Wereldwijd zijn er vijf plekken waar mensen heel oud worden, T MM KJ KI ‘fc r V yX/\/ rn r 4 liai Ik wil nog niet dood. Want dood, datbenjezolang!’ /Hz\7 V w v/? fl nen heel veel kinderen, kleinkin deren en achterkleinkinderen in de buurt. Met Kerstmis zijn ze nog met zijn allen uit eten gegaan, 45 man sterk. Miene zat te glimmen in haar rolstoel. In Ter Valcke komt elke dag wel iemand op bezoek. Beetje babbelen, of met haar een stukje wandelen. Het liefst gaat ze dan naar de stad. Als ze maar on der de mensen kan zijn. Op het kleine kamertje in de groepswo ning van Ter Valcke is ze daarom óók graag. Weet u dat ik vroeger kostuumnaaister geweest ben? En de kaarten kan ik ook niet meer goed vasthouden, terwijl ik zo graag bridge speel.” Ze haalt haar schouders op. „Maar goed: als dat alles is.” Een week voor haar 99 ste ver jaardag woonde ze nog in haar ei gen huisje in Heinkenszand, daar waar ze heel veel gelukkige jaren met haar Ube (Hubrecht) beleefde. Vijf kinderen kreeg ze met hem. Familie: dat is het belangrijkste in Kanker Toen ze 90 was, kreeg ze kanker. „Ik ben geopereerd en ik ben er nóg. Operaties heb ik vaak gehad - mijn duimen, mijn vingers, mijn knieën. Maar ziek? Bijna nooit. Ja, soms een griepje.” Francois, haar man, heeft ze al 34 jaar geleden verloren. Ze zwijgt, verzonken in het verleden. Dat doet pijn. Nog steeds. Wijzend naar de rollator. „Dit is mijn vriend. En de tablet.” Meestentijds zit ze met de tablet aan de keukentafel. Net als vroeger in De Veste. Maar daar had je uit zicht, zegt ze met iets van heim wee in haar stem. „Je keek over de zeedijk naar het water. Hier is de keuken een donker gat zonder ra men. Ik zeg altijd: dat moet een man getekend hebben, een vrouw zou het zo nóóit gedaan hebben.” Eten doet ze bijna altijd in het restaurant. „Ik zal niet zeggen dat het niet lekker is hoor, maar er zit zo weinig groente bij. En dat eet ik zo graag. Soms kook ik daarom zelf, maar dan ben ik na afloop dóód versleten in mijn rug. Het liefst ging ik élke dag naar het res taurant. Daar heb je nog aan spraak.” Veel contact met de medebewo ners is er verder niet. Misschien omdat ze in zekere zin ‘import’ is: „Ik heb hier niet op school geze ten. Er zijn erbij, die kennen ie deréén. Bovendien ben ik te oud. Voor hén. Als ze 90 zijn, voelen ze zich vergeleken bij mij al een jonge meid. En ik, ik ben een oud mens. Ja, dat voel ik zo.” Rouwig is ze er niet om. Mensen worden ouder, maar niet altijd wijzer, of aardiger. pensioen of net erna.” Verjaarda gen, daar deed je destijds niet veel aan. „Ik verjaarde tegelijk met mijn jongste zuster. ‘Ma, bak je pannen koeken?’, vroeg ik. En dan deed ze dat.” Op je verjaardag kreeg je als man een stropdas of zakdoeken en als vrouw een kop en schotel, als je geluk had. „Zo ging dat. Ik herin ner me dat hij net naar zijn werk was en ik dacht: ‘O jee, die verjaart vandaag!’ Ben ik een bloemetje gaan kopen, want daar hadden we alle twéé plezier van!” Vandaag is er taart en visite, échte visite. Dat zijn mensen die een tijdje blijven plakken: voor de gezelligheid, verklaart ze. Aanloop is er genoeg, ook van familie, maar dat is toch voornamelijk hulp. „Ze hebben allemaal hun eigen leven. En dat begrijp ik.” Sinds ze een hernia heeft gehad - nu al weer lang geleden - en verhuisde naar De Zoutvliet, heeft ze veel zelf standigheid moeten inleveren. Eens per week komt er iemand schoonmaken, en dat vindt ze ge zellig. „Als ik in mijn stoel zit, denk ik dat ik 60 ben. Maar zo gauw ik ga lopen, voel ik dat ik het niet ben. Mijn rug wil niet zo, en de knieën. Versleten hè.” De zorg bepaalt het ritme van de dagen. Ergens tussen 7.00 en 9.30 begint de hulp in en uit te lopen. Wassen en aankleden. Steunkousen aan, steunkousen uit. Vier keer per dag ogen druppelen. Twee keer per dag medicijnen innemen. „Ik heb er zeven. Voor mijn hart, bloed, cholesterol, om te slapen - ik weet het allemaal niet meer. Ik zeg wel eens: tegenwoordig word je in le ven gehouden met pillen.” Citroenjenevertje Jacomina - Miene - Courtin-Ver meulen bereikte op 18 januari 2023 de respectabele leeftijd van 103 jaar. Ze heeft er een citroenjene vertje op gedronken. Het leven is nog leuk als je zo oud bent, zegt ze stellig. „Als ik zo blijf als nu, wil ’k graag nog éve bluuve.” Ze voelt zich goed. Bloeddruk- verlagers, zo nu en dan een parace- haar leven. Ze is gezegend. Er wo- tamolletje, dat is alles. „Ja, mijn ogen zijn niet meer goed. Dat is jammer, want ik lees zo graag. En ik ben behoorlijk doof. Het zou fijn zijn als ik weer beter kon lo pen en als ik mijn handen weer goed kon gebruiken, want ik brei y n 7 ysA z1 Mevrouw lvens-de Rijcke: „De rollator is mijn vriend. En de tablet.” foto frank peters VERVOLG VAN PAGINA 3 k Miene Courtin-Vermeulen, 103 «.I Mevrouw Courtin-Vermeulen, 103 jaar oud, is dikke vrienden met papegaai Rico, in de ge meenschappelijke huiskamer van Ter Valcke in Goes. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Trouwfoto van Anna de Rijcke en Frangois Anthonis Ivens, ge maakt op 20 februari 1946. Geriater Marlies Ossewaarde van ziekenhuis ZorgSaam in Terneu- Zen. FOTO FRANK PETERS ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 52