Leefbaar-boegbeeld Lievense aast op Kamerzetel BBB u M l' Or’ 1/' I DE r.-4 7 7 Fries Verzetsmuseum zoekt en vindt Nieuwerkerkers f ^TERRORIST ir 6 9 V Gek dat de geschiedenis zo kan lopen Ik ga niet over mijn eigen graf regeren als ik straks weg ben dat al hun huisraad weg was. Hun namen staan in het gastenboek van ‘De Terrorist’.” Sloots ver moedde dat Laurens, Henriette en hun zoontje Cornells (Keesje) Stoutjesdijk op een foto staan. Die foto is geschoten zo’n zes maan den na de ramp. „Keesje zou nu ongeveer 73 jaar moeten zijn”, zette Sloots in haar bericht. Haar oproep leverde resultaat op. Laura Heijboer, de nicht van Kees’ vader, brengt Sloots in con tact met Kees Stoutjesdijk. „Ik heb inmiddels contact met hem. Het verhaal klopt. Zijn gezin is inder daad zwaar getroffen door de Wa tersnoodramp, waarbij op 1 febru ari 1953 het elf maanden oude broertje Henri (Harry) van Kees is ders zoekt ‘de Kleine Napoleon’ - een geuzennaam die hem werd aangemeten na een keiharde clash met de recreatiesector over verho ging van de toeristenbelasting - nu in Den Haag. Hij staat als nummer 20 op de lij st van de BoerBurgerBeweging (BBB) voor de Eerste Kamer. Eén plekje onder hem staat de andere Zeeuwse overleden en zijn opa en oma zijn verdronken. Ook is het gezin in derdaad in De Terrorist op Ame land geweest en heeft Kees de per sonen op de foto herkend als zijn vader, moeder en hijzelf. Wat hij hier verder met mij over heeft ge deeld, wil hij liever niet in de pu bliciteit brengen. Dat respecteer ik graag”, aldus Sloots. Het fotoalbum en gastenboek van vakantiehuis De Terrorist hebben altijd Sloots belangstelling gehad., „Ik wilde daar graag een tentoonstelling over maken. Het contrast tussen die vrolijke ge zichten en taferelen op de foto’s, en de tragische verhalen die erach ter zitten, fascineert mij. Het ver blijf was ingericht in een oude Duitse barak. Gek dat de geschie denis zo kan lopen. Ik wilde graag meer weten over de mensen, vooral vrouwen en kinderen, die daar te gast zijn geweest. Hoe gin gen ze om met het verlies van hun geliefde? Werd er in de familie ge sproken over de oorlog of juist niet? Hoe is het hen verder ver gaan? Daarvoor heb ik gesprekken gevoerd met betrokkenen uit meerdere generaties. Op 18 februari gaat de tentoon stelling open en vanaf 19 februari is die voor publiek te zien. Het is een kleine, sfeervolle tentoonstel ling waarbij we de woonkamer van het verblijf hebben nage bouwd en je je terug waant in de tijd.” De herdenking van de Ramp kreeg 70 jaar na dato niet alleen in Zeeland veel aandacht, ook lande- lijk. „Heel indrukwekkend. Hier in het noorden weten wij er niet zo veel over. Wij zijn niet opgegroeid met die verhalen. Dus wilde ik graag meer weten over die Zeeuwse familie. Daarom heb ik dat oproepje geplaatst” over mijn eigen graf regeren als ik straks weg ben.” Zijn persoonlijke ambitie ligt voor de toekomst in Den Haag. Een zetel in de Eerste Kamer is buiten bereik, maar de plek op de kandida tenlij st geeft Lievense wel een voet tussen de deur van de hem beter passende Tweede Kamer. „Ik heb mijn vinger opgestoken voor de Eerste Kamer, dan is het logisch dat je ook de volgende stap zet. Ik ben in ieder geval toe aan een totaal nieuwe uitdaging. Voorlopig rich ten ze, we ons eerst op de water- schapsverkiezingen en Provinciale Staten. Daarna is er weer tijd om verder vooruit te kijken.” Baby Henri Tijdens haar onderzoek voor