Klem op vakantiepark. Wat dan? M Theater over sage De Watergeesten van Westerschouwen Romy van Dalen (18) wint prijs Kiwanis 9 De uit Noordwelle afkomstige Lisette Janse heeft de oude sage van Westerschouwen in een nieuw theaterjasje gestoken. Eind april is de voorstelling De Watergeesten van Westerschouwen te zien in’t Kapelletje in Rotterdam. Wat alsje geen toekomstperspectief en ontsnappings mogelijkheid hebt? men sen, daar altijd te blijven werken. Mensen kunnen wel naar het eiland toe en weer naar huis. Iedereen die daar woont niet. Zij worden elke mensen of er na was je zo op het strand. Jong en oud werken er door elkaar. Hulp krachten en fulltimers. Wat mij op viel: mensen die vast zaten. Het werk wellicht niet (meer) leuk von den, maar ook geen uitweg leken te zien. Vanuit mijn jonge oogpunt bezien dan. Dat stukje heb ik ver- Ergens voor gaan Janse bleef door een studie hangen in Rotterdam. Kocht in 2012 een huis op Zuid en volgde een toneel opleiding. Ze speelde in diverse CULTUURPRIJS 2023 bepaalde akkoordenschema’s of melodielijnen reproduceren om daar ook eigen composities mee te maken. Haar overtuiging dat de muziek zelfbelangrijker is dan no ten, hebben haar inmiddels ge bracht tot eerstejaarsstudent aan het Rock City Institute Eindhoven. Zij geeft haar droom daar vorm met het volgen van vier hoofdvak ken: piano, gitaar, songwriting en zang. Kiwanis geeft met de Cultuur prijs uiting aan de waardering voor Romy’s doorzettingsvermogen en wil haar een steun in de rug bieden verder te gaan op haar weg. voorstellingen en richtte haar eigen theaterstichting op. „Inmiddels woon ik twee jaar in de Hoeksche Waard, weer ietsje dichterbij Zeel and. Overigens no hard feelings te genover Port Zélande. Ik heb er ge leerd niet zo te twijfelen aan mij zelf. Gewoon echt ergens voor te gaan. Mijn theaterhart is daar gaan branden. Theater vond ik altijd leuk, maar ik dacht dat ik het niet kon. Bij de Kidsclub kreeg ik de kans. Toen ook naar mijn hoofd ge slingerd gekregen dat toneel niet iets was, wat ik kon. Voor mijzelf was het ook allemaal nieuw en spannend. Toen mijn toneelkun sten wel zichtbaar werden, was ik al weg in Port Zélande.” De voorverkoop met bijhorende aankondigingen zijn al begonnen. De voorstellingen zijn op 28, 29 en 30 april. Bij de promotie ervan kun nen de bekende dichtregels niet ontbreken. „Westerschouwen, Westerschouwen. Het zal u berou wen, dat ge genomen hebt mijne vrouwe. Westerschouwen zal daarom vergaan, de toren alleen zal blijven staan.” Bedoeld wordt de Plompetoren, die fier prijkt op de affiche. Een variant van de bekende rode Suske en Wiske-covers. Achter tekst en regie staat de naam Lisette Janse, die theaterstichting Zevende Zintuig heeft opgericht. Ze is een geboren Zeeuwse. En woonde tot haar 19de in Noordwelle. Zij kreeg de prijs uitgereikt in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. „Na tuurlijk ben ik er ontzettend blij mee. Ik was vooraf al op de hoogte gesteld en toen ik het hoorde was ik heel verbaasd. Voor mij kwam dit echt helemaal uit het niets. Die 500 euro is me als muziekstudente na tuurlijk ook heel welkom”, zegt Romy. Kiwanis is een serviceclub die fondswervingsprojecten gebruikt voor steun aan kinderen en jonge mensen op Schouwen-Duiveland. Eén van de activiteiten is de Cul tuurprijs die nu voorde tiende keer is uitgereikt. Romy is geboren en getogen op Schouwen-Duiveland. Zij had al jong de grote ambitie professioneel musicus te worden. Maar op haar zesde jaar kreeg ze de diagnose nys tagmus, een zeldzame oogaandoe- ning waarbij het beeld voortdurend trilt met een verminderde gezichts- scherpte. Lezen is dan een hele op gave, laat staan noten lezen. Door een goed ontwikkeld ge hoor kon Romy toch moeiteloos werkt in het verhaal. Wat als men sen echt vast zouden zitten en ei genlijk weg zouden willen? Er zit ten pijnlijke momenten in, maar ook genoeg om te lachen.” De voorstelling is in eerste in stantie alleen in Rotterdam te zien. Daar ligt het ‘theaternetwerk van het Zevende Zintuig*. „Wellicht is De Schutse in Burgh-Haamstede een goede optie om te spelen. En fiZi in Zierikzee, als dit past binnen het budget.” Zeemeermin „Ik ben dus opgegroeid met het ver haal van de Westschouwse zee meermin. Daarnaast ben ik qua ho roscoop een waterman. Ik vind ver- Theatermaker Lisette Janse uit Noordgouwe in ’t Kapelletje in Rotterdam, fotoborischomette halen met zeemeerminnen erg leuk en wilde er graag zelf iets mee park ‘Het goede leven’ ligt. Kees is doen. „Welke thema’s kan ik eruit genoodzaakt, net als andere halen en naar het hedendaagse trekken, dacht ik. Het thema ver antwoordelijkheid. En wat er als er nog steeds een vloek zou zijn. Wie zouden mensen de schuld geven? dag geconfronteerd met Zouden ze ook naar hun eigen aan- die wel vrijheid hebben om te gaan deel kijken? Dat stukje heb ik sa- en staan waar ze willen. Elke dag is mengevoegd met mijn eigen tijd bij voor hun hetzelfde. Wat als mensen Port Zélande. Als hulpkracht van 15 in zo’n vakantiepark echt vast zou- jaar werkte ik van januari 2004 tot den zitten? Geen toekomstperspec- en met juli 2008 daar. Begonnen bij tief, maar ook geen ontsnappings- de supermarkt en later bij de kids- mogelijkheid hebben?” club.” Vast zitten op een vakantiepark is De voorstelling gaat over Kees, voor mensen die er werken of heb- die zijn leven met het publiek deelt, ben gewerkt zeer herkenbaar, vindt „Hij zit vast door een gebeurtenis Janse. „Voor mij was het werken in op een eiland, waar het vakantie- de zomermaanden erg fijn. Er voor EO ZIERIKZEE Kiwanis Schouwen-Duiveland - Ali Pankow - Lisette Janse, theatermaker De 18-jarige Romy van Dalen is gisteravond winnaar geworden van de Cultuurprijs van Kiwanis Schouwen-Duiveland. Het be treft een waarderings- en stimu- leringsprijs met daaraan verbon den een geldbedrag van 500 euro. Gerrit van Loon Westenschouwen Musicus Romy van Dalen toont de cheque van de Kiwanis Cultuur prijs. FOTO KIWANIS SCHOUWEN-DUIVELAND PM ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 37