M Oud-winnaars Richard Krajicek en Tom Okker over halve eeuw 22 TENNIS ABN AMRO OPEN Het ABN Amro Open beleeft komende week zijn vijftigste editie. Toernooidirecteur Richard Krajicek (51) kwam als kind al in Rotterdam Ahoy. Samen met de eerste winnaar, Tom Okker (78), graaft hij herinneringen en anekdotes op. Zege voor Bos na snelle tweede heat Ik hoorde de mensen op de tribune zuchten. Hollanders verwachten altijd heel veel Nuis is de snelste op de 1500 meter Kjeld Nuis heeft bij de we reldbekerwedstrijden in het Poolse Tomaszów Mazo- wiecki de 1500 meter ge wonnen. De 33-jarige schaatser van Reggeborgh bleef met 1.46,71 de Noor Peder Kongshaug en Pa trick Roest voor. Olym pisch kampioen Nuis ver sloeg in zijn rit Wesly Dijs, die vijfde werd. Lorena Wiebes is nu wel de sterkste Red Sox geeft Jansen niet vrij het op tv. Als hij jaren later een idool mag interviewen voor een spor tagenda, kiest hij Okker. „In Warm ond hebben we elkaar toen voor het eerst ontmoet. De foto heb ik nog. En die agenda ook.” Pac-Man Krajicek, geboren in Rotterdam, is dan al een paar keer bij het tennis toernooi in Ahoy geweest. Zijn moe der, die een aantal mensen in het Tsjechische tennis kent, kletst haar zoon zelfs de spelerslounge in. Een magisch moment voor Krajicek, die zijn ogen uit kijkt. Zo houdt hij Miloslav Mecir nauwlettend in de gaten. De Slowaak is verslingerd aan de speelautomaat. „Hij deed Pac- Man, of misschien was het een schietspel, en zat helemaal in die kast. De toernooiorganisatie moest hem letterlijk aan zijn trui trekken toen zijn partij werd omgeroepen. Hij ging zo rechtstreeks de baan op en speelde briljant.” Of er was die keer dat Krajicek met Adidas te gast was. Op een kinder- persconferentie konden vragen ge steld worden aan Stefan Edberg. „Ik n het rijke geheugen van de beste twee Nederlandse ten nissers aller tijden gaan be paalde details nooit verloren. Wat de dollar deed toen Tom Okker in 1974 de eerste editie van het ABN Amro-toernooi won? „3,60 gulden”, zegt hij zonder enig moment van twijfel. „Ik ver diende 10.000 dollar, best een aardig bedrag in die tijd. Toen ik jaren eer der ’t Melkhuis je won (toenmalig in ternationaal toernooi in Hilversum, red.), ging ik met zo’n grote tv naar huis. Ook een geweldige prijs.” De volgende vraag aan Okker is of hij zich nog herinnert dat hij in 1975 samen met Willem van Hanegem een potje dubbelde in Ahoy, voor het goede doel, tegen Wim Suurbier en Arthur Ashe? Natuurlijk weet hij dat, een aantal jaar geleden heeft hij de foto’s nog aan De Kromme overhan digd. „En weet je wie de scheidsrech ter was? Gerard Cox!” Ashe logeerde in de toernooiweken weleens bij Okker. Hij hoefde geen kamer in het spelershotel, het was maar een half uurtje rijden naar Rotterdam. Okker belt deze middag in vanuit Zuid-Afrika. Een aanzienlijk deel van de winter brengt hij traditiegetrouw door in een wijnlodge nabij Stellen bosch. Overdag golft hij veel, voor het avondprogramma is er onder meer het uitstekende restaurant Rust en Vrede, op 800 meter lopen. „Kijk, dit is mijn uitzicht. De temperatuur schommelt hier tussen de 25 en 35 graden. Zitten jullie daar een beetje droog?”, vraagt hij plagend aan Kraji cek. De toernooidirecteur viert bij deze vijftigste editie zelf ook een jubi leum: hij is voor de twintigste keer hoofdverantwoordelijk. Kr aj icek heeft ook al zo’n jaloersmakend wer kend brein. Zijn eerste herinnering aan Okker? Wimbledon 1978, de ver loren halve finale tegen Björn Borg. „Drie keer 6-4 toch, Tom?” Okker knikt. De dan 6-jarige Krajicek ziet had er wel één, maar was te verlegen. Op het einde stelde iemand anders mijn vraag. Maar ik ben uiteindelijk de enige van het groepje die ooit van Edberg heeft gewonnen.” Okker deed zes keer mee in Rotter dam, Krajicek acht keer. Voor beiden was het een van de weinig gelegen heden in het jaar om voor eigen pu bliek te spelen. Dat zorgde voor extra spanning. „Je speelde natuurlijk niet altijd goed”, zegt Okker. „En dan hoorde ik die mensen op de tribune gewoon zuchten. Hollanders ver wachten altijd heel veel.” Krajicek was in 1991 bij zijn eerste keer in Rotterdam ‘bloedzenuwach- tig’, hij had nog nooit voor zoveel mensen gespeeld. Toen hij later in de top 10 stond, kwam daar een andere druk bij kijken. Hij kon voor zijn ge voel alleen maar verliezen. Als dat ge beurde, acteerde hij dat het hem niet zoveel deed. Het tegendeel was waar, hij was gebrand terug te komen en te winnen. „Tijdens een langdurige blessure, toen ik veel heb nagedacht, ben ik het kritische publiek ook anders gaan zien. Dat die mensen teleurgesteld ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023 GO ‘Zelf boterhammen SKELETON - Tom Okker SCHAATSEN Het Spaanse wielerta- lent Estela Dominguez is overleden na een botsing met een vrachtwagen tij dens een training. WIELRENNEN Lorena Wiebes heeft de tweede etappe van de Ronde van de Verenigde Arabische Emiraten wel op haar naam geschreven. Tij dens de openingsrit moest ze nog haar meerdere er kennen in haar oud-ploeg- genote Charlotte Kool, die nu tweede werd. Wiebes stapte van Team DSM over naar SD Worx. Kimberley Bos (29, foto) heeft de wereldbekerwed strijd in Innsbruck gewon nen. Het betekende voor de skeletonster haar tweede we re ld bekerzege dit seizoen na die in Win terberg. Bos dankte haar zege aan een sterke tweede heat. Na de eerste run stond ze nog elfde. HONKBAL Nederland kan volgende maand op de World Base ball Classic (WBC) niet be schikken over pitcher Ken ley Jansen. De 35-jarige Curapaoënaar krijgt van zijn nieuwe club Boston Red Sox geen toestem ming om mee te doen aan het officieuze WK. De Red Sox wil de werper niet mis sen in de voorbereiding. Oud-toptennissers onder elkaar: Krajicek in gesprek met Okker, via de laptop. FOTO MARCODE SWART Rik Spekenbrink Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 22