Trucker botst op matrixpaal bij Sluiskiltunnel Kamerlid Van den Berg is bezorgd over lot patiënten na sluiten kliniek Emergis Vintage pareltjes kopen per kilo, dat kan nu ook 2 PZC.NL Twee kilo ‘pre-loved high waist’ spijkerbroeken kopen. Of een kilo originele bandshirts. Vanaf vandaag hoef je er de provincie niet meer voor uit. In Middelburg opent de eerste Kilo Sale. „Eindelijk! Hoef ik niet meer helemaal naar Antwerpen of Amsterdam!” WAT VINDT U? Het leuke van dit soort winkels? Het is veel speelser Stacaravan brandt volledig uit Kwekerij in wiet opgerold Emergis maakte vorige week be kend dat het de kliniek voor men sen met autisme wil sluiten. In de kliniek worden zestien mensen be handeld. Vijf van hen worden op andere afdelingen geplaatst. Van den Berg maakt zich zorgen over de plannen van Emergis. Zij vraagt de minister hoeveel bedden er nog in Nederland zijn voor men sen met autisme. Ze wil ook weten Middelburg. De 18-jarige zag het nieuwtje op Instagram voorbij ko men. „Het leuke van dit soort win kels? Het is veel speelser. Ik doe het nu een jaar of twee en ben onder meer in Parijs geweest, op zoek naar opvallende stukken. Het hoeft geen design te zijn hoor. Bij een dure ki loshop richt ik me op de accessoires: riemen, aparte sjaals, leuke hoed jes.” Waar komen die spullen alle maal vandaan? Kiloshops doen daar een beetje geheimzinnig over. De keten Kilo Kilo Vintage (Nijmegen, Den Haag, Rotterdam) haalt zijn ‘hand picked vintage’volgens eigen zeggen uit Europa, Azië, Amerika, Australië en zelfs het Midden-Oos- ten. Hennessey over haar eigen vindplaatsen: „Bij Amsterdam in de buurt is een groot sorteercentrum dat aan vintagewinkels overal in of Emergis de plannen heeft over legd met het ministerie en met zorgverzekeraars. Het plan staat niet op zichzelf. Vorig jaar liet Emergis weten dat de hulp voor mensen met mentale problemen op de schop gaat. De in stelling wil zich meer richten op hulp thuis, en minder op zorg in de klinieken. Patiënten kunnen het best thuis behandeld worden, luidt de visie van de Zeeuwse instelling voor geestelijke gezondheidszorg. De afgelopen jaren werden al meer dere klinieken gesloten. Van den Berg wil weten hoe die zorg die patiënten thuis krijgen er uit gaat zien. „Waarom kan twee derde van de mensen nu ineens ambulante zorg krijgen?” Tweede Kamerlid Lisa Wester- veld van GroenLinks stelde enkele weken geleden ook al vragen over de plannen van Emergis, en over het verdwijnen van andere specia listische behandelplekken in de geestelijke gezondheidszorg. Emer gis is namelijk niet de enige instel ling die klinieken sluit. De Neder landse Vereniging voor Psychiatrie maakt zich ook zorgen over de af name van het aantal specialistische behandelplekken. kleding per pond. In Nederland zag ze begin jaren 90 de eerste Kilo Sale verschijnen. „Dat was in een stof fige kelder in een achterbuurt van Den Haag. Totaal niet het hippe fe nomeen dat je nu ziet in steden als Antwerpen of in de Randstad.” In Zeeland kost een kilo 25 euro, daarbuiten ligt de prijs tot wel 10 euro hoger. Nog een reden dus om blij te zijn met de komst van Kilo Sale, vindt Micha Braaksma uit Nederland levert. Zo ongeveer de helft van wat ik verkoop komt uit Europa, de rest uit Amerika.” Je vult een tas, zet hem op de weeg schaal en rekent per kilo af. Het is gewoon leuk, kleren per kilo kopen, zegt de 16-jarige Nina van Ginkel uit Middelburg. „De truc is: lichte kleren kopen.” Ook vriendinnen Evelien de Gaaij (17) en Isabella Rentier hebben er zin in. Nina: „Je gaat op jacht naar leuke, unieke kle dingstukken. Ik ging er vroeger voor naar Utrecht, met de trein. Ja, dat kost ook geld, maar het is een avontuur.” Goed kijken naar de kwaliteit, checken op gaten, of de rits het doet, of alle knopen er nog aan zitten, tipt de 16-jarige Middel burgse. Donna van Driel uit Kwaden- damme was er als de kippen bij, toen de eerste Kilo-winkels in Ne derland verschenen. „Ik doe dit al jaren, want ik vind het leuk om een eigen stijl te creëren”, zegt de 25-ja rige liefhebber van vintage. „Dan ging ik naar Rotterdam en maakte er gelijk