1 4 Terwijl reddingswerkers in het centrum van de Turkse stad Hatay nog volop zoeken naar slachtoffers van de aardbeving, worden de overlevers steeds wanhopiger. Al dagen verblijven ze op straat tussen de puinhopen in zelf gefabriceerde tentjes. „We weten niet hoe lang we dit nog gaan volhouden.” AARDBEVING TURKIJE-SYRIË heb hem snel van de bank getrokken. Ik dank God dat we het hebben ge haald. Als dat blok iets eerder was omgevallen, waren we er niet meer geweest.” Iedere buurtbewoner die nu in dit provisorisch ingerichte tentje verblijft, telt zijn zegeningen. Ze leven. En ze hebben tenminste elkaar nog. Maar dat is zo ongeveer het enige lichtpuntje. Het verdriet is onbeschrijflijk. Tiental len buurtgenoten zijn omgekomen. Sommigen lagen direct na de aardbe ving dood op straat, vertelt de n-jarige Eyup Arslan, die er slecht van slaapt en dacht dat zijn moeder hem midden in de nacht wakker maakte omdat hij zich had verslapen voor school. „Het was heel eng. Ik keek om mij heen en overal lagen lijken.” houden? „Ik weet het niet, zegt ze. „We kunnen de hulpverleners die er nu zijn alleen maar ontzettend dank baar zijn.” Terwijl de overlevers er hier het beste van proberen te maken, doen reddingswerkers een paar straten ver der verwoede pogingen om nog altijd overlevenden te vinden tussen het puin. Na drie dagen zoeken zijn de kansen om levend eronder vandaan te komen, drastisch geslonken. Toch ge beuren er nog altijd wonderen. Opgesloten Een aantal slachtoffers kon nog de zelfde nacht uit de ingestorte huizen worden geborgen. Anderen liggen nog opgesloten in puin. De bewoners pro beren hen met de blote handen uit te graven, maar dat is zo goed als onmo gelijk, vertelt Seyfullah Ginap (44), die net weer een rondje door de buurt heeft gemaakt. „We zijn als een malle aan het rondlopen, maar we kunnen eigenlijk niets doen. Het bergingswerk is veel te zwaar.” Krachtige machines zijn nodig om ook de omgekomen buren een waardig afscheid te kunnen geven. Die zijn er alleen te weinig. Hulp is onderweg, hoort Ginap steeds. „Maar ze weten ons nog niette bereiken.” Noodhulp krijgen de getroffen be woners inmiddels wel. Af en toe ko men er medewerkers langs van Afad, de Turkse rampenbestrijding, vertelt Aynur Dagli bij haar kachel. Ze bren gen brood en water. Maar hoe lang ze dit mensonterende bestaan gaat vol- Uitgeput Een vrouw is deze ochtend levend uit brokstukken van een appartementen gebouw gehaald. Uitgeput zit ze op blote voeten met een flesje water tegen een lantaarnpaal. Ze ziet hoe een zware kraan met een grote grijper ‘knaagt’ aan betonnen vloeren en met ‘kleine hapjes’ andere overlevenden probeert te ontzetten. „Mijn buren lig gen er nog in”, antwoordt ze met tra nen in haar ogen op de vraag waarom ze hier nog is. Niet veel later rijdt een ambulance stapvoets voorbij. „Leven er nog men sen onder het puin?”, vraagt een zie kenbroeder met een megafoon. De omstanders draaien zich om en geba ren dat de ambulance hier niet meer nodig is, hoe vurig ze ook hoopten op andere berichten van de hulpverleners die graven in het puin. Het kindje dat zojuist is gevonden, blijkt niet meer in leven en wordt in een lijkzak naar be neden gebracht. De jonge vrouw op blote voeten kijkt wie er in ligt. Het is een van haar buren, bevestigt ze geëmotioneerd aan de hulpverleners. Waar het reddingswerk op deze plek inmiddels in volle gang is, zijn er ook gebieden waar nog helemaal geen hulp is geweest. Een Kroatisch reddings team dat straat voor straat doorzoekt, ewoonster Aynur Dagli (47) zucht diep. Ze zit onder een blauw zeil en warmt zich op bij een kachel die ze met buren uit een van de ingestorte huizen om haar heen heeft gehaald. Hiermee trotseert ze nu al 72 uur de ijskoude, donkere nachten op een parkeerterrein in de wijk. De elektri citeit is uitgevallen. Er is geen stro mend water. Op de kachel kookt ze maaltijden met eten dat ze vindt in huizen die zwaar beschadigd zijn, maar nog wel deels overeind staan. Slapen doet ze op haar eigen bij elkaar gesprokkelde huisraad. Andere buurtgenoten heb ben niet meer dan betonblokken met dekens. Alleen haar echtgenoot Kenan (51) heeft ‘de luxe’ van een eigen ma tras. Hij is kankerpatiënt en heeft een stoma. „Zo krijgt hij toch een beetje rust”, zegt ze. Maar de medicijnen die hij gebruikt dreigen op te raken. Nieuwe heeft hij nog niet. Dagli en haar dertig buurtgenoten hebben het geluk dat ze zonder een schrammetje uit hun huizen wisten te komen tijdens de rampnacht afgelo pen maandag. Buurman Bilal Boz (39) laat in zijn zwaar gehavende huis zien dat er niet meer dan een paar seconden zaten tussen blijven leven of dood gaan. „Ik merkte dat het huis begon te trillen en heb toen heel snel mijn dochter en vrouw naar buiten ge stuurd”, vertelt hij in zijn huiskamer, waar een deel van de buitenmuur is ingestort en op de bank is gevallen. Zijn zoon lag precies op die plek. „Ik kreeg de deur nog met moeite open en 1 i *1: lagen lijken’ ‘Heel eng, ik keek om mij heen en overa Nederlandse reddingswer kers helpen een vrouw die vast zat na de aard beving. FOTO REUTERS Bilal Boz wist nog net zijn zoon weg te trekken voor dat de muur in stortte. FOTOADR Raymond Boere Arda Kaya Hatay Aynur Dagli en buurtgenoten bouwden een tent met hun huisraad, fotoadr ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023 GO f. I ■’<- V T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 4