u 8 PVV PROVINCIALE STATENVERKIEZINGEN 2023 PVV'er Raymond de Roon is een Zeeuws Kamerlid, maar welke Zeeuw kent hem? Hij lijkt het best bewaarde politieke geheim van Zeeland. Het politieke werk lijkt De Roon gemakkelijk af te gaan want in 2010 wordt hij ook lijsttrekker voor de PVV in Almere Word ik gekozen, dan heeft Zeeland een ultrakorte lijn naar Den Haag gen voor Provinciale Staten van Zee land. De Roon, sinds 2006 Kamerlid voor de Partij voor de Vrijheid, is in maart 2021 van Limburg naar het Zeeuwse Aardenburg verhuisd. Sindsdien telt Zeeland vier Kamerle den, maar De Roon heeft zichzelf nooit zo uitgevent noch zich openlijk bemoeid met Zeeuwse vraagstukken. Zijn Kamervragen en moties gaan in 2022 vooral over buitenlandse za ken, justitie en defensie en dan met militaire missies. Op Google levert de zoekopdracht De Roon Zeeuws Ka merlid geen directe hit op. En daar mee is hij voor de Zeeuwen een goed bewaard politiek geheim. at kan 15 maart zomaar veranderen. De Roon (70) staat namelijk num mer twee op de PW- lijst voor de verkiezin- land nou in 2011 De Roon een visum weigeren. Niet omdat het Kamerlid een vriend van Israël is, maar Egypte heeft beschuldigd van ‘etnische zui vering door 95.000 christenen uit het land te verdrijven’. Het slot van het liedje: de volledige vaste commissie voor Buitenlandse Zaken annuleert het werkbezoek aan Egypte. Het politieke werk lijkt hem ge makkelijk af te gaan, want in 2010 wordt hij ook lijsttrekker voor de PW in Almere, die negen zetels op de knieën van burgers moet mik ken om hen zo voor de rest van hun leven invalide te maken. Dat is een tactiek die bijvoorbeeld het Egyptische leger toepast. Laat dat scoort bij de gemeenteraadsverkie zingen. Eén termijn combineert hij zijn werk in de Kamer met dat in de gemeenteraad van Almere. Geert Wilders Hij maakt vrij snel carrière. Van we tenschappelijk medewerker aan de Vrije Universiteit, medewerker wet geving op het ministerie van Binnen landse Zaken, officier van justitie tot advocaat-generaal. Twee walletjes Het komt hem op kritiek te staan: hij eet van twee walletjes en beurt daar door bij elkaar 120.000 euro per jaar. Daarmee is hij in die periode van alle Kamerleden de grootste bijverdiener. Ook laat hij bijna de helft van de Al- meerse vergaderingen schieten. ‘Spookraadslid’ De Roon reageert dat ‘hij wegblijft om anderen werkerva ring te laten opdoen’. Krijgt Zeeland met De Roon een spookstatenlid? Want als De Roon na 15 maart Zeeuws Statenlid wordt, blijft hij gewoon in de Kamer zitten, laat hij weten. „Deze combinatie is geen probleem. De Tweede Kamer vergadert van dinsdag tot donderdag, Provinciale Staten op vrijdag. Word ik gekozen dan heeft Zeeland een ul trakorte lijn naar Den Haag. Ik heb er enorm veel zin in. Ik hoop op vier PW-zetels. Dat is haalbaar als de achterban ook inderdaad gaat stem men.” Max Lewin Wie is deze 70-jarige PW’er? In elk geval iemand met een allerminst kinderachtig cv en een bijzondere geschiedenis. De in Amsterdam ge boren De Roon studeert rechten aan de Vrije Universiteit Amsterdam en de Rijksuniversiteit Leiden. In die periode houdt hij zich op in rechts-activistische kringen rond Max Lewin, de oprichter van Radio Veronica en voorzitter van de splin tergroepering Partij Nieuw Rechts. In een brief aan het blad De Vrije Pers roept De Roon vaderlandslievende jongeren op een ‘dam op te werpen tegen de destructieve politiek van links-extremisten’. In het najaar van 1971 sluit hij zich aan bij de Nationale Veiligheids Bri gade, een weerbaarheidsvereniging tegen ordeloosheid en gezagsonder mijning. Het plan is de ‘zwijgende meerderheid’ te mobiliseren en te trainen in ‘militaire bekwaamheden’. Na korte tijd breekt hij met zijn rechts-activistische kameraden. En die brief? „Een ondoordacht en ver keerd idee”, reageert De Roon in dag blad NRC. In 2006 is Geert Wilders bezig met de oprichting van de PW. De Roon, die vindt dat Wilders ‘steun ver dient’, meldt zich aan als juridisch adviseur. De PW behaalt dat jaar uit het niets negen zetels bij de Kamer verkiezingen. De Roon, nummer drie op de kandidatenlijst, mag zich op het Haagse pluche vlijen. In het Haagse is hij nagenoeg een onbekende. Fred Teeven, oud-officier van justitie en Kamerlid voor de WD, zegt in 2006 in een interview met De Volkskrant over De Roon: „Ik ken zijn naam, maar daarmee houdt het op. Als officier heeft hij in elk ge val geen belangrijke zaken gedaan.” De Roon staat bekend als een stille man die zorgvuldig zijn woorden kiest. Tegelijkertijd behoort hij tot de hardliners binnen de PW die de hef tigste anti-islam uitspraken van Wil ders goedpraten. Hij propageert regelmatig orde en gezag. Omdat er te weinig blauw op straat is, moeten ‘stadscommando’s’ met vergaande bevoegdheden wor den aangesteld, zegt hij in de Al- meerse verkiezingstijd. Ook pleit hij ervoor dat bij rellen de politie gericht ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023 GO De Roon is het best bewaarde politieke geheim van Zeeland D Raymond de Roon tijdens een debat in de Tweede Kamer. FOTO ANP - Raymond de Roon, PVV Frank Balkenende Aardenburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 36