Feyenoord is FC Slot geworden Het beïnvloeden van scheidsrechters is een 18 COLUMN Nooit in de moderne tijd zette één trainer de club zó nadrukkelijk naar de hand Advocaat, voorafgaand aan de on derlinge topper in de Kuip. In de dagen voorafgaand haalde Haan steeds even subtiel de relatie aan tussen Advocaat en de scheids rechter van die zondag: Dick Jol. Beide Hagenaars woonden vlak bij elkaar, zo liet de Feyenoord- trainer achteloos vallen op de persconferentie voorafgaand aan de wedstrijd. De PSV-coach en de scheidsrechter hadden bovendien ooit een blauwe maandag samen gespeeld bij het Belgische Ber- chem Sport, aldus Haan. En daarna lepelde de trainer nog maar eens het aantal dubieuze arbitrale be slissingen van eerder in het sei zoen op; toevallig allemaal in het nadeel van Feyenoord. vaker voltrekt dit soort beïnvloe ding zich off the record. Subtiel wordt dan bij een lokale verslagge ver even een verdachtmaking ge dropt over een scheidsrechter, door een trainer of een bestuurs lid. Over de zwager van de VAR, die een zus heeft die voor Ajax is, of over een grensrechter die in pakweg Best is geboren. Is dat niet verdacht dicht bij Eindhoven? „Toen de titelrace jaren geleden tussen Ajax en FC Twente ging, kwam dat ook steeds terug”, ver telt Bas Nijhuis, scheidsrechter uit Enschede. „Dan doken er stukjes op over dat ik Ajax ging fluiten en dat ik Twente wel zou bevoorde len. Het zijn de bekende doorzich tige streken, maar ga er maar mee om. Er werd tóch over gesproken.” De KNVB heeft als regel dat een arbiter geen duels mag fluiten van een (prof)club uit zijn eigen woon plaats. Maar de scheidsrechters- commissie tracht op voorhand elke schijn van belangenverstrengeling of regionale binding uit te sluiten, want in dit tijdperk van sociale media kan elk detail ineens uit groeien tot een heikele kwestie. Afgelopen donderdag nog kwam scheidsrechter Edwin van de Graaf op een dergelijke manier in op spraak, nadat op Instagram beel den waren opgedoken van zijn fietstochtje naar het stadion van AD O Den Haag, vrolijk op de bak fiets vanuit zijn woonplaats Voor burg. Het leidde tot hevige veront waardiging bij fans van bekerte- genstander Go Ahead Eagles, vooral nadat de ploeg uit Deventer twee keer een strafschop was ont houden (ADO won met i-o). Daar komt nog iets anders bij. Vrijwel nergens in Europa is er zo veel interactie tussen scheidsrech ters en trainers of spelers. Makke lie had Slot in de rust van Feyen- Sandler gaat vrijuit Sjoerd Mossou Arne Slot weg te kapen bij Feyenoord. Dat ging niet door, zei Slot gisteren zelf, tot opluchting van zo’n beetje de hele regio Rijnmond, van Nieu- werkerk aan den IJssel tot Voorne-Putten en weer terug. Maar de hamvraag daar vlak achter is wel helder: wat moet Feyenoord straks in vredesnaam zonder zijn reserve-Jezus? Het huidige seizoen duurt nog maar een maand of drie, dat geeft te denken. Deze week kwam naar buiten dat het bij Feyenoord op bestuurlijk niveau weer hevig rommelt (what’s newT). De Vrienden van Feyenoord zijn het niet eens met de herbenoe ming van voorzitter Toon van Bodegom, zo meldde NRC, dus dan weet je het allemaal wel. Feyenoord is nog steeds gewoon het Feyenoord dat het altijd al was, maar dan mét Arne Slot, de kale goeroe van Bergentheim. Feyenoord-trainer Arne Slot haalt er nu de kranten en talkshows mee, maar de aloude ‘mindgame’ rond scheidsrechters is al zo oud als de weg naar Rome. Bovendien is het typisch Nederlands: vrijwel nergens in Europa is er zoveel interactie tussen coaches, spelers en arbitrage. Dat Feyenoord (het Feyenoord mét Arne Slot) staat nog altijd bovenaan in de eredivisie. Dat is niets minder dan een fenomenale prestatie, met een compleet nieuw team nota bene, en zonder aanvallers van absoluut topniveau. Alleen daarom al is de kwestie-Slot de olifant in de kamer, het gevalletje waarover niemand in Rot terdam bij voorkeur hardop wil praten. Ergens lo gisch: het Legioen ziet vrijwel wekelijks een mee slepende wedstrijd, met voetbal dat voorbijtrekt in een heerlijke, zinderende noodvaart. Sinds de komst