Regels op slagveld niet W'-ï 14 ‘Als de aanvaller medische data in handen krijgt, mag hij die dan gebruiken?’ Wat mag wel en wat mag niet in een oorlog? Die vraag rijst door nieuwe technologie, zoals autonome wapens. „Gebrek aan regels geeft strijdmachten te veel speel ruimte”, zegt hoogleraar militair recht Marten Zwanenburg. HANS VAN ZON „Veel staten, waaronder Neder land, zijn van mening dat som mige autonome wapens verboden moeten worden. Als ze worden in gezet, moeten ze voldoen aan en kele cruciale voorwaarden. Zij moeten onderscheid kunnen ma ken tussen militairen en burgers, tussen actieve en gewonde solda ten, tussen soldaten die vechten en zij die zich hebben overgege ven. Verschillen die in humanitair oorlogsrecht al zijn vastgelegd.” Het nadeel is natuurlijk dat er al tijd eerst een wapen wordt ont wikkeld en pas daarna wordt na gedacht over het gebruik ervan. „Meestal werkt dat zo. Er is één voorbeeld van een wapen dat is verboden vóórdat het werd ge bruikt: het verblindende laserwa pen. De Amerikanen hadden dat ontwikkeld en ook de Chinezen waren er ver mee. Nu is afgespro- „Bovenaan staan handhavingsme- chanismen. Zeker bij internatio naal recht geldt dat je er alleen met regels niet bent. Je moet ook hand- ken dit wapen niet te gebruiken. In het oorlogsrecht heb je overi gens de verplichting om bij bestu dering, ontwikkeling, aanschaf of invoering van een nieuw wapen te toetsen of dat voldoet aan de bestaande regels. Bij defensie in Nederland heb je een commissie die zich daarmee bezighoudt. In beginsel zouden alle landen die toets moeten doen, maar, laat ik het zo zeggen, sommige landen zijn daar beter in dan andere.” dan bij een conflict astro nauten krijgsgevangen maken? Bij biometrie is het de vraag of en hoe je gegevens over biologische ken merken, verzameld met ondermeer stemherkenning, mag gebruiken en delen. Voorts biedt kunstmatige intelligentie ongekende mogelijk heden voor autonome wapens. „Het probleem gaat bovendien verder dan militaire technologie. We hebben het hier over moderne middelen die door militairen wor den gebruikt maar veelal door an deren zijn gebouwd en soms voor dienstverlening worden beheerd. Kijk naar Oekraïne. Dat maakt in oorlog gebruik van het Star- link-project van Elon Musk, een netwerk van satellieten voor „We hebben natuurlijk al wel be staand recht. Als je een nieuw wa pen of middel wilt gebruiken, is de eerste vraag of dat daarin past. Neem cyberaanvallen met compu ters. Kun je daarop oorlogsrecht toepassen? Een kernregel daarbij is dat burgers en burgerobjecten niet worden aangevallen. Dus flats, ziekenhuizen laat je met rust. Maar stel nu dat ergens een grote hoeveelheid medische informatie van de krijgsmacht, of van bur gers, in handen komt van een aan valler, mag hij dan die informatie wissen of gebruiken? Er is nu veel discussie over de vraag of je die data moet beschouwen als een be schermd ‘burgerobject’.” breedbandinternet”, al dus de hoogleraar. De wereld van het mili tair recht is uiterst diffuus. uimtetechnologie, kunstmatige intelli- gentie en biometrie. Het zijn drie speel- velden die Marten ■I Zwanenburg (ronde foto) grote zorgen baren. Zij leve ren voor militairen nieuwe wa pens, middelen en methoden op waarvoor de regels vaak niet dui delijk zijn. Regels? Jazeker, want ook op het slagveld geldt interna tionaal recht. Staten zijn gebonden aan oorlogsrecht en de rechten van de mens. „Oorlogsrecht is hervin den van de balans tu ssen militaire noodzaak, wat er nodig is om te overwinnen, en het zoveel moge lijk beperken van menselijk lijden. Zeker voor mensen die niet mee vechten”, zegt Zwanenburg, hoog leraar militair recht aan de Univer- siteit van Amsterdam en aan de Nederlandse Defensie Academie. Het pleidooi van Zwanenburg voor meer duidelijkheid over re gelgeving kent vele voorbeelden. Neem de ruimte. Landen kunnen er vrijelijk conventionele wapens plaatsen in kunstmanen. Het lijkt erop dat Rusland en de Verenigde Staten satellieten bezitten waar mee andere kunstmanen kunnen worden aangevallen. En nu het dringen wordt op de maan, mag je WETENSCHAP Nieuwe wapens schieten gaten in oorlogsrecht En hoe wordt gedacht over kunst matige intelligentie en wapens die zelf hun doel zoeken? Als we een urgentielijst moeten opstellen over wélk militair recht moet worden verbeterd, hoe ziet uw lijst er dan uit? Komt het er eigen lijk op neer dat in ternationaal recht te vaak aan de zijlijn staat? ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 62