Joyce Sylvester Dierenmens Kom op, help die harige stakkerds Watje noemt geluksvogels 8 Veel mensen eten liever zelf een sneetje brood minder dan afstand te doen van hun huisvriendje ‘Dat hele nest was kapot, ik kon het niet aanzien’ ^”'5, 1^. jEVVWF* Bram en Pieter A Joyce Sylvester schrijft op deze plek wekelijks over onderwerpen die haar raken. Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. aatst liep ik te wandelen in het bos. Er kwam een hond aanlopen met grote gaten in zijn vacht. Ik schrok me een hoedje en maakte een praatje met de eigenaar. Die vertelde me de kosten van de trimsalon niet meer te kunnen betalen, dus pakt ze zelf de schaar en knipt de plukken weg. Het dier snuffelde vrolijk verder en leek niet te lijden onder dat rare uiterlijk. Maar het is een slecht teken. Want heeft het baasje dan wel geld om voer te kopen? En kan ze dierenartskosten betalen als er medische hulp nodig is? De dieren kunnen er natuurlijk niet over praten. Feit is wel dat veel eigena ren het steeds moeilijker krijgen. Nu de huishoudportemonnee bij velen krapper wordt, blijft er steeds minder geld voor hun viervoeters over. Joyce Sylvester is dijkgraaf Amstel Gooi en Vecht en werd in 2008 de eerste vrouwelijke burgemeester van Surinaamse afkomst. Ze schreef de autobiografie Bentu de burgemeester? zenland, in de koude maanden overwinteren er tussen de 1,5 en 2 miljoen exemplaren. De vogels ko men uit het noorden en ge bruikten de Hollandse pol ders voorheen vooral als pauzeplek. Maar nu het de laatste jaren warmer wordt, voelen ze geen be hoefte meer om door te vliegen naar het zuiden en leggen ze hun eieren hier. Gans Guus is dus geen zeldzaamheid, maar wel voor Yvonne. Bij ganzen werkt het zo dat ze degene die ze het eerst zien als ze uit hun ei kruipen, als hun moeder beschouwen. Dus volgde Guus, later samen met Jip en Teun, haar op de voet in en om het huis. In optocht waggelden ze elke dag naar de plas waar Yvonne haar vogelkinde- ren kennis liet maken met het fenomeen water. „Ik hoopte dat ze daar zouden blijven en op een dag zou den wegvliegen.” Dat ge beurde natuurlijk niet. Jip bleek een mannetje en waakte over de andere twee, die van het vrouwe lijk geslacht waren. Gevolg was dat hij zoveel herrie ging maken in de tuin dat hij overlast veroorzaakte. Conclusie: de dieren moes ten weg. Dat was een jaar geleden. Yvonne vond na een helse Soort: wilde eend Woonplaats: Nijmegen Bijzonderheid: uitgebroed in een machine Heeft u een suggestie voor een dier met een verhaal? Mail annemarie@ dpgmedia.nl .07 zoektocht een geschikt weitje voor haar gedomes ticeerde ganzen die nooit meer wild zouden worden omdat ze niet tussen soort genoten opgroeiden. Het afscheid van de dieren brak haar hart en nog steeds gaat ze regelmatig op be zoek. Daarom besloot ze niet nogmaals ganzeneie ren te ‘redden’. „Maar afgelopen voorjaar zag ik twee eendeneieren in het water drijven na een enorme hoosbui. Het nest was weggespoeld. Ik kon die eieren niet laten ver drinken.” Ze haalde haar broedma chine opnieuw tevoor schijn en bracht de eieren, ook weer in exact dertig dagen, tot leven. Twee piepkleine kuikentjes wer den de nieuwe huisdieren van het gezin Van Dreu- mel. Inmiddels wonen Bram en Pieter in de tuin. Yvonne gaat voor naar hun domein: „Brammetje is momenteel een beetje druk. Die heeft seks ont dekt” Brammetje zit overdui delijk in de puberteit, op het grasveld rent hij opge wonden achter het hang oorkonijn aan. Broer Pieter doet uit voorzorg alvast een stapje opzij. De be roemde Rotterdamse bio loog Kees Moeliker (die op zien baarde met zijn on derzoek naar necrofilie bij eenden) toonde eerder al aan dat een op de tien a twintig eenden homosek sueel gedrag vertoont „Ach”, verzucht Yvonne met een glimlach, „het zijn lieve beestjes. Ze brengen zoveel vrolijkheid.” Een den zijn wel iets dommer dan ganzen, weet ze na een klein jaar. Maar ze maken minder herrie, en daarom mogen ze blijven. Eigen handig groef ze onlangs een vijver voor ze. e as van Krumeltje I staat nog altijd naast haar bed. Kru meltje was een jonge gans die ze vorig jaar moest la ten inslapen. Hij at niet meer, was verzwakt „We zaten in de auto op weg naar de dierenarts, Krumel en ik op de achterbank. Hij sloeg zijn vleugel om mijn schouder, dat moment ver geet ik nooit meer.” Yvonne van Dreumel staat in haar Nijmeegse wijk ook wel bekend als de ganzenmoeder. Ze heeft een groot hart voor wilde