van Slot gaat het bij Feyenoord eindelijk weer eens vooral over voetbal bovendien, het spel. Het slepende Kuip-dossier, de bestuur lijke onrust, de financiële zorgen, supporterspro- blematiek, de eenwording tussen amateurs, stadions en profs: ogenschijnlijk be staat het allemaal even niet meer. Het ligt verstopt op sta peltjes, weggemoffeld ach ter de gordijnen en onder de vitrinekast, terwijl Slot ondertussen vrolijk het por selein in de woonkamer staat te poetsen. Psychologische spel Advocaat hekelde dat psychologi sche spel openlijk, maar het had zijn doel al bereikt. Onmiskenbaar stond zijn stadgenoot Jol meteen onder grote druk van het thuispu bliek, in een wedstrijd die cruciaal was in de titelrace. Het regende gele kaarten, overtredingen en opstootjes, maar tot doelpunten leidde het allemaal niet: o-o. Vaak wordt het spel minder op zichtig gespeeld. Haan zei het 26 jaar geleden allemaal openlijk, et was een beeld dat _ilM beklijfde, afgelopen zondag in de spe- gWlerstunnel van de Kuip. Halverwege Feyenoord - PSV stond trainer Arne Slot uitgebreid te babbelen met scheidsrechter Danny Makke lie, vastgelegd door de camera’s van ESPN, vlak voordat de tweede helft ging beginnen. Het paste feilloos in het beeld dat al wat langer rond Slot speelt. De charmante succestrainer wordt volop geroemd om zijn resultaten met Feyenoord, maar zijn voort durende neiging om de arbitrage ter discussie te stellen, werd de laatste weken steeds vaker een thema in krantenkolommen en op televisie. Probeerde Slot hier wéér subtiel en heimelijk een voordeel tje af te dwingen bij Makkelie, deze keer quasi-amicaal in de cata comben? Was dit, na gemekker in de media en theater bij de vierde man, de volgende truc van de Feyenoord-trainer? Toch is Slot verre van de enige natuurlijk en nieuw zijn dit soort mindgames al helemaal niet. Al bij een Feyenoord - PSV uit maart 1997 speelde een vergelijkbaar soort thematiek, destijds met de trainers Arie Haan en Dick Het goede nieuws voor de Feyenoord-aanhang is dat de trainer formeel nog tot 2025 vastligt. Ander goed nieuws is dat hij straks in elk geval niet - althans niet rechtstreeks - naar Ajax gaat, want Slot is ook niet gek natuurlijk, die wil nog lekker met zijn vrouw naar de supermarkt. Maar onmiskenbaar heeft Feyenoord ook veel om over na te denken. De charmante controlfreak Slot trekt achter de schermen van de Kuip aan vrij wel alle touwtjes, subtiel of juist stevig. Nooit in de moderne tijd zette één trainer de Rotterdamse club zó nadrukkelijk naar zijn hand. Dat maakt de boel ook nogal kwetsbaar. Geld om te investeren is er amper, want het eigen vermogen van de club is stilaan verdampt. Om straks écht aan te haken bij PSV en Ajax, is eerst Champions League-voetbal nodig en daarna onmiddellijk een contractverlenging-zonder-clausules. Een andere optie is om de auto van Arne Slot aan de ketting te leggen, zijn contract te verstoppen en zijn telefoon preventief te hacken. Feyenoord is FC Slot geworden. Voor het Legioen is dat goed nieuws en slecht nieuws tegelijk. Mekkeren kietelen tieren en omarmen M (0 SHORTTRACK Schulting op koers De Neder landse short trackers zijn de wereldbe- kerfinale in Dordrecht goed begon nen. Suzanne Schulting (foto) en Sjin- kie Knegt be reikten giste ren de kwartfi nales op de tweede 1000 meter. Het duo, dat eer der kritiek op bondscoach Niels Kerstholt uitte, plaatste zich ook al voor de halve finales op de 1500 meter. Scheids rechter Danny Makkelie en Feyenoord- trainer Arne Slot in gesprek met elkaar vlak voor de start van de tweede helft in het duel met PSV. FOTOESPN VOETBAL Philippe Sand ler (26, foto) kan vandaag meedoen te gen Cambuur. De NEC-ver dediger kreeg woensdag rood in het be kerduel met Feyenoord. De KNVB heeft zijn kaart geseponeerd. Sandler werd tegen Feyen oord in de 89ste minuut weggestuurd vanwege hands. NEC verloor in de Kuip na pin gels. SF @SjoerdMossou e Engelse Premier League-club Leeds II United heeft deze week geprobeerd om Tekst Sjoerd Mossou ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 18