M Rondvaartboot af gemeerd in thuishaven 7 Hulp in huiselijke sfeer voor jongeren zonder diploma, baan of inkomen 6 5 1 I 1 jes, één van kraaltjes en één met Geen diploma. Geen baan. Geen inkomen. De toekomst kan uit zichtloos lijken voor honderden Walcherse jongeren. Het Regio naal Bureau Leerling- zaken biedt hulp tijdens een nieuwe inloop middag. Die vaste plek is nog niet toegezegd door de gemeente Vlissingen, om dat het ligplaatsenbeleid nog niet is vastgesteld. Maar tot april kan de rondvaartboot zeker blijven liggen, meldde wethouder Geoffrey Sips deze week. „Voor daarna moeten nog besluiten worden genomen. Daar kan ik nog niet op vooruitlo pen, maar het mag duidelijk wezen dat de gemeente Vlissingen waarde huis mislukt ook meestal. Of ze dan wel naar de inloopmiddag op het stadskantoor komen? Poort vliet denkt van wel. „Die helling- baan naar het stadskantoor kun je zien als een drempel. Maar toen er jaren geleden een jongerenloket in het stadskantoor zat, kwamen daar in één jaar 375 jongeren naartoe. Dat ben ik nooit vergeten. Dat is Drempel Jongeren tussen de 16 en 23 jaar die zonder diploma van school zijn gegaan en van wie niet bekend is of ze werk of een uitkering heb ben. Dat is de groep waarop het RBL zich met de nieuwe inloop middag vooral richt. En dat zijn er veel, zegt Poortvliet. „Gemiddeld driehonderd. Als ze vragen heb ben over school, werk, inkomen of welzijn, kunnen ze bij ons te recht.” Het RBL probeert deze groep al jaren te bereiken. Maar op brieven reageren ze nauwelijks, bezoek aan echt veel en dat geeft mij het ver trouwen dat ze ons nu ook weten te vinden.” En ja, dat de spreekkamer is ver bouwd tot een soort huiskamer, dat zal zeker helpen, verwacht Poortvliet. Voor zowel de jongere als de consulent van het RBL. „We kunnen in deze sfeer gemakkelij ker een gesprek voeren. Er komt thousiast toen het RBL vroeg of er een spreekkamer verbouwd mocht worden voor de inloopmiddag. „Ik vind namelijk wel iets van de spreekkamers die we hier in het stadskantoor hebben. Soms heb je functionele kamers nodig. Maar ik wil dat we als gemeente iets bete kenen voor de jongeren die nu vastlopen. Als dat kan door zoiets eenvoudigs als een spreekkamer anders inrichten, dan doen we dat natuurlijk. En nee, misschien zul len de jongeren de deur nu niet meteen plat lopen bij ons, maar ze moeten zich in ieder geval welkom voelen.” Ik wil dat we iets betekenen voor de jongeren die nu vastlopen een computer zodat we meteen op zoek kunnen naar informatie over opleidingen, vacatures, inkomen, hulp, solliciteren, noem maar op. We kunnen ook een test afnemen om uit te vinden wat bij de inte resses en persoonlijkheid van de jongere past” Wethouder van onderwijs Wil lemien Treurniet was meteen en- Belangrijker dan de inrichting van die spreekkamer is de werk wijze van het Regionaal Bureau Leerlingzaken, zegt Treurniet. „Leerplichtambtenaren staan lan delijk vaak bekend als lastig, ver velend. Zelfs scholen werken er liever niet mee samen, of zeggen tegen leerlingen die spijbelen: pas op, anders krijg je te maken met de leerplichtambtenaar. Onze Wal cherse leerplichtambtenaren zijn niet ‘tegen’ de mensen, maar ze zijn er ‘voor’ de mensen. Ze helpen jongeren weer op weg en blijven betrokken.” Of het gaat helpen, een vrijwil lige inloopmiddag in een gezellig ingerichte spreekkamer, dat zal moeten blijken. „Als je het niet probeert, weet je het nooit”, rea geert Poortvliet. „En nu bereiken we te weinig jongeren.” Treurniet: „Maar stel dat er elke maandag een rij jongeren staat te wachten, dan schakelen we meteen op. Dan ver bouwen we meer spreekkamers. Als we er maar voor kunnen zor gen dat ze weer een toekomst heb ben.” Ike maandag, van 13.00 tot 16.00 uur, zitten medewerkers van het RBL klaar in het stads kantoor in Middelburg. Niet in zo’n saai, steriel kantoortje. Nee, ze hebben zo’n ouderwetse spreekkamer verbouwd tot een soort huiskamertje. Gezelliger, laagdrempeliger, zodat jongeren zich welkom voelen, zegt coördi nator Hans Poortvliet. „De jongere die zich hier meldt en niet weet hoe het verder moet, gaat niet de deur uit zónder een plan van aan pak voor een nieuwe toekomst. We bieden een luisterend oor, we denken mee en geven advies en begeleiding. We gaan uit van de si tuatie en wensen van de jongeren en denken in mogelijkheden.” om tochtjes over de Westerschelde, in het Terneuzens-Gentse haven gebied en langs de Walcherse kust te maken, verzekert Klaver. „Het schip is helemaal tiptop. We moe- gratis vaartochtje, ten alleen de loopplank wat aanpas sen om invaliden makkelijker aan boord te laten komen.” Langs de boulevards wethouder sips loopt vandaag de Loopplank aanpassen loopplank op en een groep onder- De Jacob van Artevelde ligt gereed nemers maakt ook kennis met de feestboot. Morgen mogen 150 lief hebbers mee tijdens twee rond vaarten langs de boulevards. Men sen die in aanmerking wilden ko men voor een konden een papieren bootje met hun naam inleveren voor twee en treetickets. „De vijf meest bijzondere boot- hecht aan haar eigen cruiseschip.” De Jacob van Artevelde had giste- vlaggetjes bijvoorbeeld, werden ren al een feestje aan boord en uitverkoren en de overige 145 zijn maakte een eerste rondvaart vanaf willekeurig getrokken”, verklaart de Albionkade. Auke Klaver, één van de vier eige naren van Zeeland Cruising. WA I f I w- I W k-lW Iedereen een plan van aanpak E VLISSINGEN - René Hoonhorst Jacob van Artevelde meerde gisteren af aan de Albionkade in Vlissingen. De eigenaren hopen dat die majestueuze plek recht voor de Timmerfabriek de vaste stek wordt voor de rondvaart boot. - Willemien Treurniet, wethouder Maurits Sep Middelburg Rondvaartboot Jacob van Artevelde ligt aan de Albionkade en werd gistermiddag nog even gepoetst, foto dirk-jangjeltema Wethouder van onderwijs Willemien Treurniet en Hans Poortvliet van het Regionaal Bureau Leerling zaken. FOTO DIRK-JANGJELTEMA WA VRIJDAG 10 FEBRUARI 2023

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 35