Na honderd uur u zoeken toch nog slachtoffers gered SÜx L fe? '•U 5 w 1 I I 1 it .4*. I jggl i c Familie is in een klap hun verleden, heden en toekomst verloren derd andere organisaties in de regio bezig hulp te verlenen. Volgens de Turkse overheid zijn honderdduizenden medewer kers actief en zijn al achtdui zend mensen bevrijd. dat er ‘tekortkomingen’ zijn in de reactie van de autoriteiten. hankelijk is van voedselhulp. De Syrische regering heeft gisteren humanitaire hulp in rebellenge- Ontroostbaar Hoe groot het lijden is, blijkt ook bij het invallen van de duisternis in het centrum van de stad. Een hulpver lener die al dagen bezig is met het uit graven van slachtoffers ziet nu zelf hoe de stoffelijke resten van zijn zus te voorschijn komen in een ingestort ap partementengebouw. In haar armen houdt ze een kind vast. De man zakt ontroostbaar in elkaar tegen een muur van de moskee. Het is nieuws dat in Hatay liever nie mand wil horen, maar nu de overle vingskansen in rap tempo verslechte ren steeds vaker klinkt. In het hele aardbevingsgebied zijn inmiddels meer dan 22.000 mensen omgekomen. Hoe tragisch ook, deze nabestaande heeft in elk geval duidelijkheid over het lot van zijn dierbaren. In de mos kee achter het ingestorte gebouw waar zijn zus is gevonden, liggen ze ven lichamen die nog door niemand zijn herkend. Gebeurt dat de komende uren niet, dan krijgen de omgekomen personen, onder wie twee kinderen, een naamloos graf en moeten nabe staanden voor altijd gissen wat er hun vermiste familieleden is gebeurd. Als ze zelf nog leven. Voedselhulp Ondanks deze positieve berich ten is er nog steeds veel kritiek op de Turkse autoriteiten. Presi dent Erdogan gaf gisteren toe dat de hulp niet zo snel op gang is gekomen als de regering zou willen. Tijdens een bezoek aan wordt gewenkt door bewoners van een ingestort appartementengebouw in het centrum. Of ze alsjeblieft hier een zoektocht willen houden. De moeder van een gevlucht Syrisch gezin wist ternauwernood uit het pand te ont snappen, maar net toen zij haar eerste stappen buiten de deur zette, stortte het gebouw achter haar in. Zo’n twin tig mensen, onder wie zes kinderen, moeten vastzitten in het trappenhuis. Het reddingsteam loopt voorzichtig met de speurhonden door een me tershoge berg puin. De betraande moeder die op een afstand toekijkt, hoopt vurig dat de honden beginnen te blaffen; het teken dat er nog mensen leven. Het gebeurt niet. Wel toont een van de honden interesse op de piekwaar buurtbewoners zelf aan graven zijn, laat teamleider Tomislav Marevic aan hen weten. „Het bevestigt dat jullie op de goede plek aan het zoe ken zijn, maar ze liggen mogelijk nog te diep onder het puin. We markeren de plek en komen later nog een keer terug.” Het zijn deze duivelse keuzes die de reddingswerkers steeds weer moeten maken, weten ze ook op het Neder landse basiskamp dat net buiten de stad ligt. Vanuit hier zijn reddings werkers sinds dinsdag met speurhon den in touw. „We zijn Paulus en Pe trus tegelijk”, zegt plaatsvervangend teamleider Martin Evers. „We weten soms dat er mensen levend onder het puin liggen, maar ook dat het heel lang gaat duren voordat we daar bij kunnen. Dan moeten we pijnlijke keuzes ma ken die misschien gaan over leven of dood. Steken we hier energie in of kijken we verder in de hoop iemand te vinden die we kunnen redden door slechts een betonnen plaatje op te tillen.” In de koffietent van Usar wordt op een wit vel papier precies bijgehouden hoeveel geslaagde reddingen er inmid dels zijn geweest. Er staan twaalf rode streepjes. Een resultaat om trots op te zijn, vindt Evers, maar dat tegelijk ook heel dubbel voelt. „Dit is waar we voor trainen. Tegelijkertijd staat het in schril contrast met het lijden dat we zien wanneer we in de stad zijn. Giste ren stond voor een berg puin een groot schilderij van een vader, moeder en vier kinderen. Die was er door anderen neergezet. Deze familie is in één klap hun verleden, heden en toekomst ver loren. Dat komt wel even binnen.” „Niet als een kip zonder kop door het gebied gaan rennen, maar planmatig te werk gaan. Zo denken we dat we de meeste levens kunnen redden.” Behalve de 58 internationale Het jongetje met de naam Ibra him was volgens Usar aan spreekbaar en is met een ambu- de stad Adiyaman zei Erdogan lance naar het ziekenhuis ge bracht. De afgelopen dagen redde het team van 65 hulpver- Hij beloofde dat de regering een leners en acht honden al twaalf jaar lang de huur betaalt mensen. ‘Geef nooit op’, schrijft Usar-commandant Arjen Lit- tooij op Twitter. Hij spreekt van geweldig nieuws. Turkije zijn mensen na ruim honderd uur gered, onder wie een 3,5 jaar oud meisje in de pro vincie Hatay. Bijzonder was ook bied snel opraken. De regio- dereddingvan de 10 dagen oude directeur van de organisatie baby Yagiz in dezelfde provin- zegt dat nu zo’n 90 procent van cie. Samen met haar moeder de bevolking in dat gebied af werd ze levend gevonden. In het rampgebied zijn 58 in ternationale reddingsteams ac tief, die worden gecoördineerd bied goedgekeurd, door de Nederlandse militair Een lichtpuntje uit Syrië: de Marco Gabler. „We proberen wonderbaby die dinsdag werd orde in de chaos te scheppen”, gered, heeft een naam: Aya. De zegt hij in de Defensiekrant. Arabische naam betekent‘teken van god’. Het kind zat nog met de navelstreng vast aan haar moeder toen ze tien uur na de aardbeving werd gered. Haar moeder, vader, vier broers en zussen en een tante stierven. Usar-teams zijn nog zo’n hon- Een oudoom zorgt voor haar. van ontheemden die niet in tenten willen blijven. Vanwege de burgeroorlog is er minder zicht op de situatie in Ook reddingsteams uit Tur- Syrië. Het Wereldvoedselpro- kije en andere landen hebben grammavandeVNvreestdatde gisteren mensen levend onder voorraden in het getroffen ge- het puin vandaan gehaald. Dat is bijzonder, omdat de kans dat slachtoffers levend worden ge- Erdogan gaf vonden na 72 uur flink afneemt. giStGfGII tOG dat Zo werd in de provincie Gazi- dG hu Ip 11 iGt ZO SIlGl antep een 66-jarige man 103 uur na de eerste aardbeving in vei- 9^0g ÏS gOkOITlGIl ligheid gebracht. Ook elders in alS dG TGgGring zou willGn 1 V. - Martin Evers, Usar Hondje Pamuk wordt levend gevon den, drie dagen na de aardbevingen, fotoafp Nabestaanden be graven geliefden die zijn omgekomen in de stad Adiyaman. fotoap In Turkije zijn gisteren meer dere aardbevingsslachtoffers gered die ruim honderd uur onder het puin van ingestorte gebouwen lagen. Zo redde het Nederlandse zoek- en reddingsteam Usar 106 uur na de beving een 8-jarig jon getje in Hatay. Sanne Schelfaut Rotterdam/lstanboel Slechts 10 dagen oud, maar Yagiz heeft het overleefd. Net als haar moeder, fotogettyimages GO ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023 A- -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 5