typisch Nederlands genre geworden 19 Vrijwel nergens in Europa is er zoveel interactie tussen scheidsrechters en trainers of spelers Ervaren arbiters maken óók bewust gebruik van camera’s om hun punt te maken, of grenzen te bepalen oord - PS V ook gewoon autoritair weg kunnen sturen, zoals je dat in Zuid-Europese landen vaker ziet In plaats daarvan ging de scheids rechter op een heel alledaagse toon de dialoog aan. „In pakweg Griekenland of Spanje is dat echt ondenkbaar”, zegt Nijhuis, zelf ook niet vies van een babbeltje. „Dat is écht typisch Nederlands: wij zijn van nature heel direct, willen altijd het ge sprek aan. Het is in ons land ook heel normaal dat een scheidsrech ter voor een wedstrijd even de be stuurskamer in gaat, of juist na af loop nog even blijft hangen. Even wat handen schudden, beetje klet sen. Dat is hier heel gebruikelijk, ook bij de amateurs. In Spanje gaan scheidsrechters naar binnen via een speciale ingang - en ze gaan zonder iemand te spreken de kleedkamer in.” Het Nederlandse arbitragekorps heeft al decennialang scheidsrech ters van het ‘type-Nijhuis’: arbiters die voortdurend in gesprek durven gaan met spelers of trainers. Be roemd is een opname van de kleurrijke oud-scheidsrechter Iedere trainer heeft zijn eigen stijl. Oud-bondscoach Louis van Gaal wendde zich slechts met grote uitzondering richting de ar bitrage, zeker later in zijn carrière. Advocaat speelt het spel juist in al zijn facetten: dan weer driftig stampvoetend en tierend, dan weer de grote charmeur. Daarbij slim gebruikmakend van zijn sta tus, zeker als hij met wat jongere arbiters of officials te maken heeft. Peter Bosz was in zijn eerste trainersjaren vaak een plaag voor vierde officials. Later, als trainer van onder andere Ajax, veranderde hij zijn houding doelbewust: zijn tirades werkten net zo vaak ave rechts, zo merkte hij zelf Bosz is tegenwoordig vaak de rust zelve. Voor Ruud van Nistelrooij geldt dat weer minder: de PSV-trainer leeft geregeld emotioneel mee, zo wel richting spelers als soms ook richting scheidsrechters. Toen de vierde official afgelopen zondag negen minuten blessuretijd aangaf in de Kuip, greep Van Nistelrooij naar zijn hoofd vol ongeloof alsof hij net een reuzenkans had gemist. Veel is in het hele spel ook ac teerwerk. Ervaren scheidsrechters maken óók bewust gebruik van de camera’s om hun punt te maken, of om grenzen te bepalen. Veel trainers wegen vóórdat ze een in terview geven bij ESPN eerst hun strategie af, zeker ook als het om scheidsrechterlijke beslissingen gaat. Een vileine opmerking, ge speeld ongeloof of juist nederig heid kan later weer een voordeel tje opleveren. Nadat Feyenoord in de laatste minuut tegen FC Twente geen strafschop had gekregen, werd dat richting de topper tegen PSV nog eens subtiel op het bordje van de arbitrage verschoven. Feestgedruis Vanaf de jaren 90 werd oud- arbiter Roelof Luinge niet alleen beroemd om zijn typische manier van fluiten, maar ook om zijn ritu eel om na afloop van wedstrijden nog lang te blijven hangen, en vro lijk op te gaan in het feestgedruis. Luinge hield van gezelligheid, was in businessclubs en bestuursruim tes voor iedereen aanspreekbaar en eindigde soms vrolijk zingend op de bar. „Scheidsrechters zijn ge woon mensen, hè”, zei Luinge daarover. „Door me gewoon onder de mensen te begeven, net als ie dereen, denk ik dat het begrip voor elkaar alleen maar groeit.” Het leidde er ook in het tijdperk na Luinge toe dat de figuurlijke af standen tussen spelers, trainers en scheidsrechters erg klein zijn in Nederland. Types zoals Nijhuis en Makkelie, en ook hun wat jongere navolgers, schromen niet om een beslissing in het veld rustig toe te lichten, zolang de situatie en de emoties dat toelaten. Ook richting het publiek han teerde de KNVB de laatste jaren een heel open beleid: arbiters ver- Toneelstuk „Je denkt toch niet dat wij scheids rechters daar niet doorheen prik ken?”, aldus Nijhuis. „We zitten met z’n allen in één groot toneel stuk, hè. Jullie van de media zijn daar ook onderdeel van. Als wij als scheidsrechters één keer in de twee weken bij elkaar komen, wordt dat allemaal besproken. Spelers die voortdurend zeuren, of trainers die er een gewoonte van maken om te klagen: het lijkt me logisch dat we tegen die types nét wat minder tolerant en vrijgevig zijn in discussies op het veld. De kunst is om je beslissingen er uit eindelijk niet door te laten beïn vloeden. Niet ten voordele, niet ten nadele. Maar dat het er alle maal bij is gaan horen, steeds méér de laatste jaren, is wel helder.” Frans Derks uit 1976, die tijdens een wedstrijd tussen AZ en Feyen oord een microfoontje droeg, spe ciaal voor de TROS-televisie. Tij dens het fluiten ging Derks con tinu de discussie aan met spelers: dan weer autoritair en streng, dan weer gevat en luchtig. schenen met regelmaat voor ca mera’s om hun keuzes te verkla ren. Bij ESPN hadden scheidsrech- tersbaas Dick van Egmond en Rei- nold Wiedemeijer een eigen ru briek die op zondagavond alle (VAR-)beslissingen tegen het licht hield. (Pas sinds dit jaar kiest de voetbalbond voor een meer geslo ten benadering in de media.) Het staat allemaal in schril con trast met hoe een scheidsrechter zoals Antonio Mateu Lahoz dat doorgaans aanpakt, onder andere in de beruchte WK-kwartfinale tegen Nederland en Argentinië. De Spanjaard sust discussies liever met gele kaarten, zero tolerance en barse blikken. „In Nederland zou dat echt niet werken”, aldus Nij huis. „Dat is ook iets cultureels: wij willen over alles in gesprek. Ook op de werkvloer, of gewoon op straat Daarbij denken we veel minder hiërarchisch dan in veel andere landen.” Dat heeft ook zijn keerzijdes. In Nederland is het zó gebruikelijk geworden om met scheidsrechters in discussie te gaan, dat dat soms over grenzen gaat. Alleen al het spel tussen trainers en de vierde man is daardoor ronduit potsier lijk. Een voormalige trainer zoals Foppe de Haan was er een meester in om de camera’s te bespelen: een Fries charmeoffensief zodra de ca mera richting De Haan draaide, maar vijandig en vinnig zodra hij even niet in beeld was. I Van links naar rechts met de klok mee: PSV-trai- ner Ruud van Nistelrooij in discussie met vierde official Joey Kooij tij dens het duel met Feyen- oord. Er kwam negen minuten blessuretijd bij. Dennis Hig- ler moet het ontgelden bij onder anderen Ajacied Davy Klaassen. Danny Makke- lie kibbelt met voormalig PSV’ers Nick Viergever en Mohamed Ihattaren. Feyenoorders Or kun Kökcü en Santiago Giménez halen verhaal bij Bas Nijhuis. FOTO'S PIMRAS.ANP GO ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023 ARAG FIFA 'i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 19