I I 13 Grenshekken Eui r AFSCHEIDINGEN BLIJKEN POPULAIR IN EUROPA EN VS, MAAR ZIJN GEEN OPLOSSING Finland Polen Oekraïne' Frankrijl GRENSBEWAKING De regeringsleider die wil laten zien dat hij keihard optreedt tegen het migratieprobleem, bouwt een grenshek of -muur. Wat die doortastende leider er meestal niet bij vertelt: zo effectief zijn die muren niet. Europa bouwt geen hekken, maar bruggen, stelt haar leider Ursula von der Leyen. Toch zat ze de afge lopen twee dagen, op de grote EU-migratietop, rond de tafel met zeker dertien premiers en presi denten die al zo’n hek aan hun grens hebben. En spraken de lei ders af 2,7 miljard Europees geld te investeren in onder meer came ra’s, patrouillewagens en wachtto rens aan de buitengrens van de EU. Het sluit aan bij een trend steeds meer barrières op te wer pen voor migranten. Wereldwijd nam het aantal grensmuren toe van 6 in 1989 tot 74 vorig jaar, be cijferde het Instituut voor Migra- tiepolitiek. Maar wat levert dat op? Het moest stoppen, vonden de lei ders van Engeland en Frankrijk, de duizenden migranten die elke dag opnieuw probeerden in de Franse kustplaats Calais in vrachtwagens te klimmen en zo op de veerboot naar Engeland te komen. Rond de haven van Calais kwa men vele kilometers aan hoge hek ken. Het gevolg: de smokkelaars en migranten kochten simpelweg rubberbootjes om zelf maar het Kanaal over te varen. Ondanks alle hekken kende Groot-Brittannië in 2022 het hoogste aantal migranten in twintig jaar. Het moest stoppen, vonden de leiders van Hongarije en Bulgarije, die hoge aantallen vluchtelingen vanuit Turkije hun landen binnen zagen komen. De Hongaren bouwden de afgelopen jaren een hek aan de grenzen met Servië en Kroatië, de Bulgaren aan de grens met Turkije. Toch waren er vorig jaar 145.600 migranten die ge bruikmaakten van de ‘West-Bal- kanroute’, meldt Frontex, de Euro pese grensbewakingsorganisatie. Hetis het hoogste aantal sinds 2015. Voor het metalen hek tussen Hongarije en Servië wachten mi granten in vele illegale kampjes tot er een kans is over te steken. De Europese parlementaire on- derzoeksdienst EPRS schreef in oktober in een rapport dat ‘het aantal grenshekken in de EU de afgelopen decennia dramatisch is Ruim 700 kilometer nieuw hek werk langs de Mexicaans-Ameri- kaanse grens. Daarmee pronkte Donald Trump aan het einde van zijn presidentschap. Maar zijn ‘muur’ heeft de migrantenstroom niet gestopt. Integendeel: die breekt inmiddels alle records. Het loopt John Modlin, com mandant van de grenspolitie in Arizona, over de laarzen. Het aantal illegale overstekers is in drie jaar zo snel gegroeid dat zijn manschappen het niet kunnen bijhouden. „We zijn van een onge ëvenaarde situatie beland in een omstandigheid waarvoor ik geen woorden meer heb om haar te omschrijven”, aldus Modlin deze week voor het Amerikaanse Con gres. De 700 kilometer ‘nieuwe’ muur is overigens een beetje een Trum- piaanse waarheid. Veruit het grootste deel, ruim 600 kilometer, betreft vervanging van oud hek. Mensen worden gedwongen andere routes te zoeken. Ze gaan er onderdoor, omheen of overheen Oude roestige rasters van zo’n 5 meter hoog, die smokkelaars te lijf gingen met ijzerzagen en trap petjes, zijn vervangen door ro buustere delen van 9 meter hoog. „Het vergt een enorme inspan ning, zowel technisch, financieel en juridisch, om zo’n muur te bou wen”, zegt Mexico-kenner Wil Pansters, hoogleraar culturele an tropologie aan de Universiteit Utrecht. „Zelfs voor Trump, voor wie het zo’n grote prioriteit