een dagje uit van. Het voelt alsof je in een schatkamer bent. Vo rig jaar vond ik een prachtige rode galajurk. Ik zag hem hangen en ja: hij paste perfect. Ik had hem met kerst aan.” Lizanne Hennessey verkoopt in haar Kilo Sale Zeeland vintage kle ding uit de jaren 1950 tot 2000, ver telt ze. „Met hier en daar pre-loved kleding uit de afgelopen tien jaar.” In de voormalige bakkerij (‘Niet heel luxe en mooi, met een rauw randje’) kost de kleding 25 euro per kilo. Maar één item kopen mag ook: er is geen minimum. Hennessey, van oorsprong Amerikaanse, kocht als tiener in haar geboorteland al De chauffeur ver voerde een grote kraan op een diepla- der. De mast van de kraan hing niet, zo als dat moet, inge schoven over de ca bine van de vracht wagen. De kraan- mast was niet goed gezekerd en hing helemaal naar rechts, waardoor de lading veel te breed was. „Die mast heeft de paal aan de kant van de weg, waar de matrixinstallatie aan hangt, als een warm mes door bo ter als het ware doorgesneden”, zegt Leo Wolterman, woordvoerder van WST. Het hele ma- trixportaal viel daar door op de weg. De komende we ken wordt de scha depost helemaal doorberekend, maar Wolterman denkt dat de schade enkele tienduizenden eu ro’s zal bedragen. „En dat gaan we ver halen op de chauf feur.” Het is volgens Wolterman de eer ste keer dat zich een dergelijk ongeluk voordoet bij zowel de Sluiskiltunnel als de Westerschelde- tunnel. „En gelukkig maar, want dit had veel erger kunnen aflopen. Het was spits en het is bijna een wonder dat er niemand gewond is geraakt door de val lende installatie.” Als de vrachtwagen op deze manier door had kunnen rijden zonder het matrix- portaal te raken, dan had hij volgens Wol terman de tunnel- wand kunnen be schadigen. „De poli tie was er snel bij en we hebben de gege vens van de chauf feur.” Door het ongeval was de Sluiskiltun nel van 17.00 uur tot middernacht afge sloten en dat leidde tot een grote ver keerschaos. Het op ruimen kostte veel tijd en ook werkten door het ongeluk de slagbomen niet meer. Dat is alle maal verholpen. VRIJDAG 10 FEBRUARI 2023 PC Het lijkt alsof je GOES Oneens Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Potje breken, potje betalen. De vrachtwagen chauffeur die woensdagmiddag de complete ma- trixinstallatie bij de Sluiskiltunnel kapotreed, draait op voor de kosten. Voorlopige schat ting: enkele tien duizenden euro’s. Gisteren: Ik geef gul aan Turkije en Syrië (1629 reacties) Nieuwe stelling: Kleding per kilo kopen is een briljant idee RENESSE Twee blusvoer- tuigen van de brandweerpos ten Renesse en Burgh-Haam- stede zijn in de nacht naar don derdag uitgerukt om een brand te blussen op cam ping Juliana- hoeve aan de Hoogenboom- laan in Renesse. Aanvankelijk ging het om een melding, rond half 2 ’s nachts, dat twee cara vans in brand zouden staan. Toen de brand weer op de cam ping aankwam, bleek het om één caravan te gaan. Het vuur was snel onder controle. De stacaravan is uit gebrand. Er wa ren geen men sen of dieren bij de brand betrok ken. WEMELDINGE De politie heeft gisterochtend in Wemeldinge een hennepkwekerij aangetroffen met 261 planten. Ook werd er ille gaal stroom af getapt. De wietkwekerij is ontruimd en de verdachte zal gehoord worden. Dat heeft de po litie gisteren la ten weten. De wietkwekerij was gevestigd in een rijtjeswo ning. Daardoor ont stond er volgens de politie ook groot gevaar voor de omwo nenden. De woningbouw- stichting is inge licht en de ge meente zal de woning vermoe delijk voor een paar maanden sluiten. Tweede Kamerlid Joba van den Berg (CDA) uit Goes stelt vragen aan minister Conny Helder over de sluiting van de autismekliniek van Emergis in Kloetinge. - Micha Braaksma Middelburg - Cornelleke Blok De Sluiskiltunnel was na het ongeluk waarbij de matrixinstallatie op het weg dek viel, uren afgesloten, fotohvzeeland m in Eens Sheila van Doorsselaer Sluiskil Ondine van der Vleuten Vlissingen Donna van Driel koopt al jaren haar kleding per kilo. „Ik vind het leuk om een eigen stijl te creëren.” fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2023 | | pagina 30