Vijf tips voorde (beginnende) carnavalsvierder Ga eropuit en geniet SI Carnaval - of Vastelaovend zoals ze het in Limburg noemen - zorgt voor een twee deling in de maatschappij: je houdt ervan of niet. Vijf tips om in acht te nemen voor iedereen die volgend weekend gaat. Of je nu van boven of onder de rivieren komt. 18 /I Eft® BS® 1. Iedereen is gelijk 2. Satire is een vak 3. Niet overal hetzelfde Ga op ontdekking Avonturenboerde pzc.nl/molenwaarcl Bekijk het volledige aanbod op pzc.nl/eropuit Natuurlijk, met carnaval zijn we wat vrijer en de vrijheid van menings uiting hadden we sowieso al, maar dat is juist een gevaarlijke cocktail. Humor is een serieuze zaak. Ook narrenhumor. De grens is moeilijk aan te geven, maar niet elke uitdos- VAN DE SPECIAAL VOOR JOU sing is sfeerverhogend of leuk. Jaren geleden werden al ‘lachende’ Osama Bin Ladens uit carnavalsoptochten geweerd. Waarom zou je onnodig provoceren? Je maakt nu ook zeker geen goede sier met het hoofd van Poetin. Carnaval is het feest van de verbinding en als je aan de bar ie mand treft met het masker van de Russische president, dan ga je die toch liever niet omhelzen, of wel? Vergis je niet als randstedeling of nieuwkomer op dit feest: carnaval is overal anders. Het wordt sowieso niet alleen in het zuiden van het land gevierd, zelfs in het n oorden van Groningen zijn nog enclaves die losgaan. Brabant en Limburg vormen uiteraard het epicentrum, maar ook daar is het een bonte stoet (sorry) van verschillende tradities en ge woontes. In Maastricht bijvoorbeeld moetje niet aankomen met een boe renkiel, dan ben je een ongelooflijke outcast. En ja, ik hoor u zeggen: ‘Het was toch een inclusief feest?’ Maar er zijn grenzen en dit is voor de mensen aldaar in elk geval een vorm van grensoverschrijdende klederdracht. In de stad waar de sfeer Venetiaans is en de mooiste kostuums om voor rang strijden, ben je als boertje een echte loser. En nog zo een: kom in Den Bosch, waar juist de boeren outfit een traditie is, niet aanzetten met een kreet als ‘AlaafDat zeggen ze daar niet. Verder is het allemaal niet zo inge wikkeld. Laaf je gewoon aan die bubbel van liefdevolle, vrolijke mensen die met elkaar huggen en hossen. Wat is er mis mee dat je voor even de ellende van de wereld wegspoelt met een paar biertjes? Prikkel al je zintuigen bij Vincent meets Rembrandt pzc.nl/rembrandt Met een beetje fantasie kun je car naval het feest van de inclusiviteit noemen. Iedereen is gelijk, rangen en standen vervallen en niemand wordt buitengesloten. Heel wöfee eigenlijk. Met die constatering hebben we dat deel van de bevolking dat afgeeft op het ‘ordinaire zuip- en I billenknijpfestijn’ al wat wind uit de zeilen genomen. Carnaval is niet uit de tijd. Het feest be gint met de burgemees ter die op het gemeente huis Prins Carnaval ontvangt en hem de sleutel van zijn stad of dorp overhandigt. De eerste burger treedt terug en geeft de macht aan het volk. Hoe modern en cool is dat? Maar eerlijk is eerlijk, carnaval is natuurlijk vooral ook het feest van intimiteit en aanraking. En dat is wel een dingetje in tijden van Metoo en grensoverschrijdend gedrag. Liet kan daarom geen kwaad om, als de stem ming er eenmaal goed inzit, even iets langer na te denken voordat je iets zegt of doet. Ja natuurlijk, carnaval geldt als een ‘omkeringsritueel’ van alle machts verhoudingen en omgangsvormen. Maar het zou dom zijn om dat zo uit te leggen dat het vanzelfsprekend is datje een wildvreemde man of vrouw onheus bejegent of onkuis be tast zonder toestemming. Hier gel den geen andere omgangsregels dan in de ‘normale’ samenleving. Het carnavalsgebied is geen vrijstaat. Een beetje terughoudendheid is gewenst, niet te verwarren met preutsheid of een verbod op flirten. En doe in elk geval niet zo oliedom als het Eindhovense studentencorps bij een vorige editie. Die kwam in de publiciteit met een carnavalsleus die écht niet kon. Als variant op Metoo kwamen de studenten met de kreet ‘De wil van een vrouw doet er #nietoe’. De TU Eindho- ven trok de subsidie aan de vereniging in, maar de ophef was toch vooral een imago- beschadiging voor j het carnaval en I koren op de molen van de Metoo- beweging. In Maastricht, de stad waar de sfeer Venetiaans is, moetje niet aankomen in een boerenkiel ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023 PC z> ARNOLD JASPERS ILLUSTRATIE ERIC ELICH SCAN SHOP Rimpelloos carnaval in tijden van Metoo TIP: Maak het niet onnodig inge wikkeld als je een bekend figuur wilt uitbeelden of persifleren. Thierry Baudet, Matthijs van Nieuwkerk en Mark Rutte zijn ook prima opties, hè? TIP Doe normaal en verlaag je niet tot grenzeloosheid. Bij twijfel niet inhalen (of aanhalen). Q

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 66