Carlien Murre wordt BAM: bewust alleenstaande moeder 6 '4 ‘Het was spannend om het te vertellen aan mensen die van niets wisten’ Van jongs af aan weet Carlien Murre (37) al dat ze moeder wil worden. Dat ze vrijgezel is, houdt haar niet tegen. Binnenkort verwacht ze een dochter. Als BAM: bewust alleenstaande moeder. „Ik hoop met het delen van dit verhaal andere dames te inspireren. Je bent niet per se afhankelijk van een partner om een gezin te vormen.” „In het hele traject heb ik mij nooit alleen ge voeld door de vele interesse, hulp en steun uit mijn familie en vriendenkring. Via Facebook- groepen kwam ik in contact met andere vrou wen die BAM waren of dat overwogen te wor den. Zo raakte ik in gesprek met iemand die een paar weken geleden bevallen is. We liepen ongeveer gelijk in het proces.” „Voor mijn gevoel gaat januari meestal lang zaam voorbij, maar nu voelde ik dat totaal niet zo. Ik kijk uit naar het moment dat mijn doch ter voor het eerst in mijn armen ligt. Hoe zou dat voelen? Hoe zou ze eruit zien? Nieuwsgie rig ben ik ook naar de bevalling. Ik vraag me af, of ik gelijk voel als deze begint. En hoe dat zal gaan.” „Rond mijn 30ste had ik het er wel eens over met mijn beste vriendin. Zo van: als ik over een paar jaar nog vrijgezel ben, zou ik liever al leen mijn wens vervullen en een gezin van twee vormen, dan mijn wens te laten schieten omdat ik geen relatie heb. Een paar jaar later, in 2020, vroeg ik mezelf af waarom ik nog de pil gebruikte. Ik had geen relatie en je hoort vaak dat je lijf een jaar nodig heeft om er van te herstellen. En mijn kinderwens was nog steeds groot. Achteraf gezien is dat, onbewust, de eerste stap geweest. Omdat het een paar maanden duurde voor mijn cyclus op gang kwam, heb ik onderzoek laten doen. Maar daar „Na de intake in december bij kliniek Nij Linge in Gorinchem mocht ik me gaan verdie- „Heel apart was het! Wat je ziet, zijn een soort datingprofielen met haarkleur, ogen, schoenmaat, hobby’s. En de reden waarom de mannen zaad doneren. Dat heb ik ook meegenomen in mijn overwegingen. In de standaardprofielen zitten kinderfoto’s van de donor. Zo heb je een klein idee van ie mands uiterlijk. Net zoals bij bol.com kun je zoekfilters gebruiken. Wilde je je win kelwagentje vullen, dan stond er een kin derwagentje als icoontje. Ik kocht zes riet jes, pogingen, die in Denemarken bewaard bleven. Bij iedere cyclus werd er één in een speciale tank en diepgevroren naar Gorin chem gestuurd.” pen in wat voor soort donor ik wilde. Voor een Nederlandse donor stond een wacht tijd van twee a drie jaar. Dat wilde ik niet. Ik had de eerste stap gezet en wilde dóór. Via de Deense spermabanken kon het veel sneller. ‘Ga maar kijken of je een geschikte donor kunt vinden’, zeiden ze daar. En dan ga je dus online, een soort winkelen.” „Ik had het geluk dat ik na de derde poging zwanger was. Best snel, dat vind ik nog steeds bijzonder. Ook omdat ik dacht dat mijn menstruatiecyclus weer op gang was gekomen net zoals bij de eerste twee po gingen. Ik had zelfs al een cocktail gedron ken op het terras toen ik een weekend weg was met mijn beste vriendin. Maar ik bleef maar bloedverlies houden. Eenmaal thuis heb ik voor de zekerheid maar een zwan gerschapstest gedaan: positief. In mijn py jama liep ik via de achtertuin naar mijn buurvrouw. We stonden zowat beiden te huilen.” „Die heb ik altijd al gehad. Van jongs af aan paste ik op kleine kinderen ook al was ik „Natuurlijk wisten mijn ouders en zusje van mijn gevoelens, maar toch moest ik een drem pel over om te zeggen dat ik het ging doen. Spannend was het om het te vertellen aan mensen die van niets wisten. Op Instagram heb ik tijdens de bekendmaking van mijn zwangerschap de beknopte versie van mijn verhaal gedeeld. Ik vond het belangrijk om mijn versie te vertellen en wilde niet dat men sen zelf iets zouden invullen. Nu merk ik dat ik het alleen maar leuk vind om er wat over te vertellen. Mensen zijn ook oprecht geïnteres seerd in hoe dit werkt. De meesten hebben geen idee.” e box in de Goese woonkamer en de echofoto aan de muur verra- MH den dat er wat te gebeuren staat in huize Murre. Twee kleine Vans-schoentjes vergezellen een letterbordje: New sneaker addict expected, staat er op. Op de bank treffen we het ‘overlevings pakket’ van de hoogzwangere Carlien: een de ken, dropjes én de afstandsbediening van de televisie. „Mijn kinderwens was te groot om er niets mee te doen. Dan maar alleen.” Ruim 37 weken zwanger, hoe gaat het met je? „Ik voel me goed, maar merk wel dat ik niet meer zoveel wil. Ik ben veel moe en mijn buik voelt soms zwaar en pijnlijk. Maar dat hoort er bij. Als ik er zo op terugkijk, heb ik een makke lijke zwangerschap gehad, hoor. En ik ben aan mijn verlof begonnen. Lekker om niets te moeten, ik doe de dingen op mijn gemakje.” bleek niets uit wat een zwangerschap in de weg zou kunnen staan. Over die woorden ben ik na gaan denken. Toen ging het vrij snel: ik verdiepte me in het BAM-traject, en onder zocht welke klinieken er waren. In oktober 2021 nam ik het besluit om er voor te gaan: ik zou een bewust alleenstaande mama worden.” Dus dan maar alleen’ MICHI EL BOUWMAN was te groot om er niets mee te doen. Er was geen partner met wie je je gevoelens kon delen. Hoe ging je daar mee om? Zo komt de bevalling dichterbij. Je wordt BAM, bewust alleenstaande moe der. Was dat een moeilijke keuze? Hoe gaat dat dan? Dat is toch wel een gek idee? Niet lang daarna was er dus al succes. Was je opgelucht? Hoe komt het eigenlijk dat je kinderwens zo groot is? ‘Mijn kinderwens ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 54