Voor dit gebied een kans kreeg om door miljoenen mensen 1 if P Ik ben er zeker van dat we nog maar een fractie hebben gezien van wat is verdwenen d si 1 F 2^ j 10 if S. fti C ZW gag eb VE6 len. Het ging om Atiye, internationaal vertaald als The Gift en in veel landen een kaskraker. Ik laat de plot even voor wat hij is, maar wat ik wel ont dekte was dat het bergheiligdom Göbekli Tepe, vlak bij de provincie Sanliurfa, een exceptioneel bijzon dere archeologische vindplaats her bergt, want daar zijn de oudste be kende tempelcomplexen ter wereld gevonden, inclusief tekeningen op de pilaren van de eerste bewoners en bouwers. De suggestie is dan ook dat de landbouw in die streek zijn oor sprong vond. pen gezongen die bijna iedere Turk kan meezingen. Hij is van het kaliber André Hazes in Nederland, alleen ge niet hij ook bekendheid in andere landen en wordt hij zelfs door Ne derlanders beluisterd, weet ik uit ei gen ervaring. In Sanliurfa zijn ze trots op alles wat ze te bieden hebben, daarom heeft deze man, die nog in leven is - ondanks een aanslag op zijn leven in 2011 - zelfs zijn eigen museum in de stad, een heuse toeristisch trekpleis ter. Het is tekenend voor de veelzij digheid van de stad: profeten worden geëerd op dezelfde manier als troubadours. We reisden iets oostelijker en kwa men terecht in Hatay, u zou inmiddels de plek kunnen kennen omdat de voormalige keeper van het Turkse na tionale elftal huilend een smeekbede deed aan iedereen die hem en zijn stadsgenoten maar zou kunnen hel pen - hij is inmiddels trainer van Hatayspor, een ploeg in de eredivisie van Turkije, daarom woont hij daar. Toen wij er kwamen, waande ik me plotseling in een ander land, zoals dat bijna altijd gebeurt als je in Turkije reist - de verschillen zijn enorm. Maar deze keer ging het om wat anders: we kwamen uit conservatief gebied en plotseling stond ik in een centrum dat evengoed een dorpje in Frankrijk had kunnen zijn, nota bene in het oosten van Turkije. Frankrijk Die gedachte bleek niet gek. In de Eerste Wereldoorlog werd Syrië, waar Hatay onder viel, veroverd door Frank rijk en het land bleef onder het gezag van de zuiderburen vallen. Maar de Vijver van Abraham Hoe dan ook, u zult begrijpen dat mijn verwondering over deze streek alleen maar toenam en om die reden bedachten we met de redactie van onze documentaires erie dat we ook zeker twee afleveringen in het zuid oosten van Turkije moesten maken, op zoek naar schoonheid en geschie denis die anderen nog niet kenden, onder wie wijzelf. Een andere stad die in onze docu mentaire figureerde was Sanliurfa, iets eerder in dit stuk genoemd. Wat deze plaats zo bijzonder maakt, is dat de etnische Turk al jaren zwaar in de minderheid is. Het zijn Arabieren en Koerden die vooral de populatie vor men - twee kleinere groepen in het grote Turkije. Religie is het grote bindmiddel, dat houdt beide groepen bij elkaar. Op het moment dat ik de jongens met wie ik ben opgegroeid vertelde dat ik naar Urfa zou gaan, zoals we Sanliurfa in de volksmond noemen, vertelden ze allemaal dat ik Bahkhgöl niet mocht overslaan, oftewel de vij ver waar Abraham in viel toen hij in het vuur werd geworpen, tevens de piekwaar hij geboren zou zijn. Wat?’ riep ik vol verbijstering tegen de rest van de mensen met wie ik op pad was. ‘Komt Abraham hiervandaan? Waarom weten we dat in Nederland niet?’ Ik weet veel van de Bijbel. Dit ver haal kende ik niet. In de vijver zwom men ontelbaar veel karpers, een mys tieke ervaring die je iedereen zou toewensen. Het mooie en bijzondere van Sanliurfa is dat ze deze univer sele geschiedenis moeiteloos koppe len aan de huidige populaire cultuur. Hun grote held is namelijk Ibrahim Tathses, en dat is niet zonder reden, want deze volkszanger, al jaren de grootste in zijn vak, heeft smartlap- imposante land. Mijn eigen ouders zijn geboren in de provincie Sivas, dat ligt in het centrum van Anatolië - daar hebben ze wel iets van de aard bevingen gevoeld, maar de grote el lende vond zuidoostelijker plaats. In het rampgebied, grenzend aan Syrië, Iran en Irak, zijn totale steden en dorpen weggevaagd, een economi sche opbouw van dertig jaar is in een paar klappen compleet weggepoetst De bewoners van het zuidoosten verschillen ontzettend in karakter, maar dat kunst, cultuur en culinaire traditie er hoog in het vaandel staan, weet iedereen die zich tussen deze mensen begeeft Ik ben in Deventer opgegroeid met jongens en meisjes uit dit gebied, hun aanstekelijke geestdrift en bourgondische levens houding is jaloersmakend. Als in Ne derland maar een glimp van de zon was te zien, gingen zij al buiten pick nicken. Wat het zuidoosten ook erg aan trekkelijk maakt, is de enorm gemê leerde geschiedenis van sommige steden. Om een voorbeeld te noe men: Gaziantep, een van de oudste steden in Turkije, viel onder het ko ninkrijk Armenië, het Hittietenrijk, het Perzische Rijk, het Romeinse Rijk, het Byzantijnse Rijk en het Ottomaanse Rijk. Het mooiste is dat veel belangrijke plekken uit die tij den nog gewoon te bekijken zijn, een voorbeeld van de enorme historische rijkdom die niet bij iedereen bekend is. Maar er is meer. Als kind van twee Turkse ouders was ik twee jaar gele den totaal overrompeld door een se rie op Netflix die mij werd aanbevo- Kilis_ A •g. 11 w *'h j ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023 VERVOLG VAN PAGINA 9 Foto’s van het nog ongeschonden Sanliurfa, gemaakt door Akyol. TURKIJE SYRIË ©MAPCREATOR.IO IOSM.ORG TURKIJE Gaziantep '•x Okll||!!i!l II ISIÜI Hls E0 □k,---Tiru, i vcw- A''5 jk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 58