Justitie: Nederlandse IS-vrouw had jezidi-slavin in Syrië Steeds vroegere zonsopkomst verdrijft ons winterchagri jn 3 Toen terreurgroep IS in de zomer van 2014 grote delen van Syrië en Irak in handen kreeg, vielen de jiha- disten ook het woongebied van de jezidi’s in Noord-Irak aan. Duizen den mannen werden vermoord en duizenden vrouwen en kinderen werden door IS ontvoerd. De vrou wen en meisjes werden gebruikt als menselijkheid. Ze zou in de zomer van 2015 in Raqqa, toen de hoofd met haar gehandicapte zoontje Nouredinne (toen 4) naar het strijdgebied in Syrië. Hasna (toen 24) sloot zich daar aan bij IS. Er wa ren voor haar vertrek meerdere sig nalen dat Hasna radicaliseerde, ook de gemeente wist daarvan. Toch kon de vrouw, net zoals driehon derd andere Nederlandse volwasse nen, uitreizen. steeds later tijdstip. En daardoor word je moeilijker wakker. Volgens de wetenschapper heeft licht een positief effect op mensen. „Het is belangrijk voor onze stemming en slaapkwaliteit in de nacht. En voor ons welzijn en onze gezondheid in het alge meen. Je hebt licht nodig om te zien, maar er zijn ook speciale cellen - lichtgevoelige ganglion- cellen - in het netvlies van je oog die naar hersengebieden linken.” In die gebieden wordt de stem ming van iemand geregeld, de biologische klok en daarmee het slaap- en waakritme en de alert heid. Onlangs bleek uit onderzoek van Gordijn dat zonlicht nog een stad van het kalifaat, een jezi di-vrouw als slavin in huis hebben gehad. De vrouw moest koken, schoonmaken en voor Hasna’s kind zorgen. Na de val van het kalifaat be landde de Hengelose samen met haar kind in een Syrisch detentie- kamp. Samen met nog elf andere Nederlandse IS-vrouwen (en 28 kinderen) werden ze daar eind vo rig jaar door de Nederlandse over heid opgehaald. Bij aankomst in Nederland werden alle vrouwen aangehouden en vastgezet. Ze moe ten volgende week dinsdag voor de eerste keer voor de rechter ver schijnen. Er zijn al meer dan tien terugge- extra positief effect heeft: op de rusthartslag en op het immuun systeem. Binnenkort start ze sa men met collega’s een vervolg onderzoek. Schoonmaken Het Openbaar Ministerie verdenkt de Hengelose ervan lid te zijn ge weest van een terroristische orga- T„Het beste is om elke och tend minstens een halfuur in het buitenlicht te zijn”, zegt Gordijn. „Als dat niet kan, zoek dan een plekje vlakbij het raam waarbij je naar buiten kijkt. Ook is het van belang om gedurende de dag buitenlicht te zien, het liefst in totaal zo’n twee uur per dag. Als dat niet lukt, zorg dan voor goed elektrisch licht van een hogere, comfortabele inten siteit.” Ja, de effecten op slaap, stemming en alertheid wel, maar in mindere mate. Op een zonnige dag is de intensiteit van het buitenlicht honderdduizend lux, te vergelijken met honderd duizend kaarsjes. Via het raam is dat volgens de wetenschapper vaak niet meer dan honderd tot tweehonderd lux. Ook normale lampen behalen niet hetzelfde effect. De intensiteit van het buitenlicht, zeker als de zon schijnt, is vijfhonderd tot dui zend keer zo hoog als watje van lampen krijgt. keerde Nederlandse, vrouwelijke Syriëgangers berecht. Zij kregen straffen tot zes jaar cel. Een misdrijf tegen de menselijk heid, zoals slavernij, kan die straf aanzienlijk hoger doen uitvallen. In Duitsland kreeg een IS-vrouw tien jaar cel voor onder meer die misdaad. De internationale jezidi-ge- meenschap vraagt al jaren om ver volging van IS-strijders voor de ge nocide op het jezidi-volk. Duizen den jezidi’s wonen nog steeds in vluchtelingenkampen in Irak. An deren zijn naar Europa gekomen en hebben hier asiel gekregen. huisslavinnen en werden vaak ver kracht door de IS-strijders. De ont- nisatie, maar verdenkt haar ook van voerde, oudere jongens werden als slavernij: een misdaad tegen de strijder opgevoed. Hasna A. vertrok in 2015 samen ‘Fraai ochtendrood’ en ‘prachtige opening van de ochtend zo’, klonk het op sociale media. Afge lopen week was de zonsopkomst erg kleurrijk. Dat kwam mede door het heldere weer, maar niet alleen de kleur viel op. Ook het vroege daglicht zorgde ervoor dat veel mensen met een fijn gevoel de ochtend begonnen. Dat het opviel, heeft te maken met het tijdstip dat de meeste mensen de deur uitstappen. Kin deren die om acht uur op de fiets naar school zaten en mensen die rond die tijd naar het werk reden, zagen afgelopen week voor het eerst de zon opkomen. In Am sterdam waren gisteren de eerste zonnestralen om vier minuten over acht te zien. Twee weken eerder lag dat moment nog op drie minuten voor half ne gen. Volgens Gordijn zien we in deze periode veel verandering. In 28 dagen tijd verschuift de *- zonsopgang met een uur. „Licht in de ochtend helpt je om wakker te worden. Liet maakt je energieker en alerter”, vertelt de chronobioloog. Als het ’s ochtends donker is, wordt je klok niet ‘bijgesteld’. Daardoor verschuift bij de meeste mensen de biologische wekker naar een Heerlijk! Na wekenlang de dag te zijn begonnen in het donker, is het weer vroeger licht. Dat doet een mens goed. Het zorgt voor meer energie en verbetert de gezondheid, verzekert Marijke Gordijn. Als chronobioloog weet ze alles van het bioritme van het lichaam. Vier vragen. -‘TE Nicole Roelands Hoera, FOTO GETTY IMAGES HENGELO Hasna A. Fotoemielmuijdermandtct we beginnen weer stralend de dag Voor het eerst moet een Neder landse IS-vrouw voor de rechter komen voor een misdrijf tegen de jezidi’s, een religieuze min derheid in Irak. Hasna A. uit Hengelo zou een jezidi-vrouw als slavin in huis hebben gehad tijdens haar tijd in het kalifaat van IS. Hoe vang je zo veel moge lijk zonlicht? Krijgt iemand deze effec- ->£ ten ook via hét raam? - Sebastiaan Quekel, Cyril Rosman De zonsopkomst was deze week een veelbesproken I onderwerp bij de koffieauto- maat. Hoe komt dat? Wat doet zonlicht met men sen? GO ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 3