met open armen Terneuzen ontvangt Tourheldenvan1980 M 13 nu bloedfanatiek op de marathon 3F Ik ben nadat ik stopte met sporten veel zwaarder geworden. Boven de 100 kilo Binnen een half uur waren alle kaartjes uitverkocht. Ons record is 11 minuten Sinds een paar jaar is ze ook aan Loopreizen verbonden. Het contact kwam tot stand nadat ze in 2019 bij die organisatie een reis boekte naar Orlando voor de Dopey Challenge. Daarbij loop je op vier achtereen- end, de Wim Hendriks Trofee. En de organisaties van die afzon derlijke wedstrijden zijn fier op de renners die dankzij hen voor heen in Zeeuws-Vlaanderen te zien waren. Onder anderen Dylan Groenewegen, Fabio Ja- kobsen en Quinn Simmons lie ten zich in de voorbije decennia zien in de gemeente Terneuzen. Wind Veel langer geleden toonden ook Joop Zoetemelk, Hennie Kuiper en Johan van der Velde zich in Zeeuws-Vlaanderen en ze won nen er ook. Kuiper gaf gisteren aan dat de wind die er waaide niet z’n grootste vriend was. Van der Velde vond die wind juist heerlijk. Hij hield ervan als er Zoetemelk - inmiddels 76 jaar - was vrijdag één van de wielerico- nen die Terneuzen bezochten. Hij vertrok ‘s ochtends vroeg vanuit zijn woonplaats in Noord-Frankrijk om ‘s middags in het gemeentehuis aan de Wes- terschelde te kunnen zijn en om zich ‘s avonds te laten intervie wen in Porgy en Bess. Hennie Kuiper en Johan van der Velde, ook niet de minsten in de jaren 70 en 80, waren eveneens pre sent, maar stonden toch een bé- tje in de schaduw van hun tijdge noot. ‘Leve de koers’, een wieler- avond in Porgy en Bess, is een be grip aan het worden. Arno Obrie, die zelf voorheen veel tussen de profs bewoog en met onder an deren Lance Armstrong samen werkte, legde uit dat het elke keer weer een sport is om grote na men naar het Terneuzense cul- tuurpodium te halen. „Of dit de grootste namen die we ooit ge had hebben? Misschien wel. We hadden plek voor 145 betalende gasten en 25 genodigden. Binnen een half uur waren alle kaartjes uitverkocht. Maar ons record is 11 minuten...” ‘Sub 4’ lopen Ondertussen is Sinke toch ook nog bezig zichzelf te verbeteren. Met haar trainer, oud-olympiër Robert Lathouwers, heeft ze nog gepro beerd om sneller te worden op de 5 kilometer. „Ik behaalde veel winst daarop, maar helaas heb ik door een blessure mijn doel niet kunnen ha len.” Wel ziet ze nog ruimte op de marathon. „Daarop kun je tot op hogere leeftijd nog vooruit komen. Mijn persoonlijk record is 3.49 uur. In Berlijn liep ik in 2022 4.01, terwijl mijn voorbereiding niet ideaal was en ik die dag gehinderd werd door darmproblemen. Ik zou nog wel- eens willen ervaren hoe het is om een ‘sub 4’ te lopen. Het kan zelfs dat mijn piek op de marathon nog niet is geweest.” sen zoeken we om ons verder te helpen.’ Sindsdien ga ik namens Loopreizen naar mooie wedstrij den. Ik ben afgelopen jaar onder meer naar de halve marathon van Parijs en de marathons van Rome, Berlijn en Athene geweest. Ik ver zorg daar ‘content’, wat inhoudt dat ik me met de sociale media bezig houd en materiaal maak voor pre sentaties die we hier in Nederland kunnen geven.” volgende dagen wedstrijden van 5, 10,21 en 42 kilometer op het terrein van Disney World. Bij die reis naar de Verenigde Staten ging veel mis: vlucht vertraagd, vlucht gemist, koffer vijf dagen kwijt. Sinke: „Na afloop kreeg ik een mailtje van Loopreizen: ze wilden een platform met lopers oprichten en nodigden me uit om een keer te komen praten. Toen we eenmaal in gesprek waren, vroegen ze me om ambassadeur te worden. Ze zeiden: ‘Het is knap hoe je je staande hebt gehouden in Amerika. Zulke men niet meer weg. „Daarom investeer ik in goede trainers en heb ik een heel netwerk aan therapeuten en sportmasseurs rondom mij heen”, geeft ze aan. Als ik nu een klachtje heb, weet ik direct waar ik heen moet. Ik moet iets meer doen dan de gemiddelde atleet om fit te blij ven. Maar dat doe ik graag. Ik zie wat het me oplevert. Ik had ooit het idee: ik ga één marathon lopen. In middels zijn het er twaalf. Het is bij mij een beetje ontspoord. Maar ik krijg ook zulke mooie kansen via Asics en Loopreizen. Gezond lichaam Sinke, in het dagelijks leven werk zaam bij Damen Shiprepair, is één van de 35 ‘frontrunners’ van Asics in de Benelux. Het Japanse sport merk ondersteunt lopers van aller lei niveaus met schoenen en kledij. „Wij zijn ambassadeurs voor het bewegen”, vertelt ze. „Wij probe ren mensen zover te krijgen dat ze gaan sporten, zodat ze opgewekter en gezonder worden. Dat doen we door actief te zijn op sociale media, evenementen te houden en clinics te geven. De gedachte bij Asics is: een gezonde geest in een gezond li chaam. Daar sta ik helemaal achter, ik motiveer graag anderen.” Wielergemeente Het jaarlijks uitnodigen van voormalige wielervedetten past in de lijn van de gemeente Ter neuzen om een wielergemeente te zijn. Men is maar wat trots op alle koersen die er gehouden worden: de Scheldeprijs, de Om loop van de Braakman, de Spie Internationale Junioren Drie daagse, het H4A Beloften Week- waaiers gevormd werden. Zoetemelk kwam ook graag naar dit deel van Zeeland, ver telde hij. Zelfs in de week na zijn Tourzege ging hij ernaartoe, voor een profkoers in Sas van Gent. Hij werd er uitgebreid gehuldigd - er zouden 15.000 mensen op het evenement afgekomen zijn - en kwam er als eerste over de meet. Een vergeelde foto van dat moment ging tijdens het bezoek van de drie iconen rond op het gemeentehuis. Wethouder Frank van Hulle, inwoner van Sas van Gent, toverde hem tevoorschijn. „Dat ik daar gewonnen heb, weet ik nog wel”, zei Zoetemelk. „Maar niet precies hoe het ver loop was. Dat is me ontschoten.” TERNEUZEN beetje ontspoord - Arno Obrie, Leve de koers - - 9 - Roeland van Vliet - Natalie Sinke De Vlissingse atlete was te gast in het bekende Keniaanse trainingsoord Iten. Zelf liep ze er ook da gelijks hard. Dat Joop Zoetemelk in 1980 de Tour de France won, weet ie dereen. Hoe hij op de 20ste juli van dat jaar op de Champs Ely- sées gehuldigd werd, staat bij velen nog op het netvlies. Zeven dagen later zegevierde hij opnieuw. Een quizvraag: waar was dat? Joop Zoetemelk, Johan van der Velde, Hennie Kuiper en José de Cauwer (vlnr) te gast in het gemeentehuis van Terneuzen. foto ANNEHANA - GO ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023 v*-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 41