’s nachts fietsen 11 Overdag aan de lader en dan kb 2022 4 Leerlinges moesten seksfoto’s maken 2 Maikel Harte Toos&Henk VANbAAS IS HET bE bA6 VAN ALARMNUMMER 112 ALARMSCHUFÜ vLL COLUMN y Zitje op een verjaardag, dan vliegen de meningen rond je oren Zogezegd in deze krant Het Openbaar Ministerie eist een onvoorwaardelijk taakstraf van 240 uur tegen oud- Scalda-docent M.S. (66), die twee studenten dwong tot het maken van seksueel getinte foto’s en video’s. Ach als dat dan het probleem is. Als je de beelden uit Turkije en Syrië ziet, dan leer je weer relati veren. Schimmel door je spouwmuur, het is bijna luxe. stonden 48 video’s, 12 foto’s en een belastend audiofragment. „Ook za ten er filmpjes bij van andere meis jes die opdrachten moesten uitvoe ren”, zei de officier vrijdag. In juni vorig jaar, toen de Middel- Overval op Primera in Dauwendaele Bij een filiaal van Primera in winkelcentrum Dauwendaele in Middelburg vond gisteren rond 18.00 uur een overval plaats. De dader zou een mede werkster met een vuurwapen hebben bedreigd. Al snel werd een signalement verspreid van de dader die te voet zou zijn ge vlucht: fors postuur, een blauwe jas en een kledingstuk met een doodskop erop. De po litie heeft ook een helikopter ingezet die boven de aangren zende wijk vloog. Of er iets is buit gemaakt, is nog onbekend. Psychische druk Volgens het OM oefende S. psychi sche druk uit op de leerlingen, die zich gedwongen voelden om de op drachten die ze kregen uit te voe ren. ‘Het kussen van je spiegelbeeld moet overtuigend en hartstochte- j geeft me een handleiding bij wie ik kan zijn.” Toen de kwestie drie jaar terug aan het licht kwam, diende S. zijn Zit je tegenwoordig op een verjaardag dan vliegen de meningen rond je oren: je moet een elektrische cv, je moet wachten op waterstof, neem airco die ook verwarmt, en ga zo maar door. Ik mis een duidelijke stip op de horizon. Investeren in je woning doe je voor de komende twintig tot dertig jaar, je wilt niet iets doen wat over een paar jaar achterhaald en onrendabel is. Waar iedereen het wel over eens is, is dat er in ieder geval geïsoleerd moet worden. Maar hoe? Wij lie ten iemand komen voor een advies over spouwmuurisolatie, maar die man was nog niet van de oprit af of er begon al een buurtbe woner te zeggen dat we dat niet moesten doen. „Je vocht kan niet meer weg, dus krieg je schimmel: jie schraapt streks de champignons zo van je behang.” Wan de week stonden er weer twee Wjf stukken in deze krant over verduur- zaming van je woning. Een artikel over een man die z’n woning vol had gehan gen met infraroodpanelen en een bericht over Isolatieteam Zeeland: dat team komt langs als je gemeente je woning aanwijst voor isolatieadvies. Wij zullen thuis ook maatregelen moeten nemen, maar wat moe ten we nu eigenlijk doen? „Hij had geen oog voor de belangen van de slachtoffers, ook niet toen ze aangaven dat ze de opdrachten niet wilden uitvoeren. Verdachte ging daar volledig aan voorbij”, zei de of ficier van justitie, die gisteren naast de taakstraf ook een voorwaarde lijke celstraf vroeg van vier maan den met een proeftijd van drie jaar. M.S. was 35 jaar in dienst bij de mbo-school en gaf naar eigen zeg gen les aan 4500 leerlingen. Tussen 2016 en 2019 werkte hij als mentor op de vestiging in Middelburg nauw samen met twee vrouwelijke leerlingen, die volgens hem ‘faal- angstig’ waren en wel extra hulp konden gebruiken tijdens hun op leiding. Met beide jonge vrouwen (nu 24 en 26) ontstond een vertrouwens band, waarbij veel e-mails gestuurd werden en contact was via WhatsApp. S. gaf de twee opdrach ten, die volgens de vrouwen ‘steeds gekker’ werden. Van zichzelf foto graferen in sport- en badkleding tot het maken van seksueel getinte fo to’s en -video’s, waar de leerlingen met niemand over mochten praten. Als ze niet deden waar S. om