtigste feestneus: een bezoekje aan het carnavalsmuseum in Den Bosch. Kortom: agge mar leut et. lechtheggen - heggen van in elkaar gevloch- ten doornstruiken - bepaalden vroeger hoe V ons landschap eruitzag. Dat was voor de uitvinding van prik keldraad en schrikdraad. Ook nu wordt nog weleens gevlochten, maar op kleine schaal en voornam elijk in natuurgebieden. Het concept van de vlechtheg is wel vertaald naar de tuin. Daar is de functie iets anders: waar de gevlochten heg langs wei landen bedoeld was om het vee bin nen de heg te houden, is de tuin- vlechtheg juist bedoeld om honden en katten buiten te houden. En ook om de natuur de tuin in te brengen. In een dichte, doornige heg vinden vogels immers een veilig heenkomen. Wie werkelijk een ondoordringbare haag wil planten, kan beter voor een laag haagje berberis kiezen. En wie echt van zijn tuin een onneembare vesting wil maken zou eens op zoek kunnen gaan naar Pon cirus trifoliata, een hees- ter met opvallend groen gekleurde takken en de scherpst mogelijke doornen. Alleen al het zien ervan boezemt ontzag in. Poncirus is een struik van een meter of drie hoog, met in april of mei bolvormige knoppen die zich openen tot door schijnend witte bloemen die heerlijk geuren. Als klap op de vuurpijl zijn de olijfgroene takken in de zomer be laden met groene sinaasappeltjes die in het najaar langzaam verkleuren naar oranjegeel. Ze zijn eetbaar, maar smaken zuur en bitter. Je kunt er wel een lekkere marmelade van maken. De zigzaggende takken maken een dicht vlechtwerk, zonder dat er enig vlechten aan te pas komt. De cultivar ‘Flying Dragon’ groeit nog warriger dan de gewone soort. Doornen en stekels ge- ven in de tuin weinig last, zolang je er maar bij uit de buurt blijft. Maar hagen k moetje snoeien. Gebruik ondoordringbare handschoenen en voer het snoeisel af in een kruiwagen ff] met een massief wiel in plaats van w een luchtband. 25% KORTING Poncirus trifo.iata Meidoorn Egelantier KORTING 1 TIP Verdiep je als nieuweling in de plaatselijke gebruiken alvorens je je in het feestgedruis stort. TIP: Laat je niet dwingen. Dit is het feest van de ongedwongenheid. Alles is goed. Thuisblijven dus ook. Al is dat wel zonde. TIP: Drink met mate en regel vooraf je vervoer naar huis als je niet om de hoek woont. Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. jl PC ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023 TkCld lliCLdllCCll 111 JC 1K1C1C11, maar ook in je haar blijven ha- 7 ken. Als je dan ook nog de band van je kruiwagen lek rijdt op een mei- doorntakje, is de ro mantiek van zo’n vlechtwerk ver te zoeken. En tot over-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 67