M 5 Sluis wil toeristische verhuur beperken tot vier weken per jaar Winnaar 2008 Als wij dit hadden geweten, waren wij dit traject niet ingegaan Het beperken van toeristische verhuur in Sluis valt niet bij iedereen in goede aarde. Verhuurders voelen zich gepiepeld. Toch wil de gemeente het plan doorzetten. Sluis wil flink groeien, hoe dan? Wat staat er in dat nieuwe woonplan? Dat werd donderdagavond duidelijk tijdens de bespreking van het nieuwe woonbeleid. Daarin staat beschreven hoe Sluis wil groeien. In 2030 wil de gemeente 845 extra huishoudens heb ben. Dat komt neer op 88 huishoudens per jaar. „Hoe dan?”, vraagt verhuur der Iske Geertman zich af. „In de laat ste tien jaar is de gemeente gegroeid met 45 huishoudens in totaal, hoe ga je er dan 88 per jaar trekken?” Ze is niet de enige die zich afvraagt of het nieuwe woonplan wel zo’n goed idee is. Ook makelaars en andere ver huurders twijfelen. Ze vinden dat het plan te snel gelanceerd is en dat er te veel open eindes zijn. „Niemand heeft iets aan een huis dat elf maanden per jaar leegstaat.” is de wind in het gemeentehuis echter gedraaid. Het college wil paal en perk stellen aan de verhuur. Maximaal 28 dagen per jaar is toegestaan. En huizen die eerst verhuurd werden of tweede woning waren, zijn straks bedoeld voor permanente bewoning. „Hadden wij dit geweten, waren wij dit traject niet ingegaan”, aldus Van Iwaarden. Ook wijst ze erop dat de lokale be volking destijds geen interesse had in de twee huizen in Cadzand. Als zij de huizen niet hadden gekocht, hadden ze leeg gestaan. „Het kleine huisje was een bouwval, dat we volledig hebben van de redenen waarom Iske Geert man tegen het plan protesteert. „Dat is ‘Als een bom ingeslagen’ Het plan is ‘als een bom ingeslagen’ bij akkerbouwer Bert en zijn vrouw Jo zien van Iwaarden. Zij verhuren twee huizen aan de Ringdijk Noord in Cad zand. Eén grote woning voor tien per sonen en een kleine van twintig vier kante meter. Het stoort Jozien dat het koppel in het verleden nog een ver gunning van de gemeente heeft gekre gen. „Daarin staat duidelijk dat we de woningen zouden verhuren aan toe risten. De gemeente gaf toestemming en sprak steeds over een vakantiewo ning. Wij dachten dat we goed zaten.” Na de verkiezingen van maart 2022 ‘Hertenkampbeleid’ Haar man Bert vindt dat het college opgeknapt. Maar het is maar twintig blijven, maar er mogen geen nieuwe vierkante meter, niet geschikt voor bijkomen. Pas dat toe op de tweede permanente bewoning. Net als ons woningen en toeristische verhuur, grote huis voor tien personen, dat is Laat ‘hertenkampbeleid’ opnemen in veel te groot voor gezinnen.” de Dikke Van Dale en Sluis krijgt lan delijke aandacht. Misschien komen dan die 88 nieuwe huishoudens erbij.” Bert van Iwaarden weet dat veel ver- met de hakbijl te werk gaat. „Als we huurders een huis hebben gekocht na maar 28 dagen mogen verhuren, is het 2014, toen de gemeente het verbod op de vraag of de kosten niet hoger zijn tweede woningen afschafte. Dat is een dan de opbrengst. Liet huis zal elf maanden per jaar leeg staan. Daar heeft niemand wat aan.” I-Iij pleit voor nog maar negen jaar geleden. Lloe eer- een ‘hertenkampbeleid’, een zelfver- lijk is het om iemand die na 2014 een zonnen synoniem voor een uitsterf- tweede woning heeft gekocht, zo hard beleid. „De herten die er zijn mogen te treffen?” TT'2*' ui - VL ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023 Verhuurder baalt: ‘Kosten hoger dan de opbrengst - Jozien van Iwaarden - Iske Geertman Het nieuwe woonplan van de gemeente Sluis moet ervoor zorgen dat de gemeente groeit. In 2030 wil de ge meente 845 meer huishou dens hebben dan nu. Ook moeten er in die periode ruim tweehonderd zorgwo- ningen bij komen. Die plan nen, gebundeld in het project Vitaal West-Zeeuws-Vlaande- ren, bestaan al in Oostburg, Aardenburg en IJzendijke. Sluis wil al die extra inwoners lokken door huizen te ver duurzamen en verouderde woningen die niet meer te redden zijn, zullen volgens het plan gesloopt worden om ruimte te maken voor nieuw bouw. Het is de bedoeling dat in iedere stad of in elk dorp gebouwd mag worden. Verder wordt toeristische verhuur ingeperkt tot maxi maal 28 dagen per jaar en wil Sluis dat wanneer tweede woningen in de verkoop gaan, ze een permanente woonfunctie krijgen. Nieuwe tweede woningen mogen er alleen bijkomen wanneer ze ongeschikt zijn voor per- mante bewoning. Een gelikte promotiecam pagne, bijvoorbeeld op beur zen, moet Sluis bij potentiële bewoners op de kaart zetten. Het conceptplan ligt nu ter inzage, iedereen mag erop reageren. Later dit jaar neemt de gemeenteraad er een be sluit over. Bob Maes Sluis Ludiek protest tegen toeristi sche verhuur en tweede wonin gen in Sint Anna ter Muiden, twee jaar geleden, fpt® CAMILKSCHELSTRAETE Iske Geertman verhuurt haar woning en is het niet eens met de voor genomen plannen. ARCHIEFFOTOBOAZTIMMERMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 130