Piepkleine kreeft overwoekert de Oosterschelde I FICOLIJIU Slechte oogsten drijven de prijs op ■^■beveiliging 3 *24-uurs meldkamer-service Eén bloemkool voor 4,45 euro. „Ik krijg er heel veel vragen over”, zegt groenteboer Jeroen de Feijter van ’t Boertje in Terneuzen. En wat hij verdient aan die peperdure bloemkool? Niets. „Ik verkoop ze met verlies, maar ik moet wel, om tegen de super op te kunnen.” De supers hebben een lage prijs bedongen en de teler moet daarvoor leveren Op een video die sportduiker Dirk Van den Bergh in september maakte bij de Zeelandbrug, is goed te zien hoe de klauwvlokreeft mas saal beslag legt op de ruimte en het leven onder water. Een Noordzee- krab, toch ook weer niet de kinder achtigste soort van het dierenrijk, is van top tot teen overwoekerd met kokertjes waar de piepkleine kreeftjes in huizen. De beestjes grijpen vanuit de opening boven in het buisje om zich heen naar eet baars datvoorbij komt drijven. Oes ters, anemonen en ook simpel breuksteen zijn onherkenbaar ge worden; de anders zo kleurrijke Oosterscheldebodem lijkt daar ver anderd in één grote, grijze deken. In het najaar en de winter is de soort in aantal afgenomen. Deels opgegeten door vissen en krabben en ook simpelweg doodgegaan. Volgens marien bioloog Marco Faasse wordt de exoot, oorspronke lijk afkomstig uit het westelijk deel van de Grote Oceaan, niet ouder dan een jaar. Maar met de lente in aantocht zullen ze zich weer in legt hij uit, hebben al vorig jaar af spraken gemaakt met telers: zoveel bloemkolen tegen die prijs. „Nu de oogst tegenvalt, krijgen ze maar de helft uitgeleverd. Daarom zijn ze op de vrije markt op zoek.” De bloemko len die er zijn, kosten in de super nog geen 3 euro. „Want de supers hebben een lage prijs bedongen en de teler moet daarvoor leveren. Die trekt nu dus aan het kortste eind.” hoog tempo voortplanten. „Ze ver menigvuldigen zich héél erg snel!” Tegen de zomer hebben ze hun plek opnieuw massaal ingenomen, ver wacht Faasse. Gevraagd naar aantallen moet hij een gok doen. Maar afgaand op zijn eigen waarnemingen en die van an dere duikers praat hij over ‘tiental len miljoenen’. „Of miljarden en zelfs nog meer. In die aantallen moetje toch wel denken.” Hun grootste dreiging bestaat volgens Faasse uit de ruimte die ze in beslag nemen. „Wat dus ten koste gaat van het leefgebied van andere soorten, die zich daardoor minder laten zien. De paarse koker- worm bijvoorbeeld, een andere Werner Louwerse kunnen pas eind maart weer bloemkolen gesneden worden, Néderlandse bloemkolen. Werner Louwerse: „Het is maar weer afwachten hoeveel dat is, want vorst en kou kunnen de opbrengst flink drukken. Dat zie je nu ook in Spanje, waar normaal gesproken in de winter de bloemkolen vandaan komen; die hebben veel kou gehad.” Jeroen de Feijter laat op zijn smart phone een filmpje zien van een veld bloemkolen, bedekt met glinsterende rijp. De Spaanse teler buigt de blade ren uiteen om het baby-bloemkool- tje te laten zien dat er onder verscho len gaat: dat wordt niks meer, zegt hij in het Spaans. Zo verging het ook de herfstbloemkool van Werner Lou werse, die normaal gesproken in de maanden december en januari ge oogst had kunnen worden. Werner exoot die hier al eerder is aangeko men. Dus of dat nu dan weer zo erg is...? Meestal zie je dat exoten na een tijdje weer in aantal afnemen. Het Louwerse: „Door de hoge tempera tuur in augustus rijpte die bloemkool veel te laat af. Daardoor stond er in december nog veel te veel op het land, en toen kwam de vorst er over heen. Dat overleven ze niet.” Waarom de bloemkolen dan niet uit andere landen komen, waar de weersomstandigheden wel gunstig waren? Jeroen de Feijter van ’t Boer tje: „Nederland is gewend aan Neder landse rassen. In Spanje worden Ne derlandse soorten geteeld, daar staan velden vol met Nederlandse bloem kolen. Maar in een land als Frankrijk telen ze soorten die wij hier niet lek ker vinden: de Franse stinkt, die blijft hard, hoor je dan. Italiaanse bloem kool is wel goed, maar daar zijn er te weinig van. Zij exporteren veel naar Duitsland, daar komt minder van naar Nederland.” is spannend hoe zich dat met de klauwvlokreeft gaat ontwikkelen. Dat weten we nu nog niet.” Alternatieven Bij boerderijwinkel Groenteschuur- tje in het Walcherse Serooskerke ziet Cindy Louwerse dat de hoge prijs klanten afschrikt. „Ik hoor ze zeggen: ‘O, wat duur! Dan neem ik wel iets anders.’ We hebben wel een alterna tief in huis: de gele romanesco of to- rentjesbloemkool. Die kost nu 3,50 euro.” Op het land van Cindy en ie strijd is bij voorbaat al verloren. Want bij de su- per kost diezelfde bloemkool - uit Spanje - nog geen 3 euro. Nederlanders eten het jaarrond met graagte bloemkool, weet de groenteboer te vertellen. Ingewik kelde teelt, die bloemkool. Noem het de diva onder de groenten. Voor een bloemkool is het al snel te nat, te droog, te koud of te warm. „Soms oogst je in een week het dubbele of juist maar de helft van wat de bedoe ling was”, verklaart teler Werner Louwerse uit Serooskerke (W). En dit jaar ging het nergens echt goed. Niet in Nederland, waar nu overigens he lemaal geen bloemkool van het land komt. En niet in Spanje, waar nu de meeste bloemkolen vandaan komen. Het gevolg: schaarste. Er wordt om de bloemkolen gevochten, weet Je roen de Feijter van ’t Boertje. „Ik ben al gebeld door de Jumbo, de Spar, de Plus. Ze zitten allemaal zonder. Op de vrije markt zijn nu bijna geen bloemkolen te koop.” Supermarkten, If PC ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023 ZIERIKZEE Bloemkool kost goudgeld: ‘Maar ik verdien er niets aan’ a INBRAAKBEVEILIGING B MELDKAMER PAG B TOEGANGSCONTROLE a ALARMOPVOLGING a BRANDBEVEILIGING a CAMERABEWAKING - Jeroen de Feijter, ’t Boertje Het beestje is amper zeven milli meter groot, maar terroriseert het onderwaterleven in de Oos terschelde en het Veerse Meer. Klauwvlokreeften bouwen op alles wat los en vast zit hun huis jes. De bodem verandert in één grijze massa. Jeroen de Feijter met de nu dure bloem kolen: „Ik verkoop ze met verlies.” FOTÖKELLYTFiAN^ - Marcel Modde Ondine van der Vleuten Terneuzen/Serooskerke (W) Lewestraat43,4481 BC Goes/Kloetinge Tel. 0113 213 720 www.colijnbv.nl infb@colijnbv.nl H Care' ’mérkend x^Holp System^. BORG beveiligingsbedrijf kool broccolie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 31