De Woongaard krijgt prijs Schatten uit archieven zouden best vaker vertoond mogen worden purity Kapster of kapper Ben jij er geknipt voor? Van de rollen van het toneelspel ‘Lanseloetvan Denemarken’ bestaan slechts twee andere exemplaren op de wereld ooit te zien geweest in Amster dam”, weet archiefmedewerker Leo de Visser. En laatst in de Zeeuwse bibliotheek in Middel burg. Daar was in januari een sym posium over de Rederijkers en deze rollen passen daar perfect bij. Ze zijn nota bene afkomstig uit het archief van rederij kersvereni ging De Fiolieren uit ’s-Graven- polder. Slechts de Fiolierenstraat in dat dorp doet nog herinneren aan de vereniging, die zo’n beetje tussen 1596 en 1818 actief was. Hun leden waren amateurdichters en kunste naars die voordrachten hielden echt moeten pionieren.” Ze vertelde dat het makkelijker was geweest als ze gewoon een huis in Mortiere had gekocht. „Maar dat wil den we dus niet. We willen een duurzaam en sociaal project.” Hoewel er nog gebouwd voor publiek. Bijbelse verhalen bij voorbeeld, over Abraham en Lot. Maar ook politiek getinte, onder meer een over vredesbesprekingen tijdens de Tachtigjarige Oorlog Van de meeste dichtkamers is Heb je wel de ambitie, maar (nog) niet de opleiding? Welkom in het Talentprogramma van Salon Purity. Hier leer je ‘on the job’ en samen stippelen we je groeikansen en ontwikkeling uit. Nieuwsgierig? App naar Miranda (06 40317893) en spreek af voor een inspirerende ontmoeting. het archief verloren gegaan. Het scheelde niet veel, of ook dat van ’s-Gravenpolder zou er niet meer zijn geweest. Hoofdonderwijzer Polderman vond ze begin jaren twintig van de vorige eeuw toeval lig bij de vuilbak en onderkende gelijk het belang er van. Hij maakte zelfs een studie over één van de toneelstukken en publi ceerde daarover in een uitgave van het Zeeuws Genootschap der We tenschappen. Nog even terug naar Dijkster- huis. Hij zou graag zien dat er wat meer gedaan wordt met de bijzon dere stukken uit het archief. Een Bewaking Oud-archivaris Martin Zuidhof van Borsele verdedigde ze zowat met zijn leven. Dus toen ze eens naar Brussel gingen voor een ten toonstelling over oude handschrif ten, moest de verzekering goed ge regeld zijn. Net als de klimaatbe heersing en de bewaking. ‘Anders gaat dit document hier de deur niet uit’, zei hij in deze krant. Blijkbaar was het bij onze zui derburen tiptop geregeld, want de rollen werden geëxposeerd in de Brusselse bibliotheek. „Ze zijn ook echt plan daarvoor is er nog niet. „Maar we hebben in ons hoofd om er meer mee te doen.” Laatst be wonderde de burgervader de ambtsketens van de voormalige Borselse gemeenten in archief. En had die van Heinkenszand zelfs eventjes om zijn nek toen het hui dige ambtsketen gerepareerd moest worden. Hij kan er nog om lachen. „Want niemand had het door.” o af en toe loopt Ger- ben Dijkstershuis rond in het Borsels archief. De burgemeester - net voorgedragen voor een nieuwe termijn in zijn gemeente - waant zich dan in een andere we reld. Weg van de havenperikelen, het carnaval en de kerncentrale. Hoewel, over al die onderwerpen is zeker weten ook genoeg be waard gebleven. Net als bijzondere zeventiende-eeuwse toneelrollen. Voor wie nu vragend kijkt: ‘to neelrol’ moet letterlijk genomen worden. Het is een lang stuk opge rold papier waarop, handgeschre ven, de tekst van een toneelspeler staat. Borsele heeft er achttien in de archieven. Waarvan er in ieder geval twee erg zeldzaam zijn: de rollen uit het toneelspel Lanseloet van Denemarken. Van die rollen bestaan slechts twee andere exem plaren op de wereld. gebouwd met lokaal beschikbare grondstof fen. Op deze manier wil De Woongaard la ten zien dat bouwen met natuurlijke, circu laire materialen haalbaar is. De bewoners bouwen daarnaast ook gezamenlijke voor zieningen, zoals een klusruimte. Ook komt er een voedseltuin. Willemien Clement, een van de initia- De eerste bewoners trokken vorig jaar in de tiefneemsters, gaf wel aan dat het geen ge- huizen, meer dan de helft is inmiddels be- makkelijk traject is geweest. „We hebben woond en eind deze week verhuizen op nieuw drie gezinnen naar De Woongaard. Het wijkje kreeg gisteren bezoek van di recteur Ira von Harras van de Zeeuwse Mi lieufederatie. Want de Woongaard is door de ZMf tot het beste burgerinitiatief van wordt vindt ze dat het project nu al geslaagd Zeeland op het gebied van duurzaamheid is. „Het begon met een droom en dit is het benoemd. De Woongaard is een collectief resultaat.” woonproject. De woningen zijn biobased - Emile Calon Zeer zeldzame zeventiende-eeuwse toneelrollen en meer pareltjes. Burgemeester Dijksterhuis neemt een kijkje in de Borselse archieven. ...in het Talentprogramma van Salon Purity. q VRIJDAG 10 FEBRUARI 2023 A Archief medewerker Leo de Visser met een deel van de collectie, fotomarcelledavidse SEROOSKERKE (W) Zodra de zon schijnt hoeft Wim Buijze zich geen zorgen te maken over zijn energieverbruik. „Zelfs in januari had den we dagen dat we in de plus zaten”, zegt de bewoner van een van de 25 wo ningen in het ecologisch wijkje De Woongaard in Serooskerke. De toneelrollen en andere ar chiefstukken zijn - mits openbaar - te bezichtigen na afspraak met de archiefdienst van de gemeente. Salon Purity Noordstraat 48 4493 AH Kamperland salonpurity.nl Michiel Bouwman Heinkenszand ‘Je waant je in andere wereld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 52