Opening Kick Off Indoor uitgesteld u A IJK fi 1 agglF 4 Bo de Jong en Anna de Bruyckere sluiten Sloopwerk af H - iters Kunstenares Bo de Jong begint feestelijk aan de laatste week van haar expositie bij HulstArt. Samen met dichter en theater maker Anna de Bruyckere treedt ze op bij haar installaties. De afgelopen maanden was het een drukte van belang in de voormalige Philipshal aan de Mr. F. J. Haarman- weg. Ondernemers Usul en Hu- seynov legden er vier voetbalveld jes met kunstgras aan en ook twee padelbanen. Ze mikten aanvanke lijk op de officiële opening van hun Kick Off Indoor sportcentrum per eind januari. Die planning bleek te krap en ook een iets latere start lukte niet. dankt textiel, afvalstoffen. Het tex tiel zag er ooit al prachtig uit, ‘het was goed’, in de woorden van De Jong. Ze wil met installaties nieuwe en oude verhalen vertel len. Onder meer over de Kuna, een We slopen de natuur, diersoorten sterven uit. We reduceren alles tot product bruik’ is nog nodig. Een communi catieadviseur meldt dat daarom nog niet bekend is wanneer de vergun- ningbehandeling kan worden afge rond. en in rijkversierde tapijten. Het ambacht om mooie en duurzame stukken te maken, gaat verloren door de textielindustrie.” De Jong is blij dat Rihab Massri, een Syri sche vluchtelinge die in Aleppo kostuummaakster was, meehielp met haar installaties. Ambacht Kleding en ander textiel zoals ta pijten vertelt ook andere verhalen, volgens De Jong. „Honderden uren handwerk zit in prachtig gehaakte en geborduurde kledingstukken Wethouder Laszlo van de Voorde noemt het nieuwe sportcentrum ‘op zich een prachtig initiatief. Maar hij weet ook dat er nog een aantal gevoeligheden rond de ver gunningverlening liggen. Die heb ben niet te maken met zijn porte feuille als wethouder sport. Op sportief gebied ziet de wethouder geen belemmeringen. „Maar het moet vergunningtechnisch ook al lemaal kloppen en dat traject loopt via de burgemeester.” De gemeente Terneuzen heeft de vergunningaanvraag nog in behan deling en heeft extra informatie ge vraagd voor de omgevingsvergun- ning en een horecavergunning. Ook een ‘melding brandveilig ge- tuur, diersoorten sterven uit. We reduceren alles tot product, het is alleen maar handelswaar.” Ook in massaconsumptie van textiel en kleding ziet De Jong de neiging tot slopen. „Economie heerst, schoonheid, moreel en emotionele waarden lijken onbe langrijk.” Ook het ambacht, duur zame manier van stoffen maken en kleding herstellen, verdwijnt. Wat ze wrang vindt, is dat er vaak dierenfiguren en natuurtaferelen op stoffen staan. En juist de natuur heeft te lijden onder overcon sumptie. De Jong zelf gebruikt voor haar objecten vooral afge- Indiaans volk uit Panama. Voor de Kuna-vrouwen werden in de 19de eeuw hun traditionele tatoeages taboe. Kolonisten verboden de ‘heidense’ versierselen. Ku na-vrouwen vertaalden de vor men toen in textiel, in ‘mola’ tex- tielpanelen. „Handwerk werd in Panama stil verzet en weerstand tegen de kolonisator.” Stempel Yavuz Usul dacht alle documenten voor vergunningaanvragen te heb ben aangeleverd. De afgelopen we ken werd er bij Kick Off Indoor al wat gesport. De ondernemer hoopte dit weekend echt officieel open te kunnen, maar dat gaat dus niet door. „We moeten nog wach ten op een stempel onder de ver gunningen.” e Jong maakte thea- trale vrouwenfiguren H van aC§e<iankte kle- ding, van linnengoed en lingerie, met stuk ken paspop en parasolvoeten. Ze inspireerde De Bruyckere tot ge- luidskunstwerkjes die de beelden tot leven wekken. „Ik raakte niet uitgekeken op De Jongs beelden”, zegt De Bruyckere. „Ze intrigeren me, vertellen me verhalen uit duistere sprookjes.” Als dichter maakte ze mysterieuze audioloops die vanuit de beelden klinken. „Spoken word, soundscapes, noem het wat je wil. Het geluid zuigt je de vreemde gestaltes in.” De Jong had eerst het idee dat haar objecten als theaterkostuums gedragen zouden kunnen worden. Met De Bruyckere werkte ze al sa men tijdens het project Worden wie je bent, rond de schrijfster Etty Hillesum. En ze fotografeerde voor De Bruyckeres theatervoorstelling Rimpelingen. Maar gaandeweg be sefte De Jong dat haar beelden als installaties veel vertellen en méér zijn dan kostuums. De beelden kregen geleidelijk namen als La Reina Loca, de gekke koningin, en Fabiola, een Ro meinse heilige. De hele tentoon stelling heet Sloopwerk en ‘slopen’ gaat niet alleen over kussenslopen, maar ook over vernietigen. „De drang van de mensheid om te ver nietigen is groot. We slopen de na- ra ■fa -1 ZATERDAG 11 FEBRUARI 2023 VL Vrouwen uit gesloopt textiel TERNEUZEN - Arie Westeneng Ondernemers Yavuz Usul en Na riman Huseynov hoopten hun sporthal Kick Off Indoor in Ter- neuzen dit weekend te kunnen openen. Maar vergunningsperi- kelen gooien roet in het eten. - Bo de Jong, kunstenares De finissage van Sloopwerk is morgen van 14.00 tot 17.00 uur te zien in HulstArt aan de ’s Graven- hofstraat 0 in Hulst. Anna de Bruy ckere en Bo de Jong performen om 15.00 uur. De tentoonstelling met audiofragmenten is daarna nog tot en met 19 februari te bezoeken. Arie Westeneng Hulst In december verwachtten Yavuz Usul en Nariman Huseynov nog hun sportcentrum spoedig te kunnen openen, foto frank peters Kunstenares Bo de Jong (links) in haar atelier met schrijver en theatermaker Anna de Bruyckere. Ze bekijken een object van ‘gesloopte slopen’ voor een performance tijdens HulstArt. foto dirkjan gjeltema 11 wfe j WW» te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 129