te worden omarmd, viel het ten prooi aan deze catastrofe n De echte sensatie van Turkije vond je in het zuidoosten, waar het leven puur en simpel was 11 If3 i J den vertellen en de plekken die ze wilden delen met de buitenwereld. Veel westerlingen reizen graag naar Turkije, maar zoeken dan wel bij voorkeur plekken op als Istanboel of steden en dorpen aan de Turkse Rivièra, lekker aan het strand. Ik durf te zeggen, met de ervaring die ik zelf in dit gebied heb opge daan, dat de echte sensatie in het zuidoosten was te vinden, waar het leven puur en eenvoudig was, ieder een stond voor elkaar klaar en de nieuwsgierige buitenstaander werd met alle egards ontvangen, omdat de mensen trots waren op wat ze te bie den hadden. Het ergste is dat ze door de natuur ramp misschien wel vijftig jaar te ruggeworpen zijn in de tijd. Ik bekijk dagelijks de beelden vanuit Turkije en durf met zekerheid te zeggen, vanwege mijn eerdere ervaringen in het gebied - ik ben er drie keer in eenjaar geweest-datwe nog maar een fractie hebben meegekregen van wat er allemaal is verdwenen. En na tuurlijk nog veel erger: het dodental zal alleen maar oplopen. De helft van Turkije is verwoest. Dat is misschien moeilijk om voor te stellen. U kunt denken aan een gebied dat bijna drie keer zo groot is als Nederland. Dat maakt het misschien makkelijker om te begrijpen. Ik hoop dat iedereen, op alle conti nenten, gaat begrijpen dat niet alleen mensenlevens en Turkse steden zijn beschadigd, maar ook een deel van onze beschaafde wereld en de histo rie daarvan. Er is nog een saillant de tail dat ik u niet wil onthouden. Drie getroffen steden hebben ooit een toevoeging aan hun naam gekre gen omdat zij zich zo heldhaftig heb ben gedragen tijdens de onafhanke lijkheidsoorlog. Maras werd Kahra- manmaras. Kahraman betekent heldhaftig. Urfa werd Sanliurfa. Sanli betekent glorierijk. Antep werd Gaziantep. Gazi betekent strijders. Deze toevoegingen zijn destijds cadeaus van de overheid geweest om de mensen te prijzen voor hun vechtlust en mentale veerkracht. Het is te hopen dat die eigenschappen nog steeds in hun genen zitten. On danks alle malaise denk ik van wel. Turken daar wilden dat helemaal niet en verklaarden daarom in 1938 dat ze een onafhankelijk land zou den worden. Dat heeft nog geen jaar geduurd. Maar de geschiedenis zie je wel overal terug: in de architectuur, de liberale houding van de mensen en de mooie oude pleinen en parken. Het is tekenend voor de enorm com plexe maar ook mooie samenstelling die dit gebied kent. Wat er nog van al deze plekken over is, vraag ik me af. Ik vrees het ergste. Voor dit gebied een eerlijke kans kreeg om door miljoenen men sen omarmd te worden, viel het ten prooi aan de catastrofale krachten van de twee aardbevingen en de tal loze naschokken. De blijmoedige mensen in deze steden, die eindelijk even konden bijkomen van de bloedige gevechten tijdens het conflict tussen de Turken en Koerden en eerdere onlusten, wa ren helemaal klaar voor de toekomst, gewapend met verhalen die ze kon- te I Grote foto: een ravage in de stad Iskenderun. Kleine foto’s: de beroemde vijver van Sanliurfa, de tempelcomplexen van Göbekli Tepe en een pasjacomplex in Payas. fotos getty en epa GO ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023 bw i^^" ‘Wl X- Ur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 59