I w Beving Zelf oesters rapen, is een zeer bijzondere Zeeuwse ervaring 9 8,2 8 8,5 ll. •WÉ- BEOORDELING Hoofdgerecht Nagerecht Bediening Ambiance Voorgerecht Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week over eten en drinken in Zeeland gingen, haalden een Japanse oes ter (de creuse) naar Zeeland. Die witte balsamico en een groene kruidendres- sing. Heerlijk. Als carnivoor word ik gelukkig van het mooie stukje rund op mijn bord. Bij het aansnijden vermengen de vleessappen zich met de vleesjus op het bord. Daar doet het garnituur van zoete mini-pastinaak en de in bouillon en boter gegaarde aardappelschijfjes zijn voordeel mee. Hulde voor dit gerecht. Het vlees, afkom stig van Hoeve Rapenburg in Meliskerke, ver dient niets minder dan een chef die het met grote zorg behandelt en er een passend garni tuur bij bereidt. Het weer zat helaas niet mee maar toch was het een bijzon dere ervaring want zeg nou zelf, oesters openmaken en opeten die Je net geraapt hebt; kan het Zeeuwser? Je ziet en proeft de Oosterschelde terwijl Je er mid denin staat. We verzamelen bij de Viskêête in Yerseke. Suzanne de Jager van Tourist Information Yerseke, die en opeet”, vertelt De Jager uitge breid. „De oesters die we hier Man de zolder op om spullen te verzamelen. We hebben zeker nog een tent, warme kleding en slaapzakken die we al lang niet meer gebruiken om te doneren. Het is om moedeloos van te wor den en mijn lentegevoel ebde al snel weer weg. Soms probeer ik me ver te houden van het da gelijkse nieuws om niet meegesleept te worden met de negativiteit. Dat lukt nu niet. Ik zocht contact met Syrische vrienden die met angst en beven het nieuws uit hun vaderland volgen. Ik kan niet meer doen dan met ze praten en ze voor een maaltijd uitnodigen. Ik maak dan een pas teitje voor ze. Maak een roux van 50 gr. boter, 2 el. bloem en voeg 500 ml. groentebouillon toe. Bak 400 gr. champignons, een ui, 200 gr. worteltjes en wat tijm in roomboter en voeg toe aan de roux. Verdeel over 4 ovenschaaltjes, dek af met een plak bladerdeeg en bak 20 min op 200 graden. Trooste- ten. Spectaculair Maar dat kunnen we dan ook wel overlaten aan de Jonge belofte van Burgh-Haamstede, de 28-jarige chef-kok Terence van Letten. Als stu dent schreef hij zich al in voor een pretenti euze Franse kookwedstrijd. Hij won! Zijn roots liggen in Brabant, maar hij weet zijn cu linaire leveranciers goed te vinden in Zeeland. Alhoewel, de kaasjes die we kozen als nage recht komen dan wel weer uit Oud-Gastel. Jammer, want ook regionaal hebben we een heel mooi aanbod aan kazen. Het dessert van het menu is ‘Oosterschelde Branding’. De presentatie is spectaculair, door verschillende structuren en kleuren te gebrui ken, wordt de branding van de Oosterschelde nagebootst. De smaken zilt, zuur, bitter en zoet tuimelen over elkaar heen. De combina tie van duindoornbes, melk en chocolade is verrassend lekker. In het koekje zit het zee wier codium verwerkt wat ook in verse vorm terugkomt in de garnering. Een kunstwerkje! De belofte zit ’m bij Le Poirier in de kunsten van chef Terence en zijn team. De bediening lijkt het nog niet helemaal bij te kunnen be nen. Le Poirier is nauwelijks een halfjaar open en wekt alle vertrouwen dat er ruimte is om beide teams nader tot elkaar te laten groeien. Prijs/kwaliteit ses en die moeten hol klinken. Ter plaatse proeven we er een e rook het voorjaar deze week. Alsof dat in- eens gebeurde leek het wel alsof het langer licht was en ’s ochtends vroeg hoorde ik de merels al zingen. Mijn hart maakte een spronge tje want op een of andere manier leek afgelopen winter natter en donkerder dan andere Jaren. Waarschijnlijk verbeeldde ik me dat, maar toch. Wanneer Je de lente zo even ruikt, gebeurt er gek genoeg iets. Je voelt Je energieker, krijgt een op gewekter gevoel en alles ziet er mooier uit. Samen met de Jongste Man zat ik tussen de middag even op een terrasje in de zon en we ge noten volop. Toch was daar ineens een enorme zwarte, donkere wolk. Een aardbeving met do denaantallen die van uur tot uur, nu nog steeds, verder oplopen tot grote hoogten. Niet voor te stellen dat mensen die al oorlogen en veel ellende achter de rug hebben zo vreselijk getroffen wor den door dit natuurgeweld. Morgen ga ik met Wanneer je de lente zo even ruikt, gebeurt er gek genoeg iets. Je voelt je energieker, krijgt een opgewekter gevoel en alles ziet er mooier uit paar, verser dan vers, terwijl we de rest in een emmertje, afge dekt met klapperwier, mee mo gen nemen voor thuis. We eten de oesters het liefste puur, maar gratineren kan ook. Maak ze open, doe er een scheutje Pernod in, wat gesnip perde sjalot, bestrooi met Par mezaanse kaas en zet ze 10 mi nuten onder de grill op 190 gra den. Smullen maar. Suzanne de Jager van Tourist Information Yerseke opent een daar zetelt, leidt ons rond bij laag zojuist geraapte oester. Links naast haar Margot Verhaagen. water. Terwijl onze voeten zich vastzuigen in de modder, weet ze veel te vertellen over de oes ters, de kweek en waarom Yer seke het hart van de oesterkweek vormt nu nog steeds het grootste in Nederland is geworden. gedeelte van de oesterkweek op „Hier worden al oesters, vooral de bodem en nu ook op tafels. Bij de inheemse platte, gekweekt die tafels zochten de kwekers sinds 1870, waarvoor speciaal hun heil na de ontdekking van oesterputten werden gebouwd, de oesterboorder - een klein Daar werden ze aanvankelijk op slakje dat de oester binnendringt dakpannen gekweekt. Na een strenge winter in 1963 stopten veel oesterkwekers en gingen kunnen rapen, zijn vooral creu- over op de teelt van champig nons. De kwekers die wel door- A u veel YERSEKE F FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN - Margot Verhaagen Men neme een emmer, kaplaarzen, een paar tuin handschoenen, een doekje en een oestermes. Daarmee kun je onder leiding van een gids op de slikken van de Ooster- schelde bij laag water oesters rapen. (telt dubbel) GO VRIJDAG 10 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 37