Vraagtekens by vertraging bouw gevangenis Ritthem Het delen van herinneringen kan voor een ritueel van troost zorgen M 11 Schepen in Vlissingen gesubsidieerd aan de stekker Monnikenwerk CORDEJONGE ken die minister Weerwind aan voerde om de vertraging te verdui delijken. In zijn brief aan de provin cie noemde hij onder meer de oor log in Oekraïne, problemen met de aanbesteding en de stikstofproble- matiek. Minister Weerwind komt 19 april naar Zeeland om uitleg te geven over de opgelopen vertraging. mensen om mij heen: mijn fami lie, mijn vrienden, collega’s, paro chianen in Roosendaal en niet op de laatste plaats u allen hier in de H. Mariaparochie en de H. Pater Damiaanparochie.’ En over de rust die het samen zijn met familie bracht: ‘Op oude jaarsmiddag is mijn hele familie naar Zierikzee gekomen, van oud tot jong. Dat wilde ik graag. We hebben gepraat, lekker gegeten en ook, ja, samen gebeden. Het was een prima middag waarbij mijn verdriet hen te moeten missen voor een groot deel verdween. Ik had afscheid kunnen nemen.’ Hoe anders dan een plotselinge dood zonder laatste groet. Aan de uitvaart van de pastoor gingen een avondwake in Mid delburg en een nachtwake in Goes vooraf Daar werden verha len gedeeld over zijn leven en wat hij betekende voor vrienden, huisgenoten, parochianen, colle ga’s en het bisdom. sprankelend, vriendelijk en geïn spireerd mens? Door het delen van ervaringen werd het beeld van de overledene completer en sterker. Het bewust terugkijken op het geleefde leven en het uit spreken van gebeden troost. Maakt dat loslaten iets makkelij ker? Moeten we niet gewoon afscheid nemen van het Justitieel Complex Vlissingen Pastoor En ja, dan kom ik toch ook op een overlijden. Afgelopen woensdag was de plechtige uitvaart van pas toor Fons van Hees. De pastoor voor de parochies ‘boven de Schelde’. Hij wist sinds december 2022 dat zijn tijd van leven be perkt was. Een paar weken, mis schien maanden, zeiden zijn art sen. Hij schreef begin januari in een brief aan zijn parochianen over het verdriet van het afscheid moeten nemen: ‘Van al de lieve Gouden randje Het delen van goede herinnerin gen maakt duidelijk hoe groot een verlies is. Van Hees kruiste op de een of andere manier het pad van iedereen die bij een wake of de uitvaart was. Ook ik denk aan een ontmoeting met een gouden randje. Hoe vaak ontmoet je zo’n Toeristenkerken De uitspraak ‘over doden niets dan goeds’ geeft ook wel weer het relatieve van dit alles aan. De pas toor was in Zeeland en in Brabant (Roosendaal) ook degene die ker ken moest sluiten. In 2022 ging het om twee toeristenkerken en de OLV van de Rozenkranskerk in Vlissingen. De sluiting van kerken in Lewedorp, Hans- weert en ’s-Heerenhoek is voor bereid. Maar ook daar schreef de pas toor over in zijn brief van januari 2023: ‘Steun en kreun niet te veel maar zoek waardoor het geloof je zoveel vreugde geeft. Een vreugde die alle onheil en weerbarstigheid de baas is.” Hoe bijzonder is het als een pastoor zijn parochies op zijn sterfbed zó aanschrijft? In Turkije en Syrië hebben mensen niks aan dit verhaal. Maar wellicht kunnen rituelen, op ter mijn, wat helpen het goede te herinneren. Eind dit jaar Met de eerste projecten is in to taal 70 miljoen euro gemoeid, waarvan 55 miljoen voor reke ning komt voor de sector zelf. De eerste schepen kunnen al eind dit jaar worden aangesloten in de havens van Vlissingen en Vlaar- dingen. Dit jaar is een bedrag van in totaal 13 miljoen euro beschik baar voor nieuwe walstroom- projecten. Ritthem Daar is tot dusver 15 miljoen euro aan subsidies voor toege kend, meldt minister Mark Har bers (Infrastructuur en Water staat). De aanleg van zoge noemde walstroominstallaties moet de scheepvaart helpen duurzamer en schoner te wor den. „Een schip dat is aangeslo ten op walstroom, stoot vrijwel geen CO2, stikstof en fijnstof uit, en produceert ook nog eens veel minder geluid”, zegt Harbers. „Dat is winst voor de omgeving, en de mensen die daar wonen of werken.” komst gesloten, maar wat beteke nen afspraken nog als eenzijdig wordt besloten de bouw twee jaar op te schuiven? Wanneer zeggen we: laten we maar afscheid nemen van het JCV en het geld gebruiken voor zaken die meer betekenen voor de provincie én waarop we zelf invloed kunnen uitoefenen.” Meerdere Statenleden zetten nogal wat vraagtekens bij de oorza- B B et is niets bijzonders, ieder mens gaat dood. En toch... H Wat mensen tijdens en na een aardbeving zoals in Turkije en Syrië meemaken is niet voor te stellen. De angst, de vermissing, het vermoeden, de met het uur groter wordende zekerheid dat mensen met wie je liefde en le ven deelde zijn vermorzeld, ver pletterd, uit het leven gerukt. De kinderen in wie jij de toekomst zag.Ik wil het me niet voorstel len. Ik wil het hebben over iets anders. In 2020 trok het kabinet de stekker uit het plan om de marinierska- zerne naar Zeeland te verhuizen. Als compensatie werden Vlissin gen en de provincie onder meer de bouw van een justitieel complex bij Ritthem beloofd. Eind december maakte minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) bekend dat de extra bewaakte gevangenis en rechtbank pas medio 2030 open gaat. „Het klinkt vervelend”, memo reerde D66-Statenlid Ton Veraart, „maar we hebben de ervaring dat van uitstel, afstel komt. Wij zijn nooit zo enthousiast geweest over dat hele plan. Het draagt weinig bij aan de economische structuur van Zeeland. Tussen het Rijk en de pro vincie is een bestuursovereen- Op negen plekken in Neder land, waaronder Vlissingen, kunnen aangemeerde zee schepen de komende jaren aan de stekker worden ge legd, zodat zij geen generato ren hoeven aan te zetten om in hun stroombehoefte te voorzien. Wat voor waarde heeft een af spraak met de rijksoverheid? Gisteren bleek tijdens een debat in de Statencommissie Bestuur dat het vertrouwen in het Rijk opnieuw een deuk heeft opgelo pen, nu de bouw van het Justiti eel Complex Vlissingen (JCV) met twee jaar is vertraagd. José Baars schrijft wekelijks over religie in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk - Ton Veraart, Statenlid voor D66 Ab van der Sluis GO ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 39