vroeg, dreigde hij volgens de slachtoffers met uitschrijving of een slechte be oordeling. S. vertelde de vrouwen ook dat ze hun uitgewisselde be richten moesten wissen. Een maat van me zit in de verwarmings- branche en die belde ik op over die infra roodpanelen. Niet doen, was zijn advies. „Die panelen verwarmen alleen de plek on der het paneel, dan moet je je hele huis vol hangen, dat wordt te kostbaar.” Ok, wat dan? „Een warmtepomp.” Een buurman bij ons in de straat heeft een warmtepomp, maar die klaagt juist dat hij bij koude dagen op één dag net zoveel stroom verbruikt voor zijn warmtepomp als vijf huishoudens bij elkaar. Nu gaat dat nog, maar als de sane ringsregeling op zonnepanelen straks ver dwijnt, wordt het waarschijnlijk alsnog kostbaar. Want wat zijn de gevolgen als de salderingsrege- ling wordt afge bouwd en ver dwijnt? Ik lees nu stukjes in de krant over mensen die ‘nul op de meter’ hebben, maar heb ben die dat straks nog? In plaats van opgewekte stroom terugleveren aan het net moeten mensen zoveel mogelijk de stroom zelf direct gebruiken. Dat leidde bij een oom van me al tot paniek. „Moet ik dan m’n elektrische fiets overdag opladen en ’s nachts gaan fietsen?” lijk zijn’, citeerde de officier van justitie een van de door S. ver stuurde berichten. En ook: ‘Als je deze opleiding wilt halen, is een complete overgave aan je geweten ontslag in. Op een externe schijf die nodig. Je kunt nu niet meer terug en bij hem thuis werd aangetroffen, bent het gevecht met je angsten aangegaan.’ drachten een andere inhoud kie zen.” In zijn laatste woord betuigde S. spijt aan de twee leerlingen. „Om dat ze zich genoodzaakt hebben ge voeld om aangifte te doen. En het spijt me ook dat ik ze niet heb kun- narcistische trekken heeft, maar nen helpen met het in het reine ko- niet lijdt aan een persoonlijkheids- men met hun naaste omgeving.” stoornis. S. vindt dat het rapport in zicht geeft in wie hij is. „En het Wilskracht Uit gesprekken met een psycholoog is naar voren gekomen dat M.S. een ‘enorme wilskracht heeft’, ‘de lat burgse rechtbank een begin maakte hoog legt’ en altijd ‘aanstond’. Hij met de zaak tegen S., zei de voorma- werkte soms 70 tot 80 uur per week, lig leerkracht al dat hij alles met een „U had echter te weinig oog voor de goede bedoeling deed. En gisteren grenzen, die gepast zijn bij de ver- vertelde S. dat hij de studenten met houding tussen een docent en stu- dezelfde intensiteit zou begeleiden denten”, las de rechter voor. Zelf als hij de tijd kon terugdraaien, omschreef S. het als ‘out of the box „Gezien de impact op de twee stu denten’. „U stond er niet bij stil dat dentes en op mijn eigen leven, vier het ongepast is als een leerlinge een jaar lang, zou ik dan voor de op- bikinifoto doorstuurt naar een do cent”, zei de rechter. S. reageerde: „Dat waren strandopnames. Wat is er dan mis met een bikinifoto? Mis schien dacht ik te vrij.” Uit de onderzoeksrapportage blijkt ook dat S. dwangmatige en Ex-leraar: ‘Ik dacht misschien te vrij VERKIEZINGEN J ZEELAND8 1 DAG HUIS ZEELAND 10 Uitspraak op 24 februari. MIDDELBURG Paul Kusters Internet: toosenhenk.nl V - Raymond de Roon, PVV-Kamer- lid en kandidaat voor PS „De sfeer in huis viel als een warme deken over me heen. Ik was echt op slag verliefd.” - Peggy Maliepaard „Word ik geko zen, dan heeft Zeeland een ultrakorte lijn naar Den Haag.” PIEP&j JA IK.’ Eldridge Pentury Middelburg Voormalig leraar en mentor M.S. (voorgrond) en advocate Corné- lie Geijtenbeek vorig jaar in de Middelburgse rechtbank. Links de rechter. S. werd gisteren bijgestaan door een andere advocate: Ga- briëlle Vermaak, tekeningericelich 1 o jee. BELT ER AL IEMAN1B 112? IN VERBANb MET bE OPEN bA6 OP ONZE ALARM - p/T is oe nieuwe CENTRALE KAN HET WACHTEN LANGER bUREN. WILT U MUZIEK TOETS 2 ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 2