vogels. Krumel werd bij haar gebracht door een buurtgenoot: zijn ouders waren hem aan het pikken in het nest Waarschijnlijk omdat hij niet gezond was, weet Yvonne nu. Zijn nek stond scheef en hij had, naar later bleek, een hartaf wijking. Het diertje werd niet ouder dan een paar maanden. Aan Krumel gingen drie andere watervogels vooraf: Jip, Teun en Guus. Alle maal door haarzelf uitge broed in een broedma chine van Marktplaats. De eieren lagen in een nest bij een wandelpad, vandalen hadden er al een paar stuk gemaakt „Dat hele nest was kapot, ik kon het niet aanzien. Het was in een verdrietige periode in mijn leven, dieren zijn altijd een enorme troost voor me.” Van andere vogelliefheb bers die ze op internet vond leerde ze hoe ze de eieren moest uitbroeden: temperatuur instellen op 37,5 graden, de eieren om de paar uur draaien en in een later stadium de schaal bevochtigen. Na dertig da gen kwamen de eieren uit. Yvonne filmde de geboorte voor haar blog. „Welkom op deze wereld”, horen we haar geëmotioneerd zeg gen als een piepende Guus, door haar geholpen met een pincet, zijn verfrom melde kopje uit het ei steekt Nederland is een gan- Biefstukof niet, alle eigenaren proberen hun dier het beste te geven, ook als hun fi nanciële situatie ineens verslechtert. Veel mensen eten liever zelf een sneetje brood minder dan afstand te doen van hun huis vriendje. De dieren zijn van levensbelang, want ze beperken de eenzaamheid, geven troost, houden hun baas actief en verminde ren stress. Heel prettig is het ook dat ze geen ongevraagde adviezen geven, want als je in armoede leeft, schijnt het heel normaal te zijn dat iedereen zich bemoeit met je leven. Toch komt het steeds vaker voor dat mensen hun dier moeten wegdoen, met name vanwege torenhoge ziektekosten. Gelukkig zijn er vangnetten waar ze terechtkunnen. In sommige gemeenten zijn er regelingen voor mi nima en hun huisdieren. Ook zijn er dierenvoedselbanken en dierenartsen die er willen zijn voor mensen met een krappe beurs en hun behandelta rieven aanpassen. Er is een stichting die huisdierenwelzijn bevordert door baasjes financieel bij te staan als hun dier ziek of gewond is. Het zijn alle maal goede initiatieven, maar door de groeiende armoede komen er steeds meer gezelschapsdieren in de problemen. Hun welzijn kan daarom niet af hankelijk blijven van een eventuele tegemoetkoming van de gemeente en van goede wil. In een beschaafd land als Nederland staat het belang van het welzijn van gezelschapsdieren niet ter discussie. Een eigenaar die de kosten niet meer kan opbrengen moet daarom een beroep kunnen doen op een landelijke ‘dierenbijslag’. Het gaat om een tegemoetkoming in de maandelijkse kos ten van onderhoud. Alleen op deze manier kan naarmate de armoede groeit het welzijn van deze stakkerds worden geborgd. Zo’n uit noodzaak toegetakelde hond wil ik namelijk tijdens mijn wandelingen in het bos niet meer tegenkomen. I Vz 1 In Nederland zijn er ongeveer 35 miljoen gezelschapsdieren in ruim 4 miljoen huishoudens. Het gaat om 1,5 miljoen honden, 2,6 miljoen kat ten, 0,5 miljoen knaagdieren, 4 miljoen zang- en siervogels, 1,2 miljoen konijnen, 5 miljoen postduiven, 9 miljoen aquariumvissen, 1,5 miljoen kippen, eenden en ganzen, 0,7 miljoen terrariumdieren en 9 miljoen vij- vervissen. Je kunt ervan uitgaan dat een deel van deze dieren woont in huishoudens met weinig geld. Dat gaat dus om grote aantallen. Je zou denken dat gezelschapsdieren am per iets kosten, maar het tegendeel is waar. De aanschaf kan flink in de papieren lopen. Vervolgens zijn er onderhoudskosten. Aan een hond ben je gemiddeld 85 euro per maand kwijt, aan een kat tussen de 20 en de 60 euro. Veel mensen denken dat knaagdie ren tevreden zijn met wat worteltjes, maar dat is nietwaar. Aan een konijn besteed je maandelijks 63 euro, een cavia kost je 33 euro en een hamster 15 euro. Toch sluit ik me niet aan bij mensen die zeggen dat huisdieren alleen maar gehou den mogen worden door eigenaren met een dikke portemonnee. Ik volgde in de loop der ITT jaren diverse gehoorzaamheidstrainingen pp. 1 met mijn Franse waterhond Lulu. Ik ergerde me kapot aan trainers die me vroegen om te oefenen met fijngesneden biefstuk. Na een correct uitgevoerde oefening moesten de honden volgens hen als beloning aan de fine dining. Ik vond het allemaal zwaar over dreven en beloonde op mijn eigen manier. E f PRIVÉFOTO ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 56