meer kans als die voortkomt uit vriendschap’ I ‘Een relatie heeft r I HOUDJE VAATWASSER IN CONDITIE 23 17 TIPS ALLEDAG TIPS EXPERT Bijna Valentijnsdag, een dag waarop het draait om de liefde. Maar bestaat de ware wel? „In je leven kun je meerdere grote liefdes tegen komen”, zegt gelukspsycholoog Josje Smeets. <1 I dekken veel mensen als ze ouder worden en meer liefdeservaring hebben. Dan is vriendschap of het op orde hebben van je leven vaak belangrijker dan pure lust. Seks is zeker wel belangrijk, het zorgt ervoor dat gelukshormonen vrijkomen, maar in de prille fase van de liefde moet je juist ook aandacht geven aan die andere twee zaken.” „Dat heeft meestal te maken met hoe je gehecht bent als kind. Dertig tot veertig procent van de mensen is niet goed ge hecht. Wanneer je als kind niet hebt ge leerd om je emoties te tonen of er zelfs voor bent gestraft, vind je het later ook lastig om je kwetsbaar op te stellen bij an deren. Dat kan zorgen voor bindings angst: juist deze mensen gaan in de liefde op zoek naar ongeschikte partners. Onbe wust voelt een ongeschikte of onbereik bare partner voor hen veilig, ze hoeven zich dan namelijk niet kwetsbaar op te stellen of zich aan die persoon te binden.” „Probeer out of the box te denken en ook open te staan voor iemand die je normaal gesproken misschien als saai of onopval lend zou bestempelen. Misschien is hij of zij stiekem wel heel gepassioneerd! Stop ook eens een periode met daten en gooi alle datingapps van je telefoon. Daarbij gaat het meestal om spanning en avon tuur, en dat is niet de basis voor een lang durige relatie. Onderzoek toont aan dat een relatie meer kans van slagen heeft als die voortkomt uit vriendschap.” Hoe ga je verder, als je beet hebt? „Stel jezelf een aantal cruciale vragen. Zoals: heb je gedeelde interesses? Kun je leven met eikaars verschillen? Maak je op een goede manier ruzie met elkaar? Kun je een toekomst samen visualiseren? Heb je hetzelfde gevoel voor humor? Al dit soort zaken zijn belangrijk voor een duurzame relatie.” Heb geduld Wacht met seks „Ja. Als je nog in de eerste, alles overwel digende fase van verliefdheid verkeert, is het vooral voor jonge mensen moeilijk voor te stellen dat een langdurige relatie niet puur om (seksuele) passie draait. Toch gaat het juist in langdurige relaties om maatjes zijn en veiligheid. Dat ont- „Volgens de generatie van mijn grootou ders bestaat er één ware, iemand met wie je samen oud wordt. Maar besluiten om je leven te delen met één persoon heeft niet altijd met ware liefde te maken. Onder zoek heeft uitgewezen dat er meerdere ware liefdes bestaan. Op de planeet lopen voor jou minstens een miljard potentiële liefdespartners rond, die in theo rie allemaal de ware zouden kun nen zijn. Iemand moet bij je passen, maar de timing en de plek spelen ook een rol.” Nieuwe mensen „Naar langdurige liefdesrelaties is veel onderzoek gedaan. Stellen die het gelukkigst zijn en het het langst met elkaar uit houden, scoren hoog op drie vlakken: passie, intimiteit en betrokkenheid. Passie gaat over seks, intimiteit betekent dat je met elkaar kunt lachen en praten, wat voor psychologische veiligheid zorgt. Betrokkenheid is het zakelijke gedeelte, een veilige basis.” ^*4 SARA LUIJTERS Toch vallen we soms op de verkeerde. Hoe zit dat? Hoe doorbreek je dat patroon? A Josje Smeets: „Focus je niet op da ten maar ga iets doen waar je nieuwe mensen ontmoet. Zoals een cursus.” Carnaval, hoe heurt het eigen lijk? 18 Ware liefde heeft tijd no dig. Wees realistisch en stel je verwachtingen bij. Het ouderwetse idee om pas na een aantal dates seks te hebben, is zo slecht nog niet. Is hij/zij dan nog steeds aantrekke lijk, dan houd je het langer samen vol. I Het gaat dus om de balans? Bestaat de ware? Focus je niet op daten, maar ga iets doen waar je nieuwe mensen ontmoet: een cursus, een sport of vrijwilligerswerk. Wat is ware liefde? Keelpa stilles onder de loep GO ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023 Jungle in huis voor een beter klimaat 22 T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 65