was. Ik kan me niet voorstellen dat dit in Europa makkelijker te realiseren zal zijn.” Maar werkt het ook? Toen onder president Clinton in de jaren 90 tussen San Diego en Tijuana de eerste afscheidingen werden opge richt, was de illegale migranten stroom vanuit Mexico op een hoogtepunt. Meer dan een miljoen gelukszoekers werden jaarlijks aangehouden langs de grens. Hekken stopten de migratie niet, maar dwongen nieuwkomers ge vaarlijker routes te kiezen. Door de woestijn in Arizona bijvoorbeeld. In plaats van een gokje bij grens posten in steden, waagden miljoe nen hun leven tijdens dagenlange voettochten, ondanks het risico op uitdroging, verdwalen of het gif van slang of schorpioen. „Het aantal mensen dat kwijt raakte, om het leven kwam of ge woon verdween, nam schrikba rend toe”, zegt Pansters. „En het heeft migranten in de armen ge dreven van drugskartels die deze afgelegen gebieden al controleer den voor hun eigen handel.” Ondanks de extra kilometers muur - president Biden bouwt voorzichtig verder - ziet het grens gebied nu de grootste migranten stroom van deze eeuw. Over de laatste drie maanden van 2022 steeg het aantal ‘contacten’ door de grenspolitie tot 717.660. Vijf keer meer dan in dezelfde periode in 2019. Zelfs recordjaar 2000, dat uiteindelijk 1,6 miljoen aanhou dingen telde, begon niet zo heftig. Pansters: „Aan de karavanen en tentenkampen zien we dat een muur niet leidt tot verminderde migratiestromen. Je creëert hoog stens een nieuw probleem aan de andere kant van het hek.” sing worden gezien. Maar dat werkt averechts. Accepteer dat migratie bij deze wereld hoort en creëer humane, legale manieren waarop vluchtelingen asiel kun nen aanvragen, zonder dat ze hun leven moeten wagen.” 1 Spanje Marokko \Algerije toegenomen’. In de EU zijn mo menteel op negentien plekken grenshekken, over een lengte van 2048 kilometer. In 2014 was dat nog 315 kilometer, becijferde de dienst. Ook staat in dat rapport: ‘Muren doen niet wat ze beloven. Ze blokkeren geen ongewilde stromen, ze leiden tot andere mi- gratieroutes.’ „Hekken zijn spektakelpolitiek, bedoeld voor de eigen kiezer”, zegt Henk van Houtum, hoogleraar politieke geografie aan de Rad boud Universiteit Nijmegen en coördinator van het Nijmegen Centre for Border Research. „Er is wetenschappelijke consensus bin nen grensstudies dat hekken niet werken”, stelt hij. „Mensen op de vlucht worden erdoor gedwongen andere routes te zoeken. Ze gaan eromheen, eronderdoor of erover heen. Het maakt de overgang vooral gevaarlijker en dodelijker.” Hekken, zo lijkt het, leveren een ‘zinloze en steeds gewelddadigere race-to-the-bottom op tussen de veiligheidsindustrie en de smok kelaars’. Wat wel een oplossing is? „We moeten uit het frame komen dat asielzoekers en migranten een be dreiging vormen. Het is de papie ren grens van het visumbeleid dat smokkel, chaos en doden creëert. Waarvoor hekken dan als oplos- Noorwegen ff- LjA 1 I Turkije Estlartti Rusland Migranten laten zich niet stoppen door hoge hekken Europa: Hekken zijn ‘spektakelpolitiek’ VS: Muur van Trump maakt oversteek gevaarlijker Controle langs het hek aan de grens tussen Hongarije en Servië. Drukte bij de grens tussen Mexico en de VS. foto's gettyimages - Henk van Houtum, hoogleraar politieke geografie pa Cyril Rosman Edwin Timmer Rotterdam/Brussel r TI Landen E.U. mm Grenshek buitengrens Europa Grenshek binnengrens Europa De grenshekken lopen soms niet over de hele grens van herland. GO ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 13