schrijver spreekt ROSEY 36 VI Ze gaf les aan Anne Frank, was bevriend met Nina Simone en reikte een prijs uit aan Nelson Mandela, I maar niemand die activist Rosey Pool nog kent. Daar wil LONNEKE GEERLINGS (36) verandering in brengen met De vele levens van Rosey Pool. 2 n 1943 belandde de joodse Rosa Eva Pool in Westerbork, waar ze later dat jaar toestemming kreeg boeken te gaan verzamelen voor een biblio theek in het kamp, omdat dat goed zou staan als het Rode Kruis op bezoek kwam. Ze verliet Wes terbork op een ‘dienstreis’, om er niet meer terug te keren. In de jaren vijftig sloot Pool zich aan bij de zwarte burgerrechtenbeweging in Amerika. Ze stierf in Londen in 1971 en raakte in de vergetelheid. Biograaf Lonneke Geerlings: ‘Voor zover ik weet, is zij de enige Nederlander die actief was in de zwarte burgerrechtenbeweging. Iedereen die ik over haar vertel, vindt haar meteen razend interessant.’ Geerlings promoveerde drie jaar geleden op het leven van Rosey Pool aan de Vrije Universiteit van Amsterdam en ontdekte dat Pool overal in de wereld geschiedenis is waar iets belangrijks gebeurt. De Tweede Wereldoorlog en de burgerrechtenbeweging in Amerika dus, maar ze is ook in Afrika tijdens de bevrijding van het kolonialisme. Ze raakt bevriend met Nina Simone in Nigeria en reikt in Senegal in 1966 een literaire prijs uit aan Nelson Mandela. ‘Als iemand zo vaak op keerpunten in de geschiedenis staat, kan dat niet alleen maar toeval zijn. Zij zocht bewust het oog van de storm op. Met haar charisma wist ze iedereen voor zich te winnen.’ En toch raakte Rosey Pool vergeten? ‘Om in de geschiedenisboeken terecht te komen is het handig als je man bent, wit en uitblinkt in één ding. Zij blonk niet uit in één ding, maar had bijna te veel talenten. Ze gaf les, acteerde, vertaalde Jip enJanneke in het Engels. Bovendien had ze geen kinderen die haar nalatenschap konden doorgeven. Ze leefde samen met een vrouw. Ik had ook nog nooit van haar gehoord, totdat ik een onderwerp zocht voor mijn promotie en mijn promotor met haar naam kwam.’ Wie was Rosey Pool? ‘Ze werd geboren in 1905 en groeide op in de joden buurt. in Amsterdam. Haar ouders hadden een sigaren winkel en waren socialist. Roosje, zoals ze werd genoemd, was slim, sociaal en gedreven. Op haar zeventiende sloot ze zich aan bij de Arbeiders Jeugd Centrale. Het waren de idealistische jaren twintig, de jongeren droomden van een nieuwe, betere wereld. Hier begon ze met het voordragen van poëzie. Ze had er aanleg voor en werd een bekende voordrachtskunstenaar binnen de arbeidersbeweging. Op haar drieëntwintigste verlooft -> De vele levens van ze zich met een Duitse jurist en Rosey Pool - Strijd- verhuist naar Berlijn. Vlak voor baar van Westerbork de oorlog keert ze terug naar Amsterdam, gescheiden.’ Tijdens de oorlog belandt ze als gevangene in Westerbork, waar ze poëzie-avonden organiseert LONNEKE GEERLINGS tot Mississippi verschijnt op 14 februari bij Atlas Contact €22,99 b o tn (X O Q O C <0 LU O m 5 DE VELE LEVENS VAN I Strijdbaar M11111 Westerbork B WV Bi lol Mississippi 'Rosey stond zó vaak op keerpunten in de geschiedenis’

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 116