de mensen in Westerbork’ Haar poëzie-avonden werden een houvast voor AffiZZA 37 en Afro-Amerikaanse gedichten voordraagt. Opvallend, voor die tijd. ‘Op een dag drong in Westerbork het nieuws door dat Mussolini was afgetreden. Dat ver oorzaakte zoveel blijdschap, ze dachten dat Hitler dan ook wel snel zou aftreden. Maar de blijdschap werd meteen gevolgd door een kampwet die verbood dat er in het openbaar gelachen mocht worden. Die avond droeg Rosey uit haar hoofd een gedicht voor van de Afro-Amerikaanse dichter Sterling Brown, over een wet in Georgia in de jaren dertig, die zwarten verbood te lachen in het openbaar. Zij zag meteen dat zo’n wet je ontnam mens te zijn. De poëzie-avonden werden een houvast voor de mensen in Westerbork.’ Na de oorlog zet Pool zich in voor de strijd tegen racisme. Waar komt die identificatie met zwarte mensen vandaan? ‘Ze gaf als reden dat zij zich als kind ook anders voelde, omdat ze dik was. Als kind werd Rosey uitgescholden voor ‘bulletje bloedworst’, dat deed haar heel veel pijn. Wat ook meespeelde was dat ze een van de weinigen van haar hele familie was die de oorlog overleefde. Ze vergeleek discriminatie van zwarten met de vervolging van joden en minderheden in de Tweede Wereldoorlog.’ In de Verenigde Staten krijgt ze bekendheid als ‘de leraar van Anne Frank’. ‘Aan het begin van de Tweede Wereldoorlog gaf Rosey les aan Anne Frank op het Joods Lyceum. Anne Frank was beroemd aan het worden in Amerika en Rosey bezorgde zich zelf werk door lezingen over Anne Frank te geven. Zij merkte dat veel Amerikanen nauwelijks iets wisten van de Holocaust. De lezingen waren een manier om de Holocaust levend te houden en zo kwam ze dichter bij wat ze het liefste wilde doen: lezingen geven over zwarte verzetspoëzie. Ze wilde de wereld een betere plek maken.’ Wil je Rosey Pool doen herleven? ‘Ik heb geen stappenplan om haar op de kaart te zetten, maar je weet nooit. Aletta Jacobs en Anton de Kom waren ook weggezakt in de geschiedenis. De afgelopen decennia was Anton de Kom een relatief obscuur figuur. Ik had niet verwacht dat hij nu zo groot zou zijn. Zijn verhaal spreekt tot de verbeelding, net als dat van Rosey Pool. Ook haar verhaal kan zomaar een sneeuwbaleffect krijgen.’ V2 rosa rond 1930, op een bijeenkomst van de Arbeiders Jeugd Centrale, vol idealen over een betere wereld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 117