de tentoonstelling stuitte Sloots op de familie Stoutjesdijk. „Zij zijn in juli 1953 ook in het vakantiehuis geweest In de administratie staat vermeld dat het echtpaar Stoutjes dijk bij de Watersnoodramp baby Henri van elf maanden en hun beider ouders waren verloren. En beide partijen elkaar beconcurre ren. „Dat kan”, houdt Lievense deze boot wijselijk af. „Gezien de ge meenschappelijke idealen en ma nier van werken als volksvertegen woordiger zou dat zeker kunnen. Maar daar ga ik dan niet meer over. Dat is aan de partij zelf. Ik ga niet Wat dat betekent voor zijn eigen kindje Leefbaar, daarover wil Lie vense niet speculeren. Na de Tweede Kamer, de waterschappen, Provinciale Staten, de Eerste Kamer en zelfs het Europees Parlement, lijkt het niet meer dan logisch dat BBB over drie jaar ook haar invloed in gemeenteraden wil laten gelden. Formeel is het besluit mee te doen aan de raadsverkiezingen in 2026 nog niet gevallen. Maar mocht het zo ver komen en de standpunten van LSD en BBB liggen inderdaad zo dicht bij elkaar als de huidige fractievoorzitter signaleert, dan ligt een naamsverandering of samen werking (net als GroenLinks en PvdA) eerder voor de hand dan dat Nabestaanden van de Tweede Wereldoorlog en de Watersnood ramp verbleven met lotgenoten indejaren 1946-1953 in vakantie huis'De Terrorist’op Ameland. Het Fries Verzetsmuseum zocht de familie Stoutjesdijk uit Nieuwerkerk. arre Sloots is con- servator van het Fries Verzetsmu- H seum in Leeuwaar- H M den en volgde‘met diep respect’ de afgelopen weken de berichtgeving rondom de her denking van de Ramp van 1953. In een Facebookgroep van Nieuwer kerkers plaatste ze een oproep. Haar museum was op zoek naar informatie over de familie Stout- jesdijk. Sloots werkt aan een ten toonstelling rondom het vakantie huis ‘De Terrorist’ op Ameland. Lotgenoten vierden daar vakan tie om zo even aan hun zorgen te ontsnappen. Het vakantiehuis had een vreemde naam, die verwijst naar de scheldnaam die de Duitse bezetters gebruikten voor verzets mensen: ‘Terroristen’. Na de oor log werd die naam door het voor malig verzet als geuzennaam ge bruikt Als blaag van zestien stond Lie vense aan de wieg van Leefbaar Schouwen-Duiveland, geboren uit kandidaat, Rob van Seventer uit onvrede over de vroege sluitingstij- Cadzand. Een 100 procent onver- den van de horeca in Renesse. Vijf kiesbare plaats, weet Lievense ook jaar later, in 2005, maakte hij als wel. Maar daar is het hem niet om te raadslid zijn entree in de lokale po- doen. „Dit is een partij waar ik me litieke arena en nu is hij aan zijn landelijk bij thuis voel. Wanneer je laatste periode bezig. Tijd om het onze lokale standpunten en die van stokj e over te dragen en wat anders de BBB naast elkaar legt, zie ik heel te gaan doen, vindt hij zelf. Dat an- veel overeenkomsten.” SD VRIJDAG 10 FEBRUARI 2023 w- r k ZIERIKZEE - Robbert Lievense V „Ik heb eerder gezegd dat ik na deze periode ga stoppen met de raad. En dat ga ik ook écht doen!” Ondertussen loopt Leef baar-boegbeeld Robbert Lie vense zich wel warm in de lan delijke coulissen van de BBB. - Marre Sloots, Fries Verzetmuseum - Marcel Modde Gerrit van Loon Nieuwerkerk De mensen omcirkeld op deze foto zijn volgens de conservator van het museum mogelijk Kees Stoutjesdijk en zijn familie uit Nieuwer kerk. FOTO VE RZ ETSMUSEU M L EE UWAR DE N Noorden weet niet veel over Ramp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 50