Daan Rot 3 ft ■F Het conflict dat Jan en ik nooit hebben kunnen ‘uitvechten’, maar dat al wat jaren in de lucht hing en zo nu en dan stevig de kop op stak, was een baan voor Daan. k «Bk VI Ik vond het fijn en bijzonder om die eerste kinderjaren thuis te zijn. Naast vrouw en moeder was ik zijn redacteur, eerste oor, adviseur, affichesmaker, fotograaf, kok op tour en wat al niet meer. We waren een topteam. Tussen alle chaos door schreef ik twee boeken. Maar kinderen worden groter en een ander ambitieus vuurtje verlangde naar meer zuurstof. Jan kapte die discussies af met de bezwering dat mijn tijd nog wel zou komen. Hij zou tegen die tijd stoppen met spelen en zich volledig storten op schrijven en vertalen. De kinderen ondertussen stevig op eigen benen. Dat ik dan bijna vijftig zou zijn en niemand mij zou aannemen was onzin volgens hem, ik had genoeg in mijn mars. Einde gesprek. Het vuur werd geblust door de pandemie en uitgetrapt toen Jan ziek werd. Nu, moegestreden en geen zin in het onzekere van opdracht naar opdracht zzp-leven, zonder pensioen en arbeidsongeschiktheidsverzekering, begon het weer te knetteren toen dé vacature voorbijkwam. PR en social media bij een uitgeverij. Tussen de mooiste (kinder boeken, met collega’s en voor een deel thuis. Deze baan roept mijn naam. Zal ik? Durf ik? Solliciteren was een leven geleden. Ik schreef de eerlijkste brief; dit ben ik, dit kan ik, dit wil ik. Na het sollicitatiegesprek werd het mijn mantra waarmee ik iedere onzekerheid of doem- gedachte de laan uit stuurde. Twee weken vakantie vliegen om, twee weken wachten op dat ene telefoontje duurt een eeuwigheid. Ik zit op de wc als mijn telefoon gaat. De uitgeverij. ‘Bel ik gelegen?’ Jazeker, bluf ik met mijn broek onhandig op mijn knieën. Mijn hart bonst. Goed nieuws. Rover slaapt nog, dus ik breng de katten en Dolly de hond op de hoogte, om hem dan toch wakker te maken. Ik krijg een grote grijns cadeau. Heeft Daan toch mooi die baan - maar geen schrijver en vertaler in het souterrain die groot gelijk kreeg en haar met een vleugje tegenzin zou aanmoedigen. i2 e We woonden nog maar net samen toen Jan mij op een ochtend terug in bed trok en met lage stem, zeer charmant zei: ‘Kontje, dat vroege opstaan past niet bij ons.’ Hij bedoelde dat mijn kantoorbaan bij een theater niet paste in zijn ritme. Ik, net vijfentwintig, dolverliefd, nam ontslag en speelde overtuigd mijn rol als muze. Ik moest mijn scriptie voor mijn studie Theaterwetenschap toch nog afschrijven. Het ritme van de kunstenaar werd het mijne. Al snel was ik, niet per ongeluk, zwanger. Vol van de liefde, van Jan, van het nieuwe leven in mijn buik, beloofde ik hem dat ik de zorg grotendeels op mij zou nemen en hij zo veel kon werken als hij wilde. Er kwamen meer kinderen, ik verzamelde hier en daar wat leuke opdrachten en klussen die ik in ons leven probeerde te vouwen. 40 Daan Rot-de Launay (47) schrijft en fotografeert, en was getrouwd met muzikant en columnist Jan Rot. Ze heeft vier kinderen: dochters Elvis (21) en Maantje Piet (11) en zoons Rover (17) en Wolf (14). IM Cd LU Q Z z o z 5 Jan bezwoer dal mijn lijd nog wel zou komen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 120