M M Hangjeugd van toen - Megan, Damian en Mertcan - nu zelf jongerenwerkers l Ooit werden ze zelf gezien als de hangjongeren van de Goese Polder. Nu zijn Megan, Mertcan en Damian jongerenwerker in de wijk. „Soms, als ik met jongeren spreek, is het net of ik tegen mezelf praat.” Soms loopje bij instanties gewoon vast. Dan zie je zo’n jongere afglijden en dan denk ik: waarom gebeurt er nou niets bieden aan de jongeren die nu naar het jeugdcentrum komen. En hen soms ook een figuurlijke schop onder de kont te geven. „Want ik merk wel dat veel jongeren tegenwoordig lasti ger te activeren zijn”, zegt Megan. een jongerenwerker per se zelf ook jong moet zijn. „Het moet altijd een goede mix zijn”, zegt Megan, die zelf ook heel goede herinneringen be waart aan de wat oudere dame die destijds de kookgroep in het jeugd centrum begeleidde. „Ze had echt dat moeder-achtige.” Mertcan denkt met plezier terug aan vrijwilliger Miloud, die destijds rond de 60 moet zijn ge weest. „Hij luisterde echt naar je en was oprecht en eerlijk. Hij maakte het voor ons mogelijk dat wij in het jeugdcentrum konden voetballen. Dat betekende veel voor ons.” Monopoly-avondjes Daar vonden ze alle drie hun draai. Damian denkt met veel plezier terug aan onder meer het pingpongen, het spelen op de PlayStation en de vele Monopoly-avondjes. „Al snel was het voor mij gewoon de place to be”, zegt hij. Mertcan, die veel in de gymzaal van het jeugdcentrum te vinden was voor het zaalvoetbal, herkent dat: „Als het jeugdcentrum een keer ge sloten was, baalde ik echt, want dan moesten we buiten in de kou staan.” Megan zegt het vooral als een heel veilige plek te hebben ervaren. „De jongerenwerkers waren er voor ons. Ik voelde oprechte warmte en inte resse.” Damian: „Je kreeg een goede band met ze. Als je een keer een mooi cijfer had gehaald voor een toets, ver telde je dat trots tegen ze. Maar als het een keer niet zo goed met je ging, kon je daar ook met ze over praten.” Mertcan zegt veel te hebben geleerd over normen en waarden. „Je nam dingen van ze aan die je van je ouders niet wilde aannemen. Ik denk dat het zonder SMWO weleens de verkeerde kant op had kunnen gaan met me.” Blijven hangen Waar het drietal zich toen nog niet echt van bewust was, is dat het jeugdcentrum - waar overigens ie dere jongere welkom is - vooral een middel is om jongeren met wie het eventueel de verkeerde kant op zou kunnen gaan te ondersteunen. „Dat het dubbeltje bij mij uiteindelijk de Jonge garde Samen met Damien en Mertcan, die dezelfde keuze maakten, vormt ze nu als het ware de jonge garde binnen het jongerenwerkersbestand van SMWO. Nu zijn zij het die hun stin kende best doen om bij jongeren uit de wijk het dubbeltje de goede kant op te laten vallen. „Soms, als ik jonge ren spreek, is het net alsof ik tegen mezelf praat”, zegt Megan. „In die jongeren herken ik mezelf van vijf tien jaar geleden.” De drie twintigers (overigens zijn Mertcan en Megan ook wel actief in andere Goese wij ken) vormen samen het gezicht van het jeugdcentrum in de Goese Pol der, maar zijn ook vaak op straat te vinden. „Als je een groepje jongeren op een normale manier aanspreekt, bijvoorbeeld omdat mensen hebben geklaagd, zijn ze meestal echt wel voor rede vatbaar”, is de ervaring van Damian. „Maar als een bewoner met frustraties naar zo’n groepje toe gaat, gaat het nog weleens mis. Het kan een hoge drempel zijn om jongeren Weinig geheimen Dat ze zelf‘kinderen van de wijk’ zijn, helpt volgens de drie jongeren werkers wel. De Goese Polder kent voor hen weinig geheimen. Ook het feit dat ze zelf nog relatief jong zijn, kan helpen bij het smeden van een goede band met de huidige tieners in de wijk. Toch antwoorden ze alle drie stellig met een ‘nee’ op de vraag of Frustratie Mertcan zegt dat het werk als jonge renwerker heel dankbaar werk is. Iets dat zijn twee collega’s beamen. Toch is er ook weleens wat frustratie. Me gan zegt het nog vaak te zien mislo pen in onder meer de bureaucrati sche rompslomp en de samenwer king tussen de instanties. „Soms loop je gewoon vast. Als ik dan een jon gere zie afglijden, en zo iemand bij wijze van spreken dag in dag uit naar onze inloop zie komen, denk ik: waarom gebeurt er nou niets?” Ook vindt ze dat jongerenwerkers soms onvoldoende worden gezien als een meespelende partij. „Onze band met de jongeren wordt onderschat. Ik heb een keer aan een tafel gezeten met al lemaal hulpverleners. Aan het eind van het gesprek was de conclusie dat wij de beste ingang hebben bij de jongeren. Wij zijn niet alleen een luisterend oor voor hen, maar vaak ook hun stem.” In de jongeren van nu herken ik mezelf van vijftien jaar geleden goede kant op is gevallen, komt mede door het centrum en de jongeren werkers”, durft Megan wel te stellen. „Ik vraag me weleens af welke keuzes ik zou hebben gemaakt wanneer het er allemaal niet was geweest.” Megan voelde zich zo goed thuis in het cen trum dat ze van lieverlee ook ging meehelpen bij de verschillende acti viteiten. Zo is ze er eigenlijk altijd blijven hangen. Dat was mede bepa lend voor haar keuze om de opleiding social work te gaan volgen. aan te spreken, dus kijken bewoners het vaak eerst even aan. Op het mo ment dat ze wél gaan, is de boosheid vaak al zo groot dat het kan escale ren.” Net als de jongerenwerkers uit hun eigen jeugd proberen Damian en zijn twee collega’s een luisterend oor te egan Schipper (28), Mertcan Alhan (25) en Damian Krier (27) wa- U ren in hun tienerjaren M kind aan huis in het jeugdcentrum bij wijkgebouwDe Spinne in de Goese Polder, de wijk waar ze zijn opgegroeid. Vóór ze daar kwamen, waren ze, in verschillende groepjes, vaak op straat te vinden. Een beetje rondhangen, soms wat rottigheid uithalen. „Ja, wij hoorden echt wel bij de hangjeugd van de wijk”, zegt Damian. Na in gesprek te zijn geraakt met de toenmalige jon gerenwerkers van welzijnsorganisa tie SMWO besloten ze eens in het jeugdcentrum te gaan kijken. f j I - Mertcan Alhan De jongerenwerkers Damian Krier, Megan Schipper en Mertcan Alhan (vlnr) bij het jeugdcentrum in de Goese Polder. FOTO MARCELLE DAVIDSE - Megan Schipper Rob Paardekam Goes Soms als ik met jongeren spreek, is het net of ik tegen mezelf praat’ PM ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023 V-V - :